Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Půlměsíc nad Brnem, Prahou, Hradcem a Plzní

  9. ročník festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc propojující rozmanité kultury Blízkého východu s českým, převážně divadelním prostředím, představí především syrské, palestinské, íránské umělce žijící v Čechách a současně Čechy s tvůrčím vztahem k blízkovýchodním kulturám. Tématem letošního ročníku, který se v Praze koná 22. – 26. listopadu, ale který začíná již tuto sobotu v Brně (další mimopražské části: 29. 11. Hradec Králové, 30. 11. Plzeň) je domov-hranice-exil-soucítění.

  Festival tradičně začne premiérou Arabského nedivadla v Divadle Na Prádle (22.11.). Tentokrát půjde o dramatizaci Osudů arabského bojovníka s křižáky od Usámy ibn Munkíze a vernisáží výstavy obrazů Jaroslava Pavliše z Kuvajtu.

  Festival přiveze poprvé do ČR mladé loutkové divadlo z Bahrajnu s pohádkou Jedna nebo dvě pohádky pro Alef (Minor 25. 11. v 16.00). Vzácným hostem bude rovněž prof. Hasan Hilmy z University Hasana II. v Casablance, který ve čtvrtek 23. 11. v 17.00 na katedře teatrologie FF UK (učebna 429) přednese přednášku o marockém divadle. Následovat bude teatrologicko-arabistická konference o divadle v Perském zálivu Hlasy ze zálivu.

  Tématem migrace Čechů do světa v různých historických obdobích se zabývá multimediální inscenace To Somewhere Else (Švandovo divadlo, 25. 11. v 19.00). FOTO archiv festivalu

  Tématem migrace Čechů do světa v různých historických obdobích se budou zabývat multimediální inscenace To Somewhere Else (Švandovo divadlo, 25. 11. v 19.00) a veřejný poslech rozhlasové hry Michala Lázňovského Fata morgana v Galerii ČRo (24.11. v 19.00).

  Závěrečný večer v Divadle Na zábradlí (26. 11. od 17.00) nabídne kulturně-kulinářskou hostinu, během níž se bude servírovat divadlo (Azadeh Mohammadi), video art (Mana Saleh), poezie (Bita Malakouti, Ladan Salami), čeština jinak (Marwan Alsolaiman) a hudba (Ziriab s hostem Morisem Issou).

  Vedle toho v rámci projektu Embassy Tour pozve diváky na návštěvu na marockou (25.11. ve 14.00) a palestinskou (26.11. ve 14.00) ambasádu či do rezidence kuvajtského velvyslance (25.11. ve 13.00) (vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace prostřednictvím kontaktního formuláře na festivalovém webu). Případně si lze až do bytu pozvat představení Azadeh Mohammadi, Marwana Alsolaimana či Husama Abeda.

  Půlměsíc vychází letos i nad Brnem (4. 11.) a Hradcem Králové (29. 11.), kde bude pohádkový: Enšpígl! Nasreddin! v Polárce a Dom de Dom Dom v Draku, a v Plzni (30. 11.), kde bude pro změnu poetický. Ve spolupráci s Francouzskou aliancí se tam představí íránská básnířka Bíta Malakuti s íránistkou Zuzanou Kříhovou v pořadu Než skončí nekonečno.

  ///

  Více na i-DN:

  Nad Prahou půlměsíc nabízí divadlo do bytu

  • Autor:
  • Publikováno: 1. listopadu 2017

  Komentáře k článku: Půlměsíc nad Brnem, Prahou, Hradcem a Plzní

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,