Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Obsah Divadelních novin 1/2016

  Burza /

  Novoroční poselství

  Novoroční poselství
  09. ledna 2016 diskutujte

  (Pokračování textu…)

  Burza /

  PF 2016

  PF 2016
  09. ledna 2016 diskutujte

  (Pokračování textu…)

  Změna je možná

  Mid­summer (A play with songs)
  10. ledna 2016 diskutujte

  Ranní rozhovor muže s vlastním penisem, prodej kradeného růžového auta i japonskou fetišistickou bondáž nabízí novinka Divadla v Řeznické. Jde o inscenaci hry současného skotského dramatika Davida Greiga Midsummer.

  Jak ctnostná a krásná, leč chudá dívka k neštěstí přišla

  Úklady a láska
  09. ledna 2016 diskutujte

  Činohra Divadla J. K. Tyla po velmi zdařilém, i když plzeňským publikem pramálo přijímaném Vojckovi (může-li být vůbec tato Büchnerova nedokončená hra inscenována divácky dosti vstřícně) uvedla další klasiku. Úklady a lásku – nejhranější drama Friedricha von Schillera – zde režíroval Marián Amsler.

  Improvizace VerTeDance trochu zrní

  Cerviche
  10. ledna 2016 diskutujte

  Taneční skupina VerTeDance se znovu spojila s kapelou Zrní. Z minulého setkání vzešla inscenace Kolik váží vaše touha. Nyní – po čtyřech letech – se k úspěšnému konceptu obě skupiny vrátily, přesto poněkud jinak. A tak se zrodila i jeho spolupráce s VerTeDance a Zrní a výsledkem je projekt Ceviche.

  Popraven v Ostravě

  Roberto Devereux
  10. ledna 2016 diskutujte

  Premiéru opery Roberto Devereux, kterou opera Národního divadla moravskoslezského uzavřela provedení tří Donizettiho oper z doby alžbětinské Anglie, odměnilo obecenstvo potleskem vestoje a hysterickým ječením.

  Inscenace roku

  Inscenace roku
  09. ledna 2016 diskutujte

  Do třiadvacátého ročníku ankety o Inscenaci roku 2015 přispělo 102 tipujících. Každý mohl vybrat jedinou inscenaci (projekt), která vznikla mezi začátkem prosince 2014 do uzávěrky ankety. Další návrhy bylo možné uvést do elektronické verze ankety, kterou uveřejníme na i-DN.

  Hubička skrz okno

  Hubička
  09. ledna 2016 diskutujte

  Uvést „prostonárodní operu“ Hubička Bedřicha Smetany a pokusit se o její opravdu dnešní podobu patří kuriózně k tomu nejobtížnějšímu, oč může český operní soubor usilovat. Hrát o takové „hloupůstce“, jakou je spor o políbení? Ke všemu Smetana tak pevně určil průběh situací, včetně reálií, že se sotva dají modernizovat.

  Proč to všechno?

  Gazdina roba
  10. ledna 2016 diskutujte

  Hudebně-taneční inscenaci Gazdina roba podle stejnojmenné divadelní hry Gabriely Preissové uvedl baletní soubor Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Hra řeší rozvod jako společensky zavrženíhodný akt na slovenské vesnici 19. století.

  Vysněná Sarah

  Božská Sarah
  10. ledna 2016 diskutujte

  Po Audienci u královny ve Stavovském divadle se znovu setkala Iva Janžurová s režisérkou Alicí Nellis, tentokrát ve své vysněné hře Božská Sarah. Dramatik John Murrell se v ní inspiroval životem slavné francouzské herečky Sarah Bernhardtové, která ve své době svými výkony i skandály odpovídala plně podobě současné celebrity.

  Díky Bohu, že existují Francouzi

  10. ledna 2016 diskutujte

  Úvahy Filmové - Již 18. ročník Festivalu francouzského filmu na sklonku listopadu představil sedma­padesát snímků ze země galského kohouta. Dvanáct z nich postupně přichází do našich kin.

  Černý na bílém

  Černý na bílém
  10. ledna 2016 diskutujte

  Některé knihy se jmenují tak dobře, že svým názvem vyřeší titulek za recenzenty. Dvojice svazků, na jejichž obalu je napsáno Jiří Černý …na bílém, patří mezi ně. Tím však odpadne jen ten nejmenší z recenzentových trablů.

  „Kyliánovo“ divadlo v troskách

  „Kyliánovo“ divadlo v troskách
  10. ledna 2016 diskutujte

  Rozhodnutí představitelů města Haagu zbourat divadlo Nederlands Dans Theater (NDT), které proslavil český choreograf Jiří Kylián, předcházela řada sporů. Letos na podzim se přistoupilo k postupnému bourání budovy. Na jejím místě má vzniknout nové kulturní centrum Spuiforum, které má vedle divadla poskytnout zázemí obchodům a dalším komerčním...

  Pařízek v lidovém divadle

  Pařízek v lidovém divadle
  10. ledna 2016 diskutujte

  Sebeobviňování starého mistra

  Burza /

  Levínský píše Uhdemu

  Levínský píše Uhdemu
  10. ledna 2016 diskutujte

  Milý Milane, děkuji, že vracíš naše dopisování tam, kde začalo, k psaní naší hry. Svůj první dopis v září jsem ukončil povzdechem, že nevím, který den roku 1950 by se měla naše hra odehrávat. Myslím, že jsem na to přišel. Bude to deštivého 16. července 1950. Mladičký a promočený záložník (Pokračování textu…)

  Burza /

  Došlo do redakce

  Došlo do redakce
  10. ledna 2016 diskutujte

  Oldřich Janota: Kytaru s palmou (texty písní) TORST 264 stran Pomalu se zdvíhám nad svůj čas / nebe v dálce skrývá křídla… Editorem Jaroslavem Riedlem pečlivě připravený sborník písňových textů hudebníka, zpěváka, textaře a spisovatele Oldřicha Janoty. Možná jedna z nejlepších básnických sbírek posledních let u nás. Jsou v ní...

  Burza /

  HA jako komora?

  HA jako komora?
  10. ledna 2016 diskutujte

  Milí přátelé Herecké asociace (a Divadelních novin)… Jistě všichni přemýšlíme, co si usilovně přát do nového roku. Vedle toho, aby se svět nezbláznil, je, myslím, nezbytné niterně vnímat současnost a reagovat na ni (v našem případě především tvorbou). Aby nám ji pragmatismus nekulturní doby (a jejích představitelů) nezhatil – musíme...

  Enikö Eszenyi: Jsem člověk divadelní

  Enikö Eszenyi
  10. ledna 2016 diskutujte

  S maďarskou herečkou, zpěvačkou, režisérkou a dnes také ředitelkou největšího budapešťského divadla Vígszínház Enikö Eszenyi (nar. 11. ledna 1961 v Csengeru ve východním Maďarsku) jsme se setkali zhruba před rokem v kanceláři jejího divadla při příležitosti hostování pražského Národního divadla s inscenací Roberta Wilsona 1914, ve které...

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 139)

  09. ledna 2016 diskutujte

  Doma jsem zjistil, že mi zkysla týdenní polévka aneb Mudrování nad údělem divadelního ahasvera.

  Knihovna Václava Havla zahájila Rok Havla

  08. ledna 2016 diskutujte

  V Knihovně Václava Havla byl včera oficiálně zahájen program letošního roku, který se ponese v duchu připomínání nedožitých 80. narozenin dramatika a bývalého českého prezidenta.

  17 x Černý na bílém

  07. ledna 2016 diskutujte

  V aktuálním čísle DN 1/2016 přinášíme obsáhlou recenzi prvních dvou dílů sebraných spisů hudebního publicisty Jiřího Černého příznačně nazvaných Jiří Černý... na bílém. Z kritických textů Jiřího Černého vybral autor recenze Jan Šotkovský pro čtenáře i-DN několik ukázek.

  Bolek Polívka opět jako Dr. Zvonek Burke

  16. ledna 2016 diskutujte

  Divadlo Bolka Polívky uvede dnes - v sobotu 16. ledna - premiéru legendární líčené a černé crazy komedie Ladislava Smočka Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho v režii Břetislava Rychlíka.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 140)

  16. ledna 2016 diskutujte

  Zažil jsem neobvyklý scénický nápad, pozoruhodné představení, dokonalé výtvarné obrazy a obdivuhodné herecké výkony. Aneb Mudrování nad Fuksovou Vévodkyní a kuchařkou v Mozartově sále.

  Tip na pondělí: Upokojenkyně v ČK

  15. ledna 2016 1 komentář

  V rámci celoroční přehlídky amatérských souborů Činoherní klub uvádí bude v pondělí 18. ledna hostovat v Praze kladenské divadlo V. A. D. s inscenací Upokojenkyně, jež v anketě DN Inscenace roku získala tři hlasy.

  Trestní stíhání činností kolem ČS Ústí odložena

  13. ledna 2016 diskutujte

  Policie odložila prošetřování údajně nestandardních nákupů představení v ústeckém Činoherním studiu. Kriminalisté nezjistili, že by se stal trestný čin. Činoherní studio ale dostalo v této souvislosti pokutu 20.000 korun od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

  Tip: All Genius All Idiot v Jatkách78

  14. ledna 2016 diskutujte

  Jatka78 uvedou světovou premiéru projektu All Genius All Idiot. V sobotu 23. ledna v 19.30 představí švédské uskupení Svalbard Company show, která pokořuje hranice nového cirkusu.

  Thálie připlouvá na labuti!

  14. ledna 2016 2 komentářů

  Na vědomost se tímto dává, že Mahenova činohra Národního divadla Brno vypustila na rozbouřené vlny virtuální sítě novotou vonící odborně-kritický web Thálie na labuti. Jeho poetický název je inspirován sousoším, jež se nachází přímo na Mahenově divadle.

  Enikö Eszenyi: Jsem člověk divadelní II.

  10. ledna 2016 diskutujte

  V aktuálních DN 1/2016 vyšel velký rozhovor s maďarskou herečkou, zpěvačkou, režisérkou a dnes také ředitelkou největšího budapešťského divadla Vígszínház Enikö Eszenyi Jsem člověk divadelní. Přesto se mnohé do publikovaného textu nevešlo. Čtenářům i-DN nabízíme právě tyto - nepublikované - části.

  Job v konzumní společnosti

  08. ledna 2016 diskutujte

  Na Studiové scéně Vinohradského divadla debutovala hrou Na kamenném, kamenném poli mladá autorka Tereza Verecká. Inspirací jí byla biblická postava zkoušeného Joba.

  Divadlo Na Fidlovačce: Nestane se nic převratného

  05. ledna 2016 diskutujte

  Do roku 2016 vstupuje pražské Divadlo Na Fidlovačce s novými vlastníky a vedením v čele s ředitelem Janem Koťátkem. podnikatelem, který již dříve investoval do kultury. Odstupující šéfka Eliška Balzerová členkou souboru zůstává. Nuselská scéna to oznámila na svých webových stránkách.

  Otáčivé hlediště zůstane v zámecké zahradě

  18. ledna 2016 diskutujte

  Otáčivé hlediště zůstane v českokrumlovské zámecké zahradě ve stávajícím stavu patrně i po roce 2017. Prodloužení původní lhůty způsobují průtahy kolem architektonické soutěže na novou podobu unikátní scény.

  Přesycená surrealistická výpověď

  11. ledna 2016 diskutujte

  Je dobře, že nový umělecký šéf HaDivadla Ivan Buraj dává prostor mladým tvůrcům, jako je například čerstvý absolvent režie Matyáš Dlab. Text projektu Laserová romance, který připravil se svým týmem, vychází z knih Ladislava Šerého.

  Novinky z Národního muzea (No. 9)

  Divadelní oddělení Národního muzea vybírá pro čtenáře Divadelních novin opět jednu aktualitu. Tentokrát bychom rádi všechny pozvali na nejnovější výstavu Maska. Proč nosíme masky?, kterou jsme uspořádali v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích. Jejím tématem jsou masky a maskování.

  Všichni za jednoho, všechno v jednom

  Tři mušketýři (tajemství Maurovy ruky)
  09. ledna 2016 diskutujte

  V čase předvánočním vyzval David Drábek v Klicperově divadle na souboj jeden nesmrtelný kult. Od Alexandra Dumase si vypůjčil postavy Athose, Porthose, Aramise a D’Artagnana a v parafrázi Tří mušketýrů pro ně stvořil nový příběh s podtitulem: Tajemství Maurovy ruky. Inscenace nepostrádá nic z původní předlohy – romantiku, dobrodružství,...

  Sto růží v bidetu (I) – Divadelní svědectví Lídy Engelové

  10. ledna 2016 diskutujte

  Lída Engelová se nezdá! Mohla být trenérkou basketbalu nebo elektromontérkou, sportovní novinářkou nebo herečkou. Nakonec se stala režisérkou.

  Jak dělali dva bratři konkurz na jednu funkci do Národního

  Jak dělali dva bratři konkurz na jednu funkci do Národního
  10. ledna 2016 diskutujte

  Ohlasy: Ad rozhovor s bratry Bubeníčkovými, DN 22/2015, s. 8–9

  Inscenací roku 2015 je Slyšení

  Inscenací roku 2015 je Slyšení
  09. ledna 2016 diskutujte

  Výsledky ankety poněkud zhrubly, protože na rozdíl od let minulých jsme každému tipujícímu striktně poskytli jen jeden hlas pro jednu inscenaci. Další hlasy, případně delší komentáře, mohl každý přidat jen do internetové verze ankety a nezapočítávaly se do výsledků.

  Kritický žebříček 1/2016 – opera

  Kritický žebříček 1/2016 – opera
  09. ledna 2016 diskutujte

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Jan Dehner Věra Drápelová Vít Dvořák Helena Havlíková Josef Herman Radmila Hrdinová Olga Janáčková Rudo Leška Lenka Šaldová Ivan Žáček Národní divadlo, Praha – Igor Stravinskij: Slavík, P. I. (Pokračování textu…)

  Brněnská planeta Gurun

  06. ledna 2016 7 komentářů

  Zpráva o tom, že se rozpočet na kulturu v Brně proti letošnímu roku zvýší o 63 milionů (tedy ze 750 na 813 milionů), mi nečekaně připomněla slovenský seriál pro děti Spadla z oblakov.

  Jsou dva druhy lidí…

  Jsou dva druhy lidí…
  09. ledna 2016 diskutujte

  Stejně, jako je dnes plošnou mírou z neznámých důvodů rozloha fotbalového hřiště, pro pojmenování rozdílnosti životních postojů se běžně používá sousloví „Jsou dva druhy lidí…“. Zatím jsem ho nikdy nepoužil, tak to teď zkusím.  Obsah,