Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  UFFO Společenské centrum Trutnov

  Moderní společenské centrum UFFO bylo v severočeském Trutnově otevřeno v roce 2010. Název upomíná na významného trutnovského umělce a revolucionáře Uffa Horna (1817–1860). Celkové náklady 480 milionů pokryly ze 40 % fondy EU, zbytek financovalo město Trutnov.

  Výrazná obdélníková budova UFFA se uprostřed poměrně šedivé zástavby nedá přehlédnout. Od padesátých let neměl Trutnov vlastní divadelní budovu a pro kulturní účely se používal kapacitně i jinak nevyhovující Národní dům z roku 1900, říká ředitel UFFA Libor Kasík. Současný trutnovský starosta Ivan Adamec se touhy občanů po novém divadle chytl jako buldok a UFFO doslova vydupal ze země.

  Základní architektonický nápad UFFA pochází od Radka Vopaleckého, který se při realizaci spojil s pražským AG Studiem a inženýrem Luďkem Štefkem. Hlavní architektonickou devízou budovy je variabilní vnitřní zařízení. Podle návrhu scénografa a divadelního architekta Miroslava Meleny je hlavní sál složen z řady posuvných stěn a desek a dá se uspořádat do pěti základních variant – divadelní kukátko a aréna, koncertní, plesový a kongresový sál. Při divadelním uspořádání je kapacita hlediště 360 diváků, na stání se do UFFA vměstná až 800 návštěvníků.

  Poměrně nešťastně je řešen vstup do budovy. Hlavní vchod vede z velkoryse pojatých podzemních garáží, na povrchu se do společenského centra vstupuje úzkými karuselovými dveřmi. Tvůrci zřejmě počítali s tím, že většina diváků do UFFA přijede autem, ve středně velkém městě, jako je Trutnov, však obyvatelé volí spíše pěší variantu.

  Jednou z hlavních programových linií UFFA je nový cirkus. Souborům bez vlastní scény UFFO pronajímáme k rezidenčnímu pobytu, sděluje Kasík. Pro nás to má tu výhodu, že představení světoznámých představitelů nového cirkusu, jako jsou kupříkladu australští Gravity & Other Myths, nás pak místo 16 tisíc eur stojí jenom šest tisíc. Od roku 2011 se také v Trutnově pořádá mezinárodní festival nového cirkusu Cirk-UFF.

  V roce 2011 bylo UFFO Společenské centrum vyhlášeno Stavbou roku a je obecně považováno za nejmodernější divadelní budovu v ČR.

  Budova UFFO Společenské centrum FOTO Dana Čecháková

  Hlediště FOTO Dana Čecháková

  Vstupní hala s recepcí FOTO Dana Čecháková

  Šatna pro účinkující FOTO Dana Čecháková

  Sklad rekvizit FOTO Dana Čecháková


  Komentáře k článku: UFFO Společenské centrum Trutnov

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,