Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Nejinspirativnější loutkové inscenace proletí Prahou

  Na tři dny se pražské divadlo Minor stane pomyslným loutkářským hnízdem, do kterého se slétnou loutkáři z celé České republiky se svými nejinspirativnějšími inscenacemi, aby potěšili dětské i dospělé diváky. V pátek 3. listopadu začíná 27. ročník přehlídky loutkového divadla Přelet nad loutkářským hnízdem. Na jeho konci v neděli bude udělena cena ERIK nejlepší loutkové inscenaci uplynulé divadelní sezóny.

  27. ročník festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem proběhne ve dnech 3.–5. listopadu 2017 opět v divadle Minor FOTO ARCHIV FESTIVALU PŘELET NAD LOUTKÁŘSKÝ HNÍZDEM

  Do Divadla Minor zavítají loutkáři nejen z Prahy, ale také z Brna, Liberce, Plzně, Hradce Králové, Jablonce nad Nisou nebo Malovic. K vidění budou inscenace statutárních, studentských, nezávislých i amatérských loutkářů a na své si přijdou všechny věkové skupiny. Ti nejmenší mohou přijít na pohádku Sůl nad zlato, kterou uvede soubor Buchty a loutky, nebo na tradiční japonský příběh, doprovázený živou hudbou, z dílny Studia DAMÚZA, který nese název Momotaró. O něco málo starším dětem je určena například inscenace studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kteří netradičními loutkami odehrají pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký nebo hudebně loutková výprava za rumunskými příběhy Divadla Continuo Murgila a Zorila. Náctiletým a dospělým pak budou patřit podvečerní představení od souboru Rámus z Plzně nazvané expresivně V prdeli či krvavá komiksová jízda GOON: Krvavá pomsta! od souboru IDDQD. V programu je i několik tzv. rodinných představení. Za všechny jmenujme inscenaci K šípku s Růženkou Naivního divadla Liberec nebo pohádkovou motorkářskou road movie divadla Alfa z Plzně Tři siláci na silnici.

  Osobně mne velice těší, že tři z uváděných patnácti inscenací vznikly na půdě Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU, říká ředitel přehlídky Michal Drtina a dodává: No a kdo se nechce jenom dívat, ale i tvořit, může využít některou z připravovaných výtvarných dílen. Letos je povedou loutkářka Hanka Voříšková a divadelní lektorka Barbora Krejčířová.

  Vyvrcholením přehlídky bude udílení oborové ceny Erik. Putovní plastiku, jejímž autorem je výtvarník Jaroslav Doležal, uděluje každoročně České středisko mezinárodní loutkářské organizace UNIMA na základě výsledků ankety odborné veřejnosti. V loňském roce získalo tuto putovní cenu Naivní divadlo Liberec za inscenaci Čechy leží u moře v režii Michaely Homolové, která byla společně s Vítem Peřinou autorkou scénáře.

  Do Divadla Minor zavítají loutkáři nejen z Prahy, ale také z Brna, Liberce, Plzně, Hradce Králové, Jablonce nad Nisou nebo Malovic FOTO ARCHIV FESTIVALU PŘELET NAD LOUTKÁŘSKÝM HNÍZDEM

  Přelet nad loutkářským hnízdem je přehlídkou loutkového divadla. První ročník se konal v roce 1991 a od té doby pokračuje bez přerušení. Přelet každoročně přináší inscenace patřící k tomu nejzajímavějšímu, co se v předchozí sezoně na poli tuzemského loutkového divadla událo a v posledních letech je úzce spojena s prostory divadla Minor, ačkoli se v průběhu let konala i v několika dalších divadelních prostorách v Praze. Cena Erik je udělována od prvního ročníku, kdy ji získal Josef Krofta. Od roku 1997 již není udělována jednotlivým osobnostem, ale nejlepší inscenaci sezony.

  • Autor:
  • Publikováno: 31. října 2017

  Komentáře k článku: Nejinspirativnější loutkové inscenace proletí Prahou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,