Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 17/2017

  DN 17/2017 PDF

  Octomilky, kvasinky a lidé

  17. října 2017 Žádný komentář

  Je to pořád to samý, octomilka, kvasinka nebo člověk, do plazmidu vložíš přesně to, co potřebuješ, a máš to tam… žádný náhodný mixování, žádný děti s genetickýma vadama… Takto a podobně nadšeně přednáší, dokonce i doma své návštěvě, ústřední hrdina Levínského hry Dotkni se vesmíru a pokračuj, biochemik Bohumil Plánovský.

  A tak to jde stále dál

  17. října 2017 Žádný komentář

  Nové opery určené pro běžný repertoár se nedají psát „do šuplíku“ a pak nabízet divadlům. Většina oper, těch nejslavnějších, vznikla na objednávku.

  O černé labuti z karavanu

  17. října 2017 Žádný komentář

  Hra U Kočičí bažiny Mariny Carrové, zřejmě nejlepší současné irské dramatičky, si vydobyla respekt nejen v anglofonním světě.

  Česká manželka triumfující

  17. října 2017 Žádný komentář

  Když jsem před deseti lety sledovala Kolečkův Zlatý prsten Jana Třísky v pražském Rubínu, nenapadlo by mě, že se s inscenací jeho textu někdy setkám v Divadle Kalich.

  Mládeži tentokrát nepřístupno

  17. října 2017 2 komentáře

  Již počtvrté v olomouckém Divadle Tramtarie režíroval Jiří Antonín Trnka. Také tentokrát Trnka připravil autorskou inscenaci, k jejímuž vzniku ho inspiroval slavný komiks Sex není zadarmo Kanaďana Chestera Browna.

  Šneka, či lanýže?

  17. října 2017 Žádný komentář

  Po projektu Tři gentlemani, který čerpá z textů Petera Maylea a Karla Čapka a přibližuje britskou mentalitu, přichází režisérka Lída Engelová do Divadla Viola s volným pokračováním „národních profilů“ v pásmu Volnost, rovnost, gastronomie.

  Nejen v podzemí vlny bijí do skal

  17. října 2017 Žádný komentář

  Pražská část 24. ročníku festivalu …příští vlna/next wave… opět veřejnosti otevřela nebo připomněla řadu nových prostor, kde lze provozovat živé umění. Zejména však ani s blížícím se čtvrtstoletím existence festival neslevil z pátrání po „nových vlnách“, po vizionářích a geniálních bláznech, kteří se v rámci světa, jejž...

  Příští vlna s dost starým obsahem

  17. října 2017 Žádný komentář

  Tématem letošního ročníku festivalu …příští vlna/nextwave…, který se prezentuje jako „setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy“, bylo SLOVO. Následující odstavce budou slovem zcela subjektivním.

  Bývá dáno, co je psáno? aneb Předvolební politický guláš

  17. října 2017 Žádný komentář

  Poprvé před čtyřmi lety hrála „kultura“, jak se oné volební oblasti vágně říká, trochu větší než mizivou roli. Kandidující strany konečně vycítily voličský potenciál v podfinancovaném resortu. Opakovala se zavedená hesla o nezávislosti a přístupnosti kultury, začalo se slibovat navýšení příslušné kapitoly na jedno procento státního...

  Jak překročit hranice – Edinburgh Fringe posedmdesáté

  Od založení festivalu Edinburgh Fringe uplynulo letos sedmdesát let. Jeho pobočky se mezitím rozrostly po celém světě včetně Prahy. Už ani nemá smysl opakovat, že i poslední ročník největšího světového setkání nezávislých divadel předčil všechny předchozí co do návštěvnosti (počet vytištěných vstupenek vyšplhal k 2‚7 milionu).

  Burza /

  UFFO Společenské centrum Trutnov

  17. října 2017 Žádný komentář

  Do divadla zadním vchodem

  Burza /

  JAMU sedmdesátiletá (VII) (události, vzpomínky, dokumenty)

  17. října 2017 Žádný komentář

  První kroky při budování organizační struktury fakulty jsem konzultoval hlavně s Peterem Scherhauferem a Bořivojem Srbou.

  Ji.hlavský festival startuje již zítra

  23. října 2017 Žádný komentář

  Na 21. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu bude uvedeno 342 projekcí, z nichž 70 bude mít ve světovou, 22 v mezinárodní a 12 v evropskou premiéru. Slavnostní zahájení festivalu, tentokrát pojaté v duchu politického sjezdu, zrežíruje Jiří Havelka z divadla VOSTO5.

