Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Festival v káznici

  o minulosti a budoucnosti naší svobody

  20.– 23. září 2017

  Bratislavská 68 

  /Spolupořadatelem Festivalu v Káznici je TIC Brno./

  Festival nabídne mimo jiné představení Divadla Líšeň s aktuální lidskoprávní tematikou Hygiena krve a Putin lyžuje, Brusel.cz hostujícího Divadla 100 Opic či taneční kompozici Hlas Anny Frankové od přední současné choreografky Miřenky Čechové FOTO ARCHIV FESTIVALU V KÁZNICI

  V barokní brněnské káznici, neblaze proslulé v obou totalitách minulého století, představí festival program rezonující s historií a odkazem tohoto místa.

  Kromě představení Divadla Líšeň s aktuální lidskoprávní tematikou – Hygiena krve a Putin lyžuje festival nabídne inscenaci Brusel.cz hostujícího Divadla 100 Opic, taneční kompozice Hlas Anny Frankové od přední současné choreografky Miřenky Čechové a Břehy absolventa Duncen Centre Romana Zotova a bývalého člena skupiny Děrevo Ivana Volkova. Večery zakončí koncerty kapel The Plastic People of the Universe / New Generation a Musica Balkanika lidovými ukrajinskými písněmi.

  Součástí festivalu budou i besedy – se členy Konfederace politických vězňů a muzikanty legendární kapely The Plastic People of the Universe o životě v totalitě a s učitelem a protikorupčním aktivistou Jurajem Smatanou a novinářem Luďkem Navarou o stavu současné společnosti a svobody v ní.

  V historických prostorách bude možné vidět výstavu fotografií z káznice Víta Mádra – Doteky, kterou uvede Milan Nytra scénickým mikropásmem Nezapomeň… na motivy vzpomínek paní Evy M (Evy Mádrové, která byla vězněna v káznici v padesátých letech).

  Více o festivalu na www.divadlolisen.cz

   

  Brněnská káznice

  Bývalá káznice se nachází v Brně-Zábrdovicích. Jako vězení byla využívána v letech 1784–1956. V období protektorátu byla její část vyčleněna pro ženské oddělení gestapa. Po válce zde bylo vykonáno 74 poprav na základě mimořádného lidového soudu. Byli zde uvězněni i političtí vězni, například básník Jan Zahradníček nebo spisovatel Zdeněk Rotrekl. Popraven zde byl úředník Jan Křižan, otec scénáristy Jiřího Křižana. V roce 1956 káznici nahradila nová věznice v Bohunicích, káznice byla využívána do roku 2006 jako depozitář Moravského zemského archivu. Na počátku 21. století vznikl záměr vytvořit z chátrajících budov Kreativní centrum Brno.

  (podle Wikipedie)

  • Autor:
  • Publikováno: 21. září 2017

  Komentáře k článku: Festival v káznici

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,