Obsah Divadelních novin 2024
Thespidovu káru potáhneme dál!
Začínám psát šéfredaktorský úvodník nového ročníku Divadelních novin před silvestrovskou půlnocí. Jak taky strávit ten jalový čas, kdy všichni okolo jásají, pijí a vystřelují petardy.
Min Tanaka: Nepojmenovatelný tanec
(18.–20. prosince 2023, Divadlo Archa, Praha)
Jiří Hajdyla: Dětského diváka chceme pozvat do světa dospělých
Rozhovor s uměleckým šéfem
O zbraních a lidech
Před lety na semináři tvůrčího psaní přišla řeč na zbraně. Zeptal jsem se na ně svých studentek, protože jejich literární tvorba se hemžila násilnými akcemi za použití nejrůznějšího střelného náčiní.
Anna Brikciusová: Hranice mezi pomeranči
Violoncellistka, básnířka. Její básně byly nominovány na Drážďanskou cenu lyriky, účastní se každoročního festivalu Den poezie.
Kritický žebříček – Tanec, nový cirkus, pantomima apod. – nezávislá uskupení
5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Marcela Benoni Jana Bohutínská Lucie Dercsényi Vladimír Hulec Lucie Kocourková Ivanka Kubicová Zdeněk Prokeš Kateřina Rathouská Jana Soprová Hana Strejčková Roman Vašek Pražský komorní balet – Na hraně (Pokračování textu…)
Výsledky Inscenace roku
Vyhlásili jsme anketu o Inscenaci roku po dvaatřicáté. Oslovili jsme 237 osobností z nejširšího okruhu divadelní obce, oproti minulosti víc praktických divadelníků, zatím s nepříliš výrazným výsledkem.
NEZAPOMENEME
Odpoledne 21. prosince student Filozofické fakulty zastřelil dva učitele a jedenáct spolužáků, než spáchal sebevraždu. Podlý čin se nedá omluvit, ale musí se objasnit, aby se neopakoval. Chceme se poklonit zemřelým a vyjádřit soustrast pozůstalým snímkem improvizovaného pietního místa u budovy fakulty DN FOTO PROFIMEDIA (Pokračování textu…)
Kritika /
Sex, násilí a nuda v Rusku
Operu o čtyřech dějstvích v devíti obrazech Lady Macbeth Mcenského újezdu napsal čtyřiadvacetiletý Dmitrij Šostakovič podle stejnojmenné novely Nikolaje Leskova z roku 1865. Společenského outsidera, jehož dílo se v Rusku nevydávalo a i v libretu provokovalo. Novela Šostakoviče zaujala zřejmě nezkrotnou nymfomanií hlavní hrdinky Katěriny Lvovny, která...
Kritika /
Kulturní válka? Jen generační špičkování
Záměr, s nímž režisér Jiří Havelka a dramaturgyně Marta Ljubková přistoupili k inscenaci Bitva o Hernaniho v Dejvickém divadle, je zřejmý: podívat se s nadhledem a odstupem bezmála dvou set let na jednu z mnoha tzv. kulturních válek, které se v historii v různých podobách opakují.
Kritika /
O starých dobrých komediantech
Všechno se odehraje někdy na sklonku 19. nebo na začátku 20. století. Do jakéhosi městečka dorazí tlupa kočovných herců. Ubytují se v hostinci, zkoušejí jakousi hru o indiánech, zítra je čeká opereta a principál je důrazně upozorňuje, že moderní opereta… to nesnese žádný šnuptychádle ani zakopávání o židli.
Čtvrtstoleté ostravření
Půlkulatý 25. ročník ostravské bilanční přehlídky OST-RA-VAR, jenž se uskutečnil od 29. listopadu do 3. prosince 2023, se do historie pokusil vstoupit řadou poměrně radikálních změn. Ty se výrazným způsobem projevily na dynamice zavedené akce, jež má divadelním profesionálům, odborné veřejnosti i studentstvu spřízněných oborů komplexně...
Rovnou do varu
Do Ostravy jsem vyrazila prvním ranním vlakem až v pátek ráno, neboť jsem nemohla odolat Puzení Sarah Kane v režii Christophera Rüpinga, jež ve čtvrtek uvedl Pražský divadelní festival německého jazyka na Nové scéně Národního divadla. Po silné loňské offprogramové lince jsem doufala, že stihnu ze Stodolní doběhnout na festivalový doubledecker,...
Kritika /
Komu mám tebe přinésti, Kytice? Ve Zlíně vědí
Významný (česko)slovenský režisér a pedagog Dodo Gombár zanechal ve zlínském Městském divadle stopu zejména sice krátkým, avšak plodným angažmá v pozici uměleckého šéfa (2006–2009). Od té doby se sem pravidelně vrací převážně s regionálními tématy, z nichž některá jejich zpracování dosáhla mimořádného ohlasu (Žítkovské bohyně,...
