Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 20/2017

  DN 20/2017 PDF

  Katharina Schmitt: Přízraky ideologií dvacátého století

  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Rozhovor s libretistkou a režisérkou opery Žádný člověk

  Tváří v tvář teroru

  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Terorista unese dopravní letadlo se 164 lidmi na palubě, aby ho navedl na mnichovskou Allianz Arénu, ve které 70 tisíc lidí právě přihlíží fotbalovému zápasu.

  Opera 2017 – hudební divadlo teď a tady

  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Letošní 13. ročník festivalu hudebního divadla Opera 2017 uvedl v Praze od 13. září do 4. listopadu sedmnáct domácích a slovenských inscenací v osmnácti představeních. Zastoupeny byly jak statutární městské či státní scény (s výjimkou Severočeského divadla Ústí nad Labem), tak i alternativní soubory.

  Ministerstvo máklých kroků

  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Přední pražská skupina současného tance DOT504 uvedla premiéru s účastí mezinárodní skupiny excelentních tanečníků, vesměs formovaných současnou belgickou taneční školou, kterými byli Korejka Hyaejin Lee, Řekyně Ioulia Zacharaki, Angličan Robert Anderson a Pavel Mašek z Prahy. Choreografem je Slovák Anton Lachky, jenž prošel stejnou zkušeností.

  Břit bez ostří

  27. listopadu 2017 2 komentáře

  Inscenace Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ v Divadle v Dlouhé se pohybuje mezi sitkomem a muzikálem. Jediným jejím cílem je bavit.

  Nejde o život, ale o přežívání

  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Národní divadlo představilo na scéně Stavovského divadla u nás dosud nehranou britskou autorku Rebeccu Lenkiewiczovou, která údajně patří k nejvýznamnějším současným dramatikům. Volba na jednu stranu pochopitelná, protože jde o text, který běžnému publiku konvenuje svou realističností, na druhou překvapivě spjatá se jménem režiséra Daniela...

  Podnikatelka na dně

  27. listopadu 2017 1 komentář

  Před pár lety Petr Zelenka napsal hru Job Interviews, která byla poprvé uvedena v roce 2014 v Českých Budějovicích a za hlavní roli byla Věra Hlaváčková nominována na Cenu Thálie.

  Slepý výstřel

  27. listopadu 2017 2 komentáře

  Divadlo LETÍ představilo v české premiéře hru německého dramatika Mariuse von Mayenburga Bang. Mayenburg ji napsal jako kousavou reakci na nelichotivou tendenci mnohých zemí volit si do svého čela machistické typy, které komplikované politické problémy řeší jednoduchými cestami. Erdoğan, Putin, Orbán, Kaczyński – je to opravdu dlouhý seznam, píše se...

  Moderní operní režie jako cesta do pekel

  Moderní operní režie jako cesta do pekel
  28. listopadu 2017 1 komentář

  Hlavní sdělení této knihy je vlastně banální: režisérismus v opeře hanobí umělecký odkaz minulosti.

  Sněhulák, čtverec a hvězdná chvíle

  Sněhulák, čtverec a hvězdná chvíle
  28. listopadu 2017 Žádný komentář

  Ve filmovém přepisu románové krimi Sněhulák, jejímž autorem je populární norský spisovatel Jo Nesbø, se na plátně poprvé objevil kontroverzní policista Harry Hole.

  Vilmos Vajdai: Útlak divadlu svědčí

  28. listopadu 2017 Žádný komentář

  Na Palm Off fest, setkání divadel střední Evropy, o němž jsme psali v minulém čísle Divadelních novin, dorazil i pětapadesátník s ostře řezanými rysy Vilmos Vajdai. Maďarský divadelní a filmový režisér v Praze představil svoji inscenaci Nejsme barbaři tematizující současnou migrační krizi v Evropě. Jak se v maďarském divadelnictví odráží...

  Londýnské doteky

  28. listopadu 2017 Žádný komentář

  Podzimní Londýn navzdory nejrůznějším útokům zůstává městem stejně rušným jako – zvláštním způsobem – poklidným. I když tlusté deníky, k dispozici zdarma pro četbu v metru, neustále rozebírají nějaké kauzy (při mé návštěvě například to, že si vévodkyně Kate koupila kalhoty za cenu, která se rovná týdennímu rozpočtu sociálně...

  Burza /

  Burza /

  OPERA 2017 – ceny Libušky

  OPERA 2017 – ceny Libušky
  28. listopadu 2017 Žádný komentář

  Cena kritiků za nejlepší inscenaci Jules Massenet: Thaïs, Divadlo F. X. Šaldy Liberec Cena diváků za nejlepší inscenaci Ambroise Thomas: Hamlet, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava Cena kritiků za mimořádnou interpretaci role Thomas Weinhappel – Hamlet, Ambroise Thomas: Hamlet, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava Cena diváků za...

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 290)

  03. prosince 2017 1 komentář

  Ptal jsem se Josefa Kovalčuka, jednoho ze zakladatelů HaDivadla, co na představení říká. Pokrčil rameny a smutně poznamenal: "Nová estetika. Jsme staří…" aneb Mudrování nad Ibsenovým dramatem Eyolfek ukrytém v experimentálním hávu HaDivadla.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 289)

  02. prosince 2017 Žádný komentář

  V brněnské Polárce měli festival Týden pro inkluzi. Brněnští diváci tak dostali možnost poznat, jak se s obtížnostmi jevištního upoutávání pozornosti dětí odkojených hračkami současnosti utkávají jinde… Aneb Mudrování nad českobudějovickým hraním na Cyrana.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 292)

  10. prosince 2017 Žádný komentář

  Já jsem Odysseus, Láertův syn, všem na světě lidem známý všemožnou lstí, má sláva až do nebe sahá! aneb Mudrování nad Odysseou třetího tisíciletí v Mahenově činohře.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 291)

  09. prosince 2017 Žádný komentář

  Přála bych si, aby opera byla inspirací pro pravdivý, svobodný a poctivý život nás všech aneb Mudrování nad operou o Boženě Němcové Jsem kněžna bláznů.

  Čelákovické glosy (No. 23)

  05. prosince 2017 Žádný komentář

  PDFNJ III. díl, závěr - Letošní festival znovu připomenul, že něměckojazyčné divadlo pěstuje tradici uvádění angažovaných textů, které se chtějí vyslovit k současným problémům a otázkám.

  Čelákovické glosy (No. 22)

  29. listopadu 2017 Žádný komentář

  PDFNJ II. díl - Německé politické divadlo: Německému politickému divadlu se nejlépe daří v moravských rukou, aspoň taková je bilance z letošního festivalu.

  Kulturní populismus Hradu

  28. listopadu 2017 1 komentář

  ÚVAHY VÝTVARNÉ - Pokud se na Pražském hradě vystavuje, vybírá se téma na jistotu nebo se prostor pouze někomu pronajímá. Kulturní populismus hradní výstavní politiky prezentuje naši zemi jako provinční místo, kde k úspěchu stačí strašně málo.

  Clown Bilbo bloguje (No. 66)

  09. prosince 2017 3 komentáře

  Vánoční čas nastává. Svátky zrození uvítá i zazděné okno mé rodné... Aneb A bledý mužík zatleskal.

  Petra Janů: Dneska už se tomu jen směju

  02. prosince 2017 Žádný komentář

  Nakladatelství Supraphon právě vydává komplet 4CD Petra Janů / Petra & Petřina zachycující nahrávky zpěvačky Petry Janů se skladatelem a hudebníkem Otou Petřinou. Při té příležitosti vznikl následující rozhovor.

  Setkání ptakoještěrů a pand

  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Soubor Dejvického divadla přijal nabídku novocirkusové La Putyky a v hale Jatek78 společně nazkoušeli inscenaci Honey.

  Burza /

  oprava Ad Abychom neztratili úplně všechno, DN 19/2017, str. 5

  28. listopadu 2017 Žádný komentář

  V minulých DN 19/2017 jsem v textu Abychom neztratili úplně všechno na straně 5 v pasáži o vzniku Nového divadla v Nitře chybně uvedl divadlo, z něhož herečky a dramaturgyně loni odešly...

  Ceny DN 2016/2017: Ve znamení radosti

  24. listopadu 2017 Žádný komentář

  Divadelní noviny udělily včera ve Studiu Divadla pod Palmovkou již posedmnácté Ceny Divadelních novin. Nabízíme přehled všech laureátů Cen DN za sezonu 2016/2017.

  Rostislav Novák ml.: Chci v lidech probudit fantazii

  Rostislav Novák mladší (1979) je režisér, herec, akrobat, potomek slavného loutkářského rodu Kopeckých a především cílevědomý absolvent Katedry loutkového a alternativního divadla DAMU, jenž vybudoval nejúspěšnější český novocirkusový soubor Cirk La Putyka.

  Iva Němcová

  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  V Galerii Českých center v Rytířské ulici v Praze se od 16. listopadu do 30. prosince koná výstava věnovaná tvorbě předčasně zesnulé scénické a kostýmní výtvarnice, designérky a konceptuální umělkyně Ivy Němcové (1980–2015). Současně Institut umění – Divadelní ústav vydává její biografii s řadou fotografií dokumentujících její práci....

  Senioři jsou top!

  Senioři jsou top!
  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Napsat úvodník pro Divadelní noviny jsem se rozhodla po několika kouzelných a milých zkušenostech se seniorskými diváky ve Studiu ALTA, kde pracuji jako PR.

  Katalog uměleckých prací

  Katalog uměleckých prací
  27. listopadu 2017 4 komentáře

  Nový Katalog prací začne platit od 1. ledna 2018 a obsahuje i výrazné navýšení „tabulkových“ platů uměleckých pracovníků.

  Operou obchází strašidlo

  Operou obchází strašidlo
  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Strašidlo režisérismu. Píše Rudolf Rouček se svými převážně brněnskými druhy v čele s Václavem Věžníkem ve spisku připomínajícím Marxův Komunistický manifest.

  Když hrají PH pro PP

  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Když hrají perfektní herci pro psychiatrické pacienty, když pro ně hrají francouzskou frivolní komedii od autora, jemuž na fotografii v programu z poťouchlých oček čteme pouze protřelost tvůrčích stipendií...

  Kritický žebříček 20/2017 – opera

  Kritický žebříček 20/2017 – opera
  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Jan Dehner Věra Drápelová Vít Dvořák Helena Havlíková Josef Herman Radmila Hrdinová Olga Janáčková Rudolf Leška Lenka Šaldová Denisa Valterová Ivan Žáček Národní divadlo Praha – Richard Wagner: Lohengrin 3 3,5 3 2 3 […]

  Došlo do redakce

  Došlo do redakce
  28. listopadu 2017 Žádný komentář

  Iva Němcová: Osobnosti české scénografie, sv. 8 Institut umění – Divadelní ústav 2017, 198 s. Předčasně zemřelé mladé scénografce Ivě Němcové se dostalo té cti, že už dva roky po jejím odchodu vznikla poměrně hutná především obrazová monografie, obrazové svědectví, jak se píše na záložce, o její práci. Kniha nese v duchu edice Osobností...

  Pamětní Rusalka v Národním

  Pamětní Rusalka v Národním
  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Večerní představení Dvořákovy Rusalky v Národním divadle bylo 10. listopadu věnováno památce sopranistky Evy Děpoltové.

  Jednou větou

  Jednou větou
  28. listopadu 2017 Žádný komentář

  Tým učitelů Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě připravil na dny 23.–25 října akci u příležitosti 100. výročí narození Pavla Tigrida nazvanou Tigrid stoletý. Ve středu 25. října začaly týdenní narozeninové oslavy pražského klubu ROXY a Experimentálního prostoru NoD nazvané BE25 – týden plný party, koncertů, divadelních představení...

  Podoby – Návrat

  Podoby – Návrat
  28. listopadu 2017 Žádný komentář

  Když jsem se po letech vracel do Evropy v roce 1990, probudil jsem se z narkoleptickýho spánku, kterej se hodně podobal smrti. Nebo tak nějak si to, asi blbě, představuju.

  Husa na provázku – Dobru, pravdě, kráse

  Husa na provázku – Dobru, pravdě, kráse
  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Husa na provázku – Dokumentární cyklus k 50. výročí legendární scény.  Obsah,