Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hudební divadlo Karlín

  V roce 1881 otevřel v Karlíně Eduard Tichý luxusní zábavní podnik pro 2000 diváků Theatre – Variété. Architekt Otto Ehlen navrhl budovu s interiérem připomínajícím více cirkus než divadlo: jeviště bylo spíš cirkusovou manéží, diváci přihlíželi od stolků s obsluhou a v jevištním zázemí se mohlo kupříkladu ustájit až čtyřiaosmdesát koní. Po smrti Tichého jeho syn Eduard Tichý ml. přeměnil v roce 1897 budovu dle návrhu architekta Friedricha Ohmanna do klasické divadelní podoby. Transformace také představuje příklad stylového přechodu od historismu k secesi. V průběhu 20. století prošla budova řadou dílčích proměn. Velký sál Hudebního divadla Karlín má v současnosti kapacitu 921 míst. Roku 1995 architekti Josef Zubák a Miroslav Melena proměnili skladový prostor v suterénu na komorní scénu, kde hrálo divadlo Semafor (dnes zde sídlí hudební klub Theatro).

  V roce 2002 divadlo značně poničila tisíciletá povodeň. O tři roky později byla pod patronací hlavního města Prahy zahájena rozsáhlá rekonstrukce. Architekt Jindřich Smetana ze studia ANIMA v prostoru mezi historickým objektem divadla a Negrelliho viaduktem vyprojektoval novou budovu založenou na minimalistické kombinaci betonu, skla a kovu – záměrně tak ostře kontrastující s ornamentální opulentností architektury „belle époque“. Je to barák plný kompromisů, říká k výslednému tvaru rekonstruovaného divadla vedoucí scénického provozu Daniel Šrámek. V přístavbě kupříkladu nebylo vybudováno jedno plánované patro, zaměstnanci proto bojují především s nedostatkem prostoru. Trojice krejčových se statečně tísní v malé, špatně osvětlené místnosti. Krejčovské panny musí mít postavené na chodbě. Všichni nám říkají, že máme krásné divadlo po velkolepé rekonstrukci, takže musíme být spokojení. My přitom fungujeme na hranici možností, dodává Šrámek. Třicátého září 2006 se zrekonstruované divadlo znovu otevřelo divákům a v roce 2007 získalo Cenu primátora hlavního města Prahy v soutěži Stavba roku.

  Hudební divadlo Karlín FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Přístavba z roku 2006 FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Taneční zkušebna FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Vlásenkárna FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


  Komentáře k článku: Hudební divadlo Karlín

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,