Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Kolegyně a kolegové!

  Každá nová divadelní sezona začíná pro hereckou obec tradičními akcemi, jejichž pořadateli je také Herecká asociace.

  Nejprve jsou udělovány Ceny Františka Filipovského za dabing – letos proběhl už třiadvacátý ročník – a nejprestižnější Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu získali Jan Přeučil a Marie Drahokoupilová – dva úžasní dabéři a spoluzakladatelé české dabingové školy.

  Tyto ceny vždy otevírají řadu otázek, které se týkají dabingu. Například se stále ozývají hlasy, že by bylo lepší filmy titulkovat – nebo je rovnou vysílat jen v původním znění, aby se divák zdokonaloval v cizích jazycích.

  Herecká asociace se o dabing vždy značně zajímala – někdy dokonce i na úkor jiných aktivit, což jí někteří nedabující kolegové vyčítali. Prezidium HA se snažilo a snaží být na straně těch, kteří chtějí udržet kvalitu českého dabingu, podpořit toto „rodinné stříbro“ – i když komerční tlaky, které dabéry nutí k čím dál vyššímu pracovnímu tempu, těmto snahám často nepřejí.

  Druhou významnou hereckou cenou, která se uděluje v této době, je cena Televizní objev roku. Herecká asociace ji vymyslela v roce 2005 a „Talent roku“ se stal součástí jednoho ze tří nejstarších filmových a televizních festivalů v naší republice – Novoměstského festivalu komedií (dříve se tomuto festivalu také říkalo Hrnec smíchu – podle jedné z udělovaných cen).

  Jedná se o cenu pro mladého umělce, který nějak významně zazářil v hrané roli v rámci televizního projektu. Cenu uděluje prezidium Herecké asociace a máme velkou radost, že „Talent roku“ – ač je vždy udělen především za televizní debut – je často svědkem startu výrazné herecké mediální kariéry. Prvním nositelem byl v roce 2005 Marek Taclík, dále Tereza Bebarová, Jitka Čvančarová, Martha Issová, Veronika Kubařová, Marika Šopovská, Hana Vagnerová, Petr Lněnička, Martin Hofmann, Sabina Rojková, Roman Šťabrňák a v minulém roce Štěpán Kozub.

  Samozřejmě, že udělování různých ocenění je jen špičkou ledovce práce Herecké asociace. Důležité jsou méně viditelné akce, které pomáhají hercům a herečkám udržet důstojné pracovní podmínky. Na druhou stranu každé ocenění, které podporuje profesionalitu herecké práce, kvalitu a jedinečnost, je nesmírně důležité. Jde o to, upozornit na špičkové výkony a oddělit ty, kteří jsou skutečnými profesionály, od těch, kteří si na ně jen „hrají“ – a věřte – není jich poslední dobou málo.

  Vaše prezidium Herecké asociace


  Komentáře k článku: Kolegyně a kolegové!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,