  Tip: Tigrid /1917 – 2017/ stoletý

  23. října 2017 Žádný komentář

  Tým učitelů Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě připravil na dny 23. – 25 října akci u příležitosti 100. výročí narození Pavla Tigrida nazvanou Tigrid stoletý.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 278)

  22. října 2017 Žádný komentář

  Napsal jsem Pavlu Jurdovi a Davidu Smečkovi e-mail: Natočili jste hluboce lidský film aneb Mudrování nd brněnskou premiérou filmu Jmenuji se Hladový Bizon.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 277)

  21. října 2017 3 komentáře

  Přiznám se, takto sugestivně na mě ještě žádné jiné divadelní představení nezapůsobilo… aneb Mudrování nad inscenací hry Ferdinanda von Schiracha Teror v brněnské Redutě.

  O demokracii, xenofobii i uprchlictví na Palmovce

  19. října 2017 Žádný komentář

  Už v pátek 20. října zahájí domácí inscenace Nora druhý ročník mezinárodní festivalu divadel střední Evropy Palm Off Fest. Proběhne v Divadle pod Palmovkou od 20. do 31. října 2017. Doprovodný program se uskuteční v prostorách Synagogy na Palmovce, ve které organizátoři spolu s KineDok uspořádali promítání čtyř dokumentů.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 280)

  29. října 2017 Žádný komentář

  Jako kobku nejtemnější samoty představuje režisérka Anna Petrželková obydlí fotografa Miroslava Tichého aneb Mudrování nad reprízou inscenace Tichý Tarzan ve sklepení Husy na provázku.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 279)

  28. října 2017 Žádný komentář

  Jen jedno mi nejde na mysl. Kde nový šéf rodinného podniku před nástupem do funkce žil, že byl nekalostmi své firmy tolik překvapován… Aneb Mudrování na brněnským Malým rodinným podnikem.

  Oslava šesti let bytí Lachende Bestien

  24. října 2017 Žádný komentář

  Poslední tři dny v říjnu (29.–31. 10.) ovládne kulturní prostor Venuše ve Švehlovce na pražském Žižkově divadelní skupina Lachende Bestien. Ve třech dnech představí své nejnovější inscenace z minulé sezony: Sezuan (basierend auf Brecht) a Ferdinande! Minifestival je pojat jako oslava šesti "let bytí" Lachende Bestien.

  Divadlo a politika na konferenci DIFA JAMU

  24. října 2017 Žádný komentář

  Potenciál divadla ve vyhrocující se politické situaci ve světě bude hlavním tématem letošní mezinárodní doktorandské konference Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Pod názvem Politics and Community Engagement in Doctoral Theatre Studies se bude konat 3. a 4. listopadu 2017.

  Clown Bilbo bloguje (No. 65)

  22. října 2017 2 komentáře

  Bude Rymáně, kdo jede do Rymáně? aneb Výluka.

  Zápisník nezmizelé (No. 4)

  21. října 2017 1 komentář

  Brněnský Nápoj lásky je inscenace vtipná, přirozená, pro diváky doslova příjemná - výsledek, o kterém se může mnohým tvůrčím týmům jen zdát.

  Kritické teze Josefa Hermana: Sestra v akci

  20. října 2017 Žádný komentář

  Muzikálovou komedii Sestra v akci si podle informací Hudevního divadla Karlín vybrala Lucie Bílá sama. Vybrala si dobře, role zpěvačky, která se skrývá před zločinci v klášteře a převrátí tamní nudný život naruby, je přesně pro ni, a ona v ní je přesně pro současné karlínské publikum.

  Tip: MFF 3Kino – Praha

  26. října 2017 Žádný komentář

  Mezinárodní filmový festival 3kino přináší nejlepší snímky ze současné kinematografie zemí Visegrádu. Letošní čtvrtý ročník se uskuteční ve dnech 1. – 5. listopadu, jeho program zahrnuje více než čtyřicet filmů a kromě projekcí nabízí i přednášky, workshopy a setkání s hosty.

  Zápisník nezmizelé (No. 2)

  18. října 2017 4 komentáře

  Nad vším tentokrát pro mě vévodila hudba! Ne nadarmo je Juliette braná jako jedna z vrcholných oper Bohuslava Martinů... O opeře Juliette (Snář), kterou uvedlo Národní divadlo v rámci bienále Opera 2017.

  Nejinspirativnější loutkové inscenace proletí Prahou

  31. října 2017 Žádný komentář

  V pátek 3. listopadu začíná v pražském divadle Minor již 27. ročník přehlídky loutkového divadla Přelet nad loutkářským hnízdem. Na jeho konci v neděli bude udělena cena ERIK nejlepší loutkové inscenaci uplynulé divadelní sezóny.

  21. Ji.hlava zná vítěze

  31. října 2017 Žádný komentář

  Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava zná a představuje vítěze ve všech kategoriích. Nejlepším českým dokumentem jsou Hranice práce Apoleny Rychlíkové. Cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesla Zeď ruského filmaře Dmitryho Bogolubova.

  Postřehy Divadla Kámen (No. 22)

  31. října 2017 1 komentář

  Sezonu autentičnosti jsme v Divadle Kámen odstartovali příznačně diskusí na téma: Nemožnosti autentičnosti. Nabízíme zajímavé podněty hostů, mezi nimiž byli prof. Miloš Horanský, prof. Jan Císař, sociolog Mirek Paulíček či loutkář Luděk Richter... Aneb Autentičnost v divadle může trvat jen pár sekund.

  Tip: 3. ročník festivalu Norma (Ostrava)

  31. října 2017 Žádný komentář

  Festival autorského divadla a současného umění Norma se letos vrací do prostoru Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic. Nabitý program třetího ročníku bude zhuštěný do jediného dne 3. listopadu.

  Kritické teze Josefa Hermana: Don Giovanni a Plácido Domingo

  30. října 2017 4 komentáře

  K 230. výročí prvního uvedení Dona Giovanniho ve Stavovském divadle dirigoval Plácido Domingo dvě představení této proslulé opery W. A. Mozarta (27. a 29. října - druhé datum je ono jubilejní). Snobárna za státní peníze.

  Tip: Ostrava v Praze!!!

  30. října 2017 Žádný komentář

  Dva orchestry, čtyři ostravská divadla, pět dní, osm představení ověnčených dvanácti prestižními oceněními, v podání 271 herců, zpěváků, muzikantů, tanečníků, dirigentů a loutek – tak by se v několika číslech dal popsat 8. ročník divadelní přehlídky Ostrava v Praze, která odstartuje v sobotu 4. listopadu.

  Kritické teze Josefa Hermana: Nápoj lásky v Brně

  28. října 2017 Žádný komentář

  Nápoj lásky Gaetana Donizettiho v brněnské opeře skvěle obsadili a vypravili. Inscenaci však režisérka Magdalena Švecová opsala od Rolanda Villazóna.

  Zápisník nezmizelé (No. 5)

  28. října 2017 1 komentář

  Don Giovanni po 230 letech - Mimořádná událost snoubící jeden z historických kulturních milníků Prahy, světové hlasy na jednom pódiu, národní hrdost a uvědomění i myšlenku maestra Plácida Dominga dovedenou k dokonalosti.

  Petr Zuska získal Cenu MK

  23. října 2017 Žádný komentář

  Daniel Herman předal v neděli na Nové scéně Národního divadla Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2017.

  Půlměsíc nad Brnem, Prahou, Hradcem a Plzní

  01. listopadu 2017 Žádný komentář

  9. ročník festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc propojující rozmanité kultury Blízkého východu s českým, převážně divadelním prostředím se v Praze koná 22. - 26. listopadu, ale začíná již tuto sobotu v Brně (další mimopražské části: 29. 11. Hradec Králové, 30. 11. Plzeň).

  Novým rektorem JAMU bude profesor Petr Oslzlý

  23. října 2017 Žádný komentář

  Dnes v pozdním odpoledni o tom v prvním kole tajného hlasování rozhodl akademický senát této vysoké školy. Úřadu se ujme na čtyři roky, a to k 1. únoru příštího roku. Spolu s Petrem Oslzlým kandidovala profesorka Barbara Maria Willi z Hudební fakulty JAMU.

  Ivana Uhlířová: Omyl neexistuje!

  29. října 2017 Žádný komentář

  Zajímají mě věci, které člověka v rámci tvůrčí práce bolí... Rozhovor s Ivanou Uhlířovou o inscenaci Mimo zápis v pražském Studiu Hrdinů, v níž má tři role: je herečkou, režisérkou a také spoluautorkou textu, který napsala se scenáristou a výtvarníkem Vojtěchem Maškem.  Obsah,