Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Obsah Divadelních novin 15/2022

  Letní Letná (11.–31. srpna 2022, Praha)

  18. září 2022 diskutujte

  Už od roku 2004 láká největší český festival nového cirkusu rodiny s dětmi na celodenní program plný tuzemských i zahraničních novocirkusových umělců, divadla, hudby, workshopů, ba dokonce příměstských táborů a v neposlední řadě skvělého jídla a pití. Organizátoři však nechtějí divákům nabízet pouze relaxaci a zábavu, a tak zahraniční...

  Lenka Dombrovská: Festival pro undergroundové umělce

  18. září 2022 Komentáře zakazány

  Rozhovor s kurátorkou festivalu …příští vlna/next wave…

  O strachu, jádru, lásce a naději

  18. září 2022 Komentáře zakazány

  Člověk se s tím strachem nakonec naučí žít. Nějaký definitivní závěr je v plynutí času tak jako tak neodvratný, proč se tedy děsit právě tímto konkrétním (jaderná válka, vážná choroba, kataklyzma jakéhokoli druhu, nepřátelská invaze z vesmíru…).

  Natalia Vorožbyt: Na špatné cestě / Bad Roads

  18. září 2022 Komentáře zakazány

  Hra ukrajinské dramatičky a režisérky Natalie Vorožbyt Na špatné cestě vznikla jako reakce na obsazení ukrajinského území ruskými jednotkami v roce 2014.

  Kritický žebříček – Letní Letná a další

  Kritický žebříček – Letní Letná a další
  18. září 2022 diskutujte

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Vladimír Hulec Kateřina Kykalová Jiří Landa Marcela Magdová Vladimír Mikulka Kateřina Rathouská Jana Soprová Hana Strejčková Petra Zachatá Cirkus Cirkör (SWE) – Knitting Peace 4,5 3,5 4 4,5 (Pokračování textu…)

  Divadlo pro ukrajinské uprchlíky

  18. září 2022 diskutujte

  Iniciativa #kulturunezastavis navázala na dobročinné aktivity během koronavirové krize a zrealizovala pět kulturních projektů spojených s válkou na Ukrajině. Celkem 63 zapojených umělců odehrálo šedesát představení v uprchlických táborech a dětských domovech přímo na Ukrajině, na ukrajinsko-slovenských hranicích, ve vlacích do České republiky nebo...

  KritikLab je v polovině

  KritikLab je v polovině
  18. září 2022 diskutujte

  S koncem minulé sezony se uzavřel i pilotní ročník projektu Divadelních novin a Katedry teorie a kritiky na DAMU KritikLab, ze slov kritická laboratoř.

  Letní Letná: Zábava, adrenalin i umění

  18. září 2022 diskutujte

  Největší tuzemská přehlídka nového cirkusu, spřízněného divadla a hudby se na pražské Letné konala již po devatenácté, a to od 11. do 31. srpna 2022. Mezinárodní festival během jednadvaceti dnů zaznamenal s šedesáti tisíci diváky ohromující návštěvnost.

  I opera má svoje Dny

  18. září 2022 diskutujte

  NODO/Dny nové opery Ostrava (25.–30. června 2022) vstupují letos do druhé dekády. Přehlídka vznikla v roce 2010 jako mladší souputník festivalu Ostravské dny, který proměnil kulturní atmosféru této průmyslové a hornické oblasti – z Ostravy se stalo významné centrum nové hudby v České republice.

  Překombinováno

  18. září 2022 diskutujte

  Premiéra Měsíčního kamene v pražském Studiu Hrdinů se ne úplně vydařila. V jednu chvíli bylo představení pro technické problémy přerušeno a herci Jan Cina a Tereza Hofová zejména zpočátku působili bez šťávy, jako kdyby nebyli zahřátí na správnou provozní teplotu.

  Když Olomoucí zarachotí kýč

  18. září 2022 diskutujte

  Moravské divadlo Olomouc na startu nové sezony hned nadvakrát zatápalo v archivech, když uvedlo Nezvalovu poetickou divadelní adaptaci Prévostovy novely Manon Lescaut, navíc s hudbou a texty Karla Plíhala. Ty vznikly před více než třiceti lety, původně pro Národní divadlo moravskoslezské.

  JEDL v Petrkově

  18. září 2022 diskutujte

  Vztah zakladatelů divadelního spolku JEDL a jeho hlavních protagonistů Jana Nebeského a Lucie Trmíkové k Reynkovu domu-tvrzi v Petrkově není konjunkturální, jde v podstatě o srdeční záležitost.

  Barokní Gesamtkunstwerk ještě po dvaceti letech

  18. září 2022 diskutujte

  Z mnoha chodů barokní duchovní hostiny, již každoročně připravuje divákům multižánrová přehlídka Theatrum Kuks (letos 24.–28. srpna už po jedenadvacáté), bylo opět co vybírat. Festival věnovaný v maximálně možné žánrové šíři baroku, všeobecně považovanému za styl velkolepý a honosný, je paradoxně zároveň festivalem z...

  Odložte růžové brýle

  Odložte růžové brýle
  18. září 2022 diskutujte

  Rok od slavnostního otevření nové vršovické kulturní křižovatky roztáhl Vzlet křídla ke druhé sezoně. Pestrý program mísí divadlo, hudbu, výtvarné umění i film (však také kulturní centrum sídlí v bývalém kině) a letos láká především na projekty Jiřího Havelky, Petry Tejnorové či Daniely Špinar.

  Jan Maléř: Patnáct Maorů je jako deset Valachů

  18. září 2022 Komentáře zakazány

  Kvůli roli neváhá chodit třeba i rok a půl na hodiny tai-či nebo se naučit maorský tanec Haka. Věci dokáže pojmenovat pravými jmény i za cenu, že to ne každý přijme s povděkem. Jan Maléř se považuje za pravého Valacha, na což je také patřičně hrdý. Stejně tak pyšný je i na svou babičku Aloisii Němcovou, která stála (nejen) u jeho hereckých...

  Kdo pro mě byl a čím mi změnil svět Peter Stephen Paul Brook

  18. září 2022 Komentáře zakazány

  Úplně nejblíž jsme si byli v Avignonu. Frederic Potty tam tenkrát Evropě navrhl, že by bylo hezké vzdáti čest Havlovi. Jenže ten pak umřel. Nám tam na čtrnáct dní stejně postavili obrovský cirkusový stan.

  Hanička Zagorová

  18. září 2022 Komentáře zakazány

  Roku 1972, neboli před půl stoletím, jsme se setkali poprvé. Tou dobou jsme s Ferdinandem Havlíkem dokončovali naši Kytici, znali jsme už částečně i její obsazení, ale pořád nám scházela bytost, která by si poradila s rolí Bludičky. Nebyl to totiž snadný úkol.

  O letní chrudimské slavnosti a hostech

  19. září 2022 Komentáře zakazány

  Ptáte se, kdo slaví narozeniny? A já vám říkám, že naše muzeum. A vy se ptáte, jak může muzeum slavit narozeniny? A já vám říkám, že vesele.

  Dobré vůle není nikdy dost

  19. září 2022 Komentáře zakazány

  Doktorka Milena Černá (1942–2021), významná členka, jeden čas i ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, poskytla dokumentaristce Monice Hodáčové obšírný rozhovor, který nakladatelství Galén prezentuje jako samostatnou knihu pod titulem Dobří lidé drží svět.

  Johann Le Guillerm: Chtěl jsem pochopit, z čeho je nic

  19. září 2022 Komentáře zakazány

  Johann Le Guillerm je světoznámý umělec původem z Francie, který své umění soustředil do laboratorního výzkumu objektů a pohybu. Působí v oblasti propojující cirkus, výtvarnou instalaci a performanci.

  Burza /

  Budiž světlo žárové (XIV) Počátky elektrického osvětlení v divadle

  19. září 2022 Komentáře zakazány

  Před slavnostním otevřením renovované divadelní scény Bijou Theatre 16. prosince 1882 vychází v Boston Daily Globe nadšený článek z pera místního novináře, který měl příležitost si osvětlení předem prohlédnout: Ještě nikdy jsme v divadle neviděli stejnoměrnější a jemnější světlo než to z Edisonových žárovek.

  Martina Schlegelová

  19. září 2022 Komentáře zakazány

  Dotazník aneb Vyhlížení divadelního času

  Na vrcholu

  Na vrcholu
  19. září 2022 Komentáře zakazány

  Na vrcholu divokých kopců se nic nedozvíte. V tom je celá magie toho místa. Hřbet dávný příšery. Pokud už tam je nějaká kaplička, je to trochu ztráta času. Démoni z podivnejch kopců různýho i hrůznýho ladění schovávaj se teď na místech, kde by je ani zkušenej mág těsně před posledním (Pokračování textu…)

  Irving Stone: Žízeň po životě

  19. září 2022 Komentáře zakazány

  Životopisná kniha o životě a díle malíře Vincenta van Gogha sepsaná na základě dochované podrobné korespondence s jeho bratrem Theem.

  Postižen dialogem

  19. září 2022 diskutujte

  S Petrem Feyfarem, magistrem umění a licencovaným psychologem, jsem se seznámil na festivalu ve francouzském Avignonu někdy kolem roku 2000.

  Výročí 16.−30. září

  Výročí 16.−30. září
  19. září 2022 diskutujte

  Haintzová Oldřiška, sólistka operety (16. 9. 1962) △ Krejča Otomar ml., herec (16. 9. 1947) △ Zapletal Jaroslav, scénický výtvarník (16. 9. 1937) △ Brousková Helena, choreografka (19. 9. 1967) △ Adamová Pavla, herečka (20. 9. 1972) △ Bláha Karel, sólista operety (20. 9. 1947) △ Brozmanová Petra, baletní mistryně (Pokračování textu…)

  Zemřeli

  Zemřeli
  19. září 2022 diskutujte

  Milada Skulinová-Albínová (1. 6. 1922 Ostrava – 21. 7. 2022 Ostrava) Herečka celý umělecký život působící v Ostravě, manželka herce a divadelního a rozhlasového režiséra Osvalda Albína. Dožila se více než sta let! Rena Mirecka (27. 2. 1934 Francie – 27. 8. 2022 Wrocław, Polsko) Dlouholetá herečka Divadla Laboratorium Jerzyho (Pokračování...

  Burza /

  Nominace na Ceny Thálie za období od června 2020 do července 2022

  Nominace na Ceny Thálie za období od června 2020 do července 2022
  19. září 2022 diskutujte

  Činohra: Ženský výkon: Veronika Korytářová (role Vlasty Buriana v inscenaci Burian autora Tomáše Dianišky, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec) Markéta Matulová (role Julky v inscenaci Šikmý kostel podle Karin Lednické, Divadlo Petra Bezruče, Ostrava) Zuzana Stivínová (titulní role v inscenaci Vassa Železnovová podle Maxima Gorkého, Národní divadlo, Praha)...

  Kdo byli předkové Petra Lébla? (II)

  19. září 2022 Komentáře zakazány

  V Praze mne toho večera čekal jeden z šoků mého života. Především jsem se vstupem do malostranského domu ve Šporkově ulici 10/320 ocitl v prostoru do té doby nevídaném a ne právě příjemném: ve společném dvoře několika domů s nápadnou pavlačovou výstavbou.

  Burza /

  Vítězslav Nezval píše Karlu Hugo Hilarovi (1931)

  19. září 2022 diskutujte

  Hilarův vliv na meziválečnou avantgardu se většinou jen obecně konstatuje, nejčastěji se zmiňuje angažování režiséra Jiřího Frejky do Národního divadla. Nezvalův dopis dokládá Hilarův přímý dramaturgický vliv na vznik jednoho z hlavních textů poetismu. Nezvalova hra Milenci z kiosku měla premiéru 10. března 1932 ve Stavovském divadle, režíroval...

  Fagi a divadlo

  Fagi a divadlo
  19. září 2022 diskutujte

  (Pokračování textu…)

  My jsme dezoláti

  18. září 2022 1 komentář

  Jakkoli by si to organizátoři oné truchlivé demonstrace přáli, a bez ohledu na to, jak si to z pohodlnosti vyložila vláda, na Václavském náměstí nešlo minulou sobotu o podporu putinovskému Rusku.

  Došlo do redakce

  19. září 2022 diskutujte

  Lucie Jandová: Kdybych se mohla zeptat znovu. Výbor z rozhovorů, které v letech 2006–2020 publikovala redaktorka a moderátorka Lucie Jandová v Magazínu Práva.

  Avignonské apokalypsy, žalmy i radosti života

  19. září 2022 Komentáře zakazány

  Každý, kdo přijede na Avignonský festival, se vedle fantastické, do noci živé atmosféry a pouličního dění zajímá především o hlavní program, tzv. IN.  Obsah,