Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Obsah Divadelních novin 11/2022

  Přežít jako úkol roku

  Přežít jako úkol roku
  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Koukám do zdi a snažím se dýchat. Právě skončila jedna z mých nejnáročnějších divadelních sezon. Nestěžuji si, ale už mě dál nebaví stav, ve kterém moji kolegové a já na denní bázi existujeme, bagatelizovat nebo ignorovat.

  Nerůst, ale kvést!

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  od 9. do 21. května v Olomouci vykvetla polojubilejní 25. Divadelní Flora.

  Dagmar Kantorková: Technické a produkční profese budeme do statusu umělce prosazovat

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Rozhovor se zakladatelkou Platformy ART GATE

  O selhání proroka i ubytovatele

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Jako prorok jsem tentokrát selhal. V minulosti na mě bývalo téměř stoprocentní spolehnutí, co jsem předpověděl, to se taky stalo. Od počasí po konec bolševické éry a odchod Rusáků, vše pouze s nepatrnou časovou odchylkou. Dnes ale smutně konstatuji, že jsem o svoje jasnovidecké schopnosti přišel.

  Michaela Orsi: …a ptáci to neví…

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  V básních Ofélie ustlala si v řece Já si v básních ustýlám Být, či nebýt – Hamlet vece Nakonec se nerozhodne sám Nazrál čas Zpovzdálí se díváš Jak svlékám vítr z vlasů A odkládám své blesky Pod polštář Poskládám ten vítr Do úhledných řádků Zpovzdálí se díváš Na mou tvář (Pokračování textu…)

  Interaktivní výstava o J. A. Komenském

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  V pátek 13. května 2022 proběhlo v písecké galerii Sladovna slavnostní zahájení výstavy pro děti od šesti let i dospělé Jan A jaK dál o životě a díle Jana Amose Komenského. Nejedná se o klasický formát vázaný na jeden konkrétní výstavní prostor. Návštěvníci zažijí cestu běžně nepřístupnými místy Sladovny, dostanou (Pokračování...

  Kritický žebříček – Balet, tanec – soubory zřizovaných divadel

  Kritický žebříček – Balet, tanec – soubory zřizovaných divadel
  29. května 2022 diskutujte

  5 zážitek / 4 nenechte si ujít / 3 je dobré vidět / 2 na vlastní nebezpečí / 1 vhodné pro derniéru Marcela Benoniová Jana Bohutínská Lucie Dercsényiová Vladimír Hulec Ivana Kloubková Lucie Kocourková Ivanka Kubicová Jana Návratová Zdeněk Prokeš Roman Vašek Národní divadlo, Praha – Romeo a Julie (J. Cranko) (Pokračování textu…)

  Překopat identitu

  Překopat identitu
  29. května 2022 diskutujte

  Tento text přepisuji již po sté. Píšu o tom, co prožívám. Pak si uvědomím, co prožívá člověk, jehož blízký zahynul ve válce, nebo někdo, kdo ztratil dům, dvůr, ulici, město, ztratil celý svůj život, byť zůstal fyzicky naživu. Když si to uvědomím, zůstávám zticha. Nemám slov.

  Groteskní vidění světa a provokující obraznost

  29. května 2022 1 komentář

  Loučení Daniely Špinar s Národním divadlem

  Ostravská Carmen – příběh, který si můžeme domýšlet

  29. května 2022 diskutujte

  Už to vypadalo, že tato ostravská sezona bude nejslabší za poslední léta. Po omylu, jakým byl svérázný výklad pozdně romantického baletu Korzár, který připravil Francouz Michel Bejar, a po obsahově zašifrovaných, byť tanečně zajímavých Mahlerových vzpomínkách norského choreografa Jo Strømgrena ale sezonu zakončila překvapivá Carmen, původní...

  Na dědinku jako by těžký převalil se mrak

  29. května 2022 diskutujte

  Moravské divadlo Olomouc si pro svou inscenaci románu bratří Mrštíků Rok na vsi vybralo legendární dramatizaci Miroslava Krobota pro Národní divadlo z roku 1993. Při její realizaci se propojily všechny tři soubory – činoherní, baletní a operní.

  Jsme zralí na atestaci z voličské gramotnosti?

  29. května 2022 diskutujte

  Důchodci by měli skládat zkoušku, jestli jim to ještě pálí, aby nám svejma hlasama nekazili budoucnost, brblá Artur Strauss, věčně nabručený majitel TV Strauss a ředitel tamní zábavné show. Jan Hrušínský v této postavě – jedné z nejlepších, jaké jsem u něho viděl, protože mi svou jemnou ironií připomněla velmistra hořké ironie, jímž byl...

  Když dva klauni nečekají na Godota

  29. května 2022 diskutujte

  O čem je nová hra Karla Steigerwalda Kdo sestřelil anděla (Voli slzy nepijí), těžko soudit. Prolínají se v ní motivy, historky, paradoxní výroky a bonmoty nejrůznějšího druhu a nakonec i ta překroucená dětská říkanka o volech, co vypili vodu, a všechny tyto prvky spojuje jen rámcová situace zápolení obou hlavních hrdinů.

  Tam v Karviné?

  29. května 2022 diskutujte

  Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvedlo ve světové premiéře dramatizaci bestselleru Karin Lednické Šikmý kostel. Jde o volbu logickou i racionální, neboť populární románová kronika je pevně spjata s regionem, a inscenace tak dramaturgicky navazuje na dlouhodobou tematickou linii.

  Hezky si poplakat

  Hezky si poplakat
  29. května 2022 diskutujte

  Programové brožuře ostravské inscenace opery Julese Masseneta Manon vévodí pěkné zamyšlení Ľudmily Michalkové o stylovém vývoji operní hudby ústící do Massenetova sjednocení tří národních stylů. Dobře se čte, ale ona stylová syntéza se mi hůř poslouchá. Takový lepkavý drink, jen nasládlý, bez originální chuti, hudba vlezle vtíravá,...

  Zastavit stát!

  Zastavit stát!
  29. května 2022 diskutujte

  Kolega Jan Kolář publikoval v Divadelních novinách vcelku výstižnou recenzi o obnovené premiéře Suchého a Havlíkova Nižního Novgorodu (Co je v módě v semaforském Novgorodě, DN 9/22). Rád bych k ní dodal pár poznámek spíše kontextujícího než korigujícího charakteru.

  Teresa Schel: Konečně stojím pevně na nohou

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Za ztvárnění Ženy v Kellyho monodramatu Holky a kluci Teresa Schel (rozená Branna) právě získala Jihočeskou Thálii. Oceněním stvrdila, že je po osmnáctiletém angažmá v Jihočeském divadle skutečně plnoletou členkou. Během setkání jsme se zastavili u zásadních křižovatek její herecké cesty, která ji přes řadu úskalí a pochyb dovedla k profesní...

  Josef Abrhám: jaký člověk, takový herec

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Když dostal mladý Josef Abrhám po první úspěšné herecké sezoně 1964/1965 v Divadle na Vinohradech nabídku do Národního divadla, zrovna se zakládal Činoherní klub. Volba pro něj byla jasná: soubor nejen generačně spřízněných duší v intimním prostoru, ve kterém je možné upřímné, důvěrné sdělení a sdílení s obecenstvem, byla v tehdejší...

  Ještě nedávno rázně představovala Babičku

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Nepíše se mi to snadno při tak náhlé, smutné a nečekané události. Ještě před krátkým časem jsme si s Marií Durnovou telefonovali a domlouvali se o možné nové spolupráci. Nedávno, jen před několika týdny, stála Marie na našem jevišti v Ypsilonce, kde rázně představovala Babičku, jak ji podle Boženy Němcové Arnošt Goldflam autorsky a režijně...

  A zase ten scénář… O dvou českých filmech z Febiofestu

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Na Febiofestu, přesunutém z tradičního březnového a covidového zářijového termínu na přelom dubna a května, se v rámci premiér českých filmů objevily dva výrazné hrané snímky.

  Diana Balyko: V Rusku je spousta zbabělců

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Běloruská dramatička, básnířka a prozaička Diana Balyko (*1979), která je v současné době v rezidenci v pražském Národním divadle, má za sebou velmi dramatickou zkušenost. Za poslední rok jsme s rodinou dvakrát přišli o domov.

  Opera z poklidného města

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Hlavná ulica v Košicích je široký bulvár, spíš úzké dlouhé náměstí obklopené starobylými domy. Uprostřed něj stojí na spodním konci kostel a hned nad ním Východoslovenské divadlo, přes „půlulici“ pak honosný hotel Slavia. Jako by se tu zastavil čas a návštěvník se vrátil někam před polovinu 20. století.

  Ivan Vyrypajev: Katastrofa ruského umění

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Ruský dramatik a polský občan Ivan Vyrypajev (*1974) navštívil 30. května Prahu, aby zhlédl uvedení absolventské inscenace své studentky Ingy Antarktingy a v Divadle X10 navázal diskusí s překladatelkou Terezou Krčálovou.

  Čtěte a hrajte Jandla

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  humanistää! (zrušení jistot) – tak zní titul a podtitul inscenace hry ernsta jandla, již ve vídeňském volkstheateru nazkoušela režisérka claudia bauer.

  Burza /

  Budiž světlo žárové (X) Počátky elektrického osvětlení v divadle

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  V létě 1881 se zprávy z Paříže předhánějí v superlativech, ale málokterý divadelník si může dopřát výlet za žárovkou a kochat se zázračným světlem jako londýnský impresário Richard D’Oyly Carte, který má odvahu k plynovému osvětlení svého nového Savoy Theatre nainstalovat přímo luxusní osvětlení elektrické. Většina divadel si tento...

  Klára Hanáková

  29. května 2022 diskutujte

  Dotazník aneb Vyhlížení divadelního času

  Na vrcholu

  Na vrcholu
  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Na vrcholu divokých kopců se nic nedozvíte. V tom je celá ta magie toho místa. Hřbet dávný příšery. Pokud už tam je nějaká kaplička, je to trochu ztráta času. Démoni z podivnejch kopců různýho i hrůznýho ladění schovávaj se teď na místech, kde by je ani zkušenej mág těsně před (Pokračování textu…)

  Ivo Osolsobě: Ostenze, hra, jazyk

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Přemýšlela jsem o své divadelní bibli – ačkoli v mém případě se určitě myslí bible teatrologická – dlouho, leč nakonec k ničemu nedošla.

  Burza /

  V Národním muzeu zářily hvězdy

  29. května 2022 diskutujte

  Benefiční koncert Hvězdy září pro Ukrajinu 17. května v Národním muzeu v Praze spojil hned několik událostí. V prosinci byla v nové budově bez vernisáže a větší pozornosti veřejnosti otevřena výstava Když hvězdy září s podtitulem Osobnosti české Thálie dvou století.

  Burza /

  Skepse a víra Josefa Abrháma

  Skepse a víra Josefa Abrháma
  29. května 2022 diskutujte

  Dříve než s Josefem Abrhámem (14. 12. 2022 – 16. 5. 2022) jsem se setkal s jeho sestrou Bocou Abrhámovou (*1934). Když jsem po letech kariéry čističe oken nastoupil v roce 1987 do Čs. filmového ústavu, byla to ona, kdo mě brzo angažoval k výuce filmu na PF Plzeň. Jezdil jsem tam studentům promítat tajně natočené zakázané filmy z šedesátých let a ona...

  Výročí 16.−30. června

  Výročí 16.−30. června
  29. května 2022 diskutujte

  Filipová Eva, tanečnice (16. 6. 1962) △ Glogar Jiří, režisér (16. 6. 1942) △ Riegel Karel, choreograf (16. 6. 1962) △ Vacek Tomáš, herec (16. 6. 1962) △ Borová Renata, herečka (17. 6. 1947) △ Novotná-Lašková Alice, kostýmní výtvarnice (18. 6. 1957) △ Rumpík Jiří, herec (18. 6. 1962) △ (Pokračování textu…)

  Zemřeli

  Zemřeli
  29. května 2022 diskutujte

  Michel Vinaver (13. 1. 1927 Paříž, Francie – 1. 5. 2022 Paříž, Francie) Francouzský spisovatel, dramatik, publicista a teatrolog, jedna z největších osobností francouzské divadelní scény druhé poloviny dvacátého a začátku jednadