Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mládeži tentokrát nepřístupno

  Již počtvrté v olomouckém Divadle Tramtarie režíroval Jiří Antonín Trnka. Ten zde dříve nastudoval hru Rumunky Aliny Nelegy Taxi vinyl (2008) a Mayenburgova Ošklivce (2013) a následně společně s dramaturgem Vladislavem Kracíkem i zdařilý autorský projekt Kabaret nahatý Shakespeare (2015). Také tentokrát Trnka připravil autorskou inscenaci, k jejímuž vzniku ho inspiroval slavný komiks Sex není zadarmo Kanaďana Chestera Browna. Pod drobně pozměněným názvem Sex zadarmo nedostaneš se vydává probádat téma prostituce. A dle tvůrců to má být zpracování odvážně kontroverzní a provokativní, a tudíž přístupné od 18 let.

  Miroslav Černý jako Jindřich Langer v inscenaci Sex zadarmo nedostaneš, která je přístupná od 18 let FOTO JAN PROCHÁZKA

  Hrdinou komedie učinil woodyallenovsky stylizovaného třicátníka Jindřicha (Miroslav Černý), který se rozhodne, že si po rozchodu s přítelkyní od partnerských vztahů na čas odpočine. Musí ale vyřešit zásadní problém, kterým je uspokojení jeho sexuálních potřeb. A tak – nejprve poněkud stydlivě, posléze se vzrůstajícím nadšením a zcela bez zábran – zakouší rozmanité možnosti nabízených sexuálních služeb a praktik. Nicméně místo aby tvůrci důrazněji akcentovali trapno situací, převládne leckde popisná didaktičnost, humor se nevhodně mísí s vážnými tóny (srdcervoucí zpověď prostitutky-samoživitelky v podání Petry Konev Čihákové) a vše směřuje k patetickému moralizování o tom, zda je vůbec vhodné za sex platit.

  Inscenace při své délce přes tři hodiny působí značně zdlouhavě, ačkoli by mohla fungovat jako docela stručná ironická anekdota pojednávající například o tom, zda je pro muže finančně výhodnější žít s partnerkou, nebo jen platit za sex. K celkové nevyrovnanosti přispívají malá míra nadsázky i režijní inscenace a uměle prodlužovaný závěr, v němž se komedie žánrově posune k tarantinovské parodii na gangsterky, když hrdinové jedou do Německa vysvobodit unesenou prostitutku, do které se Jindřich zamiloval.

  Nedůslednou koncepcí Trnka v mnohém znesnadnil práci hercům, kteří jsou nuceni mísit a prolínat psychologicky věrné portréty s nadsázkou a stylizací ke karikatuře. Hlavní hrdina v podání Miroslava Černého – ač je zpočátku vnímán jako typ nešťastníka, kterého ženy mohou snadno využít – víceméně zdařile (i když ne vždy patřičně motivovaně) zvládá přerod v odlišné polohy sexuálně činného nadsamce či komiksového neohroženého záchrance. Poněkud vynuceně ale působí proměna Jindřichova kamaráda Jimmyho (Vít Pištěcký) z maloměšťáka odsuzujícího placený sex v závislého uživatele kokainu. Herečky Barbora Šebestíková, Tereza Toth Čápová a Petra Konev Čiháková pak ztvárňují vždy několik rolí a úspěšně (podobně jako Marek Zahradníček při ztvárnění postavy transsexuální prostitutky Lindy) vykreslují celou škálu karikatur prostitutek.

  Inscenace svým stylem humoru sice zdárně rozesmávala stálé fanoušky Tramtarie, nicméně je otázka, nakolik připadala vtipná i divákům mimo tento okruh. Jisté je, že proklamovaná provokativnost spojená s odhalováním tabu prostituce se rozhodně nedostavila.

  Divadlo Tramtarie Olomouc – Jiří Antonín Trnka: Sex zadarmo nedostaneš. Režie Jiří Antonín Trnka, scéna a kostýmy Adéla Szturc, hudba Martin Peřina, animace Sonislava Popová, dramaturgie Vladislav Kracík. Premiéra 20. září 2017.


  Komentáře k článku: Mládeži tentokrát nepřístupno

  1. Dominik kupský

   Profilový obrázek

   Máte někdo zájem o sex,
   mimochodem jsem muž

   22.12.2018 (13.12), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Pavel Pařenica

   Profilový obrázek

   Super,
   výborně zahráté, máte náš obdiv, dlouho jsme se tak dobře nepobavili, můžeme jen doporučit
   dekujeme Vám
   Pavel a Lucie

   20.08.2019 (0.49), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,