Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2019

ročník 28
17. 9.–30. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Bojuj za mě ze všech sil, já to pak s tebou s chutí oslavím

  Ironickou poznámku našeho kolegy nad snahou HA zlepšit kvalitu herecké práce (tehdy se jednalo o dabing) jsem si do titulku nezvolila náhodou. Během debat nad smysluplností práce HA narážíme nejčastěji, a dá se říci i nejrychleji, na větu: A jakou VÝHODU mi členství v HA přinese? Odpověď je zdánlivě jednoduchá: Bez vlastního přičinění a odpovědnosti nezískáš nic.

  Je zvláštní, že při nákupu zboží od prodejce se zajímáme o kupní smlouvu, o podmínky reklamace, o cenu zboží. Ale při prodeji sebe sama se většinou nezajímáme o nic – nečteme smlouvy, přistupujeme na licitaci o hodnotě svého uměleckého výkonu jako na tržišti a souhlasíme svým podpisem s neexistencí reklamačních nástrojů.

  Proto mě osobně těší, že v divadlech je situace odlišná. Samozřejmě, v něčem je jednodušší, existuje zde možnost kolektivního vyjednávání, HA není v mnoha případech jedinou odborovou organizací na pracovišti, síla vyjednávání je tedy větší. Díky tomu se daří v divadlech po celé republice vytvářet herecké podmínky, které jsou dohodnutým kompromisem mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Poslední takovou dobrou zprávou bylo vytvoření kolektivní smlouvy v chebském divadle, kde se obě strany snaží společně vytvářet zdravé tvůrčí prostředí i v náročném pracovním nasazení. Podobné radostné zprávy se k nám dostávají i z jiných divadel – z Opavy, z Brna, z Jihlavy, z Hradce Králové, z Ostravy, z Plzně či ze Zlína. Snad tomu napomáhá i pravidelné setkávání se zástupci jednotlivých poboček českých a moravských divadel, které HA pořádá. A zároveň i výjezdy členů prezidia HA za kolegy mimo Prahu. Poslední jednání našeho zástupce proběhlo na české scéně těšínského divadla, kde byla založena pobočka HA, obnovila se odborová asociace divadelníků a společnými silami se herci české i polské scény spolu s vedením divadla snaží vytvořit podmínky pro tvůrčí práci v náročném harmonogramu zájezdového divadla. Během tohoto setkání všechny strany pochopily, že nejde o vzájemnou konfrontaci a snahu narušit chod instituce, ale naopak o zlepšení podmínek pro uměleckou tvorbu (alespoň doufám). Zachování kvality umělecké práce je totiž hlavní prioritou HA a její „odborové“ činnosti. Proto je i jedním z jejích hesel: Chraň svou profesi.

  Dovoluji si proto na vás, milí kolegové, touto cestou apelovat – buďme zodpovědní sami za sebe i za naši profesi, kterou jsme si vybrali dobrovolně! Nejen tady a teď, ale i do budoucna.

  Apolena Veldová členka prezidia HA, sekce divadla

   


  Komentáře k článku: Bojuj za mě ze všech sil, já to pak s tebou s chutí oslavím

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,