Rozhovor /
Dodo Gombár: Ticho je stěžejní prostor našeho bytí
Tvorbu režiséra, dramatika a pedagoga Doda Gombára jsem sledovala během jeho zlínského působení na postu uměleckého šéfa v letech 2006–2009. Už méně jsem stíhala reflektovat jeho následující období ve Švandově divadle v Praze, byť jsem se tam s ním mohla díky jeho vstřícnému vybídnutí k dramaturgické spolupráci potkat při přípravě inscenace...
Inscenace roku
Pro už dvaatřicátý ročník ankety jsem oslovil 237 osobností z nejširší divadelní obce. To jest tvůrce nejrůznějších profesí, kritiky, teoretiky, učitele, ministry, producenty, teatrology, muzikology, filmology, šéfy a ředitele divadel, studenty, frekventanty projektu KritikLab, redaktory, spisovatele, překladatele, nakladatele. Střet zájmů nás...
Čas pro krále Ubu i Caligulu
Ve druhé polovině roku odvysílal Český rozhlas v premiéře dva dramatické tituly, které lze považovat za moderní klasiku a které dosud v rozhlasovém repertoáru chyběly: Krále Ubu a Caligulu.
Snít znamená myslet
Já si na divadlo a divadelní hry moc nepotrpím, a když je čtu, necítím potřebu jít se na ně do divadla podívat, říká Eugène Ionesco v rozsáhlém rozhovoru s Claudem Bonnefoyem nazvaném Mezi životem a snem.
Wiebke Mollenhauer: Měly by se udělovat ansámblové ceny
Na noční Prahu sněží a Sarah Kane se noří do ledového proudu Vltavy. Protentokrát ještě překonává psychózu, která ji v její příští hře dožene. Očistnou koupel za autorku ve skutečnosti podstupuje Wiebke Mollenhauer (*1985), která němou rolí v Puzení zaujala kritiky v prestižní anketě časopisu Theater heute.
Toshiki Okada: Pohybujeme se v nejistotě
Uplynulý 28. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka a 13. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent zahájily v globálním duchu inscenací Doughnuts japonského dramatika, spisovatele a režiséra Toshikiho Okady z repertoáru hamburského Thalia Theater.
Ladislav Smoček: Bludiště
V pětašedesátém mně bylo třináct, v osmašedesátém šestnáct. Dneska jsem jedenasedmdesátiletý stařec, který se s odstupem času nedomnívá, že by snad prožil nějaké divadelní osvícení z jedinečného divadelního impulzu, na základě něhož by se z něj stal harcovník divadelní praxe.
Semaforské návraty
Ve své čtyřiašedesáté sezoně – od Nového roku – se Semafor vrací ke kořenům, k akronymu sedm-malých-forem.
Došlo do redakce
Pavel Klusák: Gott – Československý příběh CD/mp3, One Hot Book; 10 hodin 49 minut Stejnojmenná Klusákova kniha, vydaná v nakladatelství Host v roce 2021, se dočkala i své audio verze. V režii Hynka Pekárka vznikala pozvolna. Bylo třeba řešit nejen autorská práva pro případné hudební ukázky, ale vybrat i vhodné (Pokračování textu…)
Výročí 16.−31. ledna
Jícha Vladimír, sólista baletu (16. 1. 1949) △ Svoboda Václav, herec (16. 1. 1964) △ Zlobivá Daria, tanečnice (16. 1. 1939) △ Balcárek Jiří, herec (17. 1. 1964) △ Ferencová Lubica, producentka (19. 1. 1959) △ Henyšová Jana, zpěvačka (19. 1. 1969) △ Brož Jiří, herec (20. 1. 1939) △ (Pokračování textu…)
Zemřeli
Jan Dlask (5. 9. 1973 Pardubice – 21. 12. 2023 Praha) Literární vědec, odborník na švédskou a především finskou literaturu. Jedna z obětí střelby v budově Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí v Praze. Lenka Hlávková (17. 8. 1974 Louny – 21. 12. 2023 Praha)Muzikoložka, ředitelka Ústavu hudební vědy při (Pokračování textu…)
Novoroční
Nedávno, tedy nedávno při zpomaleným chápání i vidění, před necelým půlrokem, chystal jsem se na rozhovor. Pro noviny.
Burza /
Jedno procento státního rozpočtu na kulturu je meta, ke které chci stále směřovat
Rozpočet Ministerstva kultury pro letošní rok rozproudil diskusi o financování kultury v naší zemi. Nezastírám, že situace není růžová, musím ale odmítnout katastrofické scénáře, které mluví až o pohřbu kultury. Ten by nastal, pokud by kulturní organizace zanikaly či byly rušeny nebo by zanikaly kulturní služby. To se naštěstí neděje,...
Ensemble Opera Diversa Brno – Ondřej Kyas: Druhé město
Opera na vlastní libreto podle stejnojmenného románu Michala Ajvaze. Hudební nastudování a dirigentka Gabriela Tardonová, režie Kateřina Křivánková, scéna a kostýmy Sylva Marková, videoprojekce Tomáš Hrůza, světla Anna Laborová, produkce Magdalena Dostálová, Jiří Čevela, Sylva Marková. Nastudovat novou celovečerní operu je událostí i ve velkých...
Vojtěch Nejedlý: Orientujeme se na živé umění
Rozhovor s vedoucím Tvůrčího domu Elišky Peškové
Pohádka o kočkách a králících
Na podzim navštívil naši malostranskou zahrádku šedomodrý obr. Už dlouho předtím se k návštěvě schylovalo, vyžádala si ji vlastně k osmým narozeninám naše kočka Blaženka.
Hana Malinová: A co všichni ti muži
Koncem loňského roku – v úterý 19. prosince – měla v pražském Divadle v Řeznické premiéru inscenace A co všichni ti muži divadelního souboru ROZKOŠ, lechtivá hra se zpěvy o tajích sexu a ženské sexuality autorů Hany Malinové (text) a Vladimíra Pecky (hudba). Zazněly v ní i následující písně.
Na Zarázu se diskutuje!
Na festivalech se už jen hraje divadlo, ale nemluví se o něm. Festival divadel Zlínského kraje Zaráz jediný stále pořádá diskuse, na nichž se důkladně a často vášnivě večer proberou dvě představení toho dne. Starci zavzpomínají, studenti tříbí formulační schopnosti, Jitka Šotkovská v roli moderátorky má plné ruce práce to (Pokračování...
Kritika /
Za každým rohem Elsinor
Z nejproslulejší tragédie Williama Shakespeara se v aktuálně probíhající sezoně stal nečekaný dramaturgický evergreen, jímž ve svých plánech operuje hned pětice renomovaných divadelních domů. V průběhu loňského roku se k tématu navíc vyslovila i pražská poloprofesionální progresivní úderka Oldstars a Nocí divadel svou specifickou trochou do...
Kritika /
Nesnesitelná lehkost varieté
Soubor Cirk La Putyka, který v roce 2009 založil Rosťa Novák ml. a jehož je stále principálem, se od dob covidových pohybuje na křižovatce. Jako by váhal, kudy se po veleúspěšných letech vydat.
Kritika /
Přímé údery
Rok po umělecky i divácky úspěšné Moskoviádě rozšířil Dušan D. Pařízek repertoár Divadla X10 titulem Na západní frontě klid / Zelené koridory. Diptych 1918/2022. O vojácích a uprchlicích. K názvu tolik: ano, v první části večera jde o adaptaci slavného románu Ericha Marii Remarqua, ve druhé o úpravu hry Nataliji Vorožbyt, kterou ukrajinská...
Kritika /
Srdce samoty
Jenom konec světa jako další střípek ze série adaptací francouzské „literatury návratu“? Neřekli snad Didier Eribon, Édouard Louis, Annie Ernaux vše, co mělo být řečeno? Je třeba něco dodávat? Ano, pokud to bude slovy doyena žánru Jeana-Luca Lagarce (1957–1995). To k jeho „konci světa“ dodávají své jiní.
Kritika /
Můžeme se smířit se svou (ne)obyčejností?
Inscenace Nomi, uváděná ve Studiu Hrdinů, se volně inspiruje životem kabaretního umělce, zpěváka a herce Klause Nomiho. Autorkou textu i režisérkou je začínající divadelní tvůrkyně a studentka dramaturgie na JAMU Bára Viceníková, která již spolupracovala například i s Divadlem Husa na provázku, ale režijně debutovala až nyní v holešovické...
Kritika /
Plzeňské ohlédnutí za vraždou
Těsně před vánočními svátky měla v plzeňském Divadle J. K. Tyla českou premiéru inscenace hry Agathy Christie Go Back for Murder. Jde o druhý díl zamýšlené trilogie 3x s Agathou Christie. Režisérka Martina Schlegelová se s autorkou setkává již potřetí, v Plzni inscenovala Past na myši (2017) a v českobudějovickém Jihočeském divadle Poslední...
Kritika /
Je to silnější než já
Laclosův duchaplný román v dopisech Nebezpečné známosti (ovšem spíš krutý než „galantní“) se již od roku 1872, kdy vyšel poprvé, těší značné oblibě. Divadelní tvar francouzské látce vdechl britský dramatik Christopher Hampton (v překladu manželů Smočkových jde o Nebezpečné vztahy), sepsal i scénář k filmu Stephena Frearse, známe ovšem i...