Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo Ponec zahájilo podzimní sezonu

  Ponec – divadlo pro tanec zahájilo v neděli 17. září podzimní sezonu inscenací Jany Vrány Black&White, která tematizuje rozdílnost i jednotu ženského a mužského principu. Navazuje tak na linii silných společenských témat, v jejímž duchu se nesl letošní ročník festivalu Tanec Praha.

  Divadlo Ponec, Husitská 899/24A, 130 00 Praha 3. FOTO archiv DP

  Podzimní sezona Ponce divákům nabídne další čtyři premiéry. Jsem zvědavá na scénickou verzi expresivního sóla Jany Vrány na zahájení 17. sezony a stejně tak budeme s napětím očekávat dva zcela odlišné projekty VerTeDance, výsledky spolupráce DOT504 s Antonem Lachkym a také po delší odmlce nový tvůrčí projekt Petra Tyce, říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka Divadla Ponec. Zároveň mě těší, že jsme propracovali nabídku pro děti a mladé diváky a rozšířili program o další nabídku veřejnosti, která si chce kouzlo současného tance prakticky zažít. Každá středa tak bude patřit tancechtivým divákům od seniorů přes děti různého věku po dospělé laiky i mírně pokročilé, doplňuje.

  Inscenace Petra Tyce Tři jahody v řadě, která zpracovává téma lásky, bude mít premiéru 23. října. Fyzický dokument VerTeDance a Petry Tejnorové Pojďme na tanec!, který nabídne svébytné pojetí několika lekcí současného tance, se představí 30. října. Nový projekt souboru DOT504, jenž vznikl ve spolupráci se slovenským choreografem žijícím v Bruselu Antonem Lachkym, bude uveden 3. listopadu. Diváky pozve na noční dobrodružství jedné rodiny. Poslední premiérou letošního roku bude Void Veroniky Knytlové ze souboru VerTeDance, která se kriticky staví k nenaplněnosti vztahů ve společnosti zaměřené na výkon.

  Od října se bude opět každou středu konat kroužek Dětského studia určený pro děti od 4 do 12 let, vedený profesionálními umělci Barborou Látalovou, Janem Bártou a Janou Látalovou, dále pohybově-hlasové dílny pro seniory pod vedením zkušených lektorek Ridiny Ahmed a Lenky Knihy Bartůňkové. Nově budou otevřeny tanečně-pohybové dílny pro dospělé, které sebudou konat pod taktovkou střídajících se choreografů a choreografek.

  ///

  Jana Vrána & Prague Pride: Black&White. FOTO VOJTĚCH BRTNICKÝ

  Podzimní premiéry v Ponci – divadle pro tanec:

  NE 17. 9. / 20:00 Jana Vrána & Prague Pride: Black&White

  PO 23. 10. / 20:00 Petr Tyc: Tři jahody v řadě

  PO 30. 10. / 20:00  Petra Tejnorová / VerTeDance: Pojďme na tanec!

  PÁ 03. 11. / 20:00 DOT504 / Anton Lachky: Family’s Journey

  Út 28. 11. / 20:00 Veronika Knytlová /  VerTeDance: Void

  Ponec – divadlo pro tanec je otevřený prostor pro současný tanec a pohybové divadlo, jehož posláním je podporovat nezávislou taneční scénu a její přesahy k jiným žánrům. Na jeho scéně se pravidelně představují inscenace tuzemských i zahraničních souborů a umělců. Ročně se zde odehraje na 200 představení.

  ///

  Jana Vrána. FOTO archi Jany Vrána

  Jana Vrána  (tanečnice, choreografka, performerka) se narodila v Jihlavě, kde od svých 5 let působila v reprezentaci ČR v akrobatickém Rock´n ´Rollu. Poté absolvovala Konzervatoř Duncan Centre v Praze (současný tanec a tvorba). V rámci studia měla odbornou stáž na Institut delTeatre v Barceloně.

  Ve svých uměleckých aktivitách se soustředí především na vlastní produkci, kde kombinuje tanec s novými médii a rozvíjí tak rozmanité možnosti moderního tanečního projevu. Dále pracuje jako taneční interpret, choreograf a model pro režiséry, fotografy, šperkaře, hudebníky, filmaře a designéry. Věnuje se také pedagogické činnosti. Aktuálně uvádí své autorské představení „Resolution“ v NoD. Spolupracuje s režisérem Davidem Radokem na opeře „Arsilda“. Podílí se na novocirkusovém projektu „Loser(s)“. Sólově vystupuje v Národním divadle v opeře „Z mrtvého domu“.

  Další významné spolupráce jsou např.s:Fredrik Bond, Robert Wilson, Divadlo bratří Formanů,Vladimir 518, PioSquad, Lunchmeat, Designblok, CinemaRoyal, ShootingFashionStars a další.

  Jana Vrána & Prague Pride: Black&White. FOTO VOJTĚCH BRTNICKÝ

  Tanečně-vizuální představení Jany Vrány Black&White vzniklo v koprodukci s multižánrovým festivalem Prague Pride a ukazuje nejen, že mužský a ženský princip dřímá v každém z nás, ale především, že zdánlivě protikladné síly tvoří přes svou odlišnost jeden celek. Klademe si za cíl popřít klamnou iluzi duality, vysvětluje Jana Vrána a dodává: Jsme si totiž jistí, že bílá i černá jsou dvě naprosto rovnocenné barvy, podstatné pro náš život.  Inscenace je tanečním sólem Jany Vrány, která se zde ukazuje v několika podobách. Autorem kostýmů a líčení je Renee Vidourková, hudbu složil na míru představení český DJ a producent hiphopové skupiny PSH Mike Trafik.

  Kateřina Kavalírová, Ponec – Média a komunikace

  ///

  Více na www.divadloponec.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 19. září 2017

  Komentáře k článku: Divadlo Ponec zahájilo podzimní sezonu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,