Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Operou obchází strašidlo

  Strašidlo režisérismu. Píše Rudolf Rouček se svými převážně brněnskými druhy v čele s Václavem Věžníkem ve spisku připomínajícím Marxův Komunistický manifest. Nazvali ho Sbírka názorů na současné inscenování oper – Cesta do pekel. Bůhví, jak se mezi ně připletl Jan Klusák. Nic proti jejich náhledu na operní divadlo, kdyby ho nevnucovali jako jedině přípustný, protože podle nich vědecky zdůvodněný. Vědátorské pojetí umění převzali od A. A. Ždanova a ten k němu dospěl rozpracováním vědeckého komunismu. Neposlušné posílal na popraviště nebo do gulagu, Rouček a spol. chtějí takové postavit mimo zákon.

  Svou publikaci dedikovali ministru Danielu Hermanovi. Záštitu jim poskytl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO 2011), který ji na můj dotaz zdůvodnil: Autoři této publikace jsou respektované autority v oblasti umění, a proto nevidím důvod, proč nepodpořit tuto publikaci. Finančně na vydání knihy přispělo město Brno spolu s Jihomoravským krajem. Vydal ji Šimon Ryšavý (KDU-ČSL), místopředseda komise Rady města Brna pro kulturu, její předsedkyně Karla Hofmannová (Žít Brno) mi sdělila, že o knize a její podpoře nic nevěděla. Za cestu do pekel považují autoři publikace také směřování úspěšného Janáčkova festivalu, které naopak podporuje brněnský náměstek pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno) coby člen jeho umělecké rady. Brněnští vrabci na střeše si cvrlikají, že za publikací a útokem na Janáčkovu operu stojí režisér Václav Věžník. Knihu propagovaly recenze v Orientaci Lidových novin a v Placákově protikomunistickém Babylonu, kde Rudolf Rouček dlouhodobě publikuje „socrealistické“ kritiky – kuriózní spojení. Recenzi knihy z pera Pavla Drábka čtěte na straně 10.


  Komentáře k článku: Operou obchází strašidlo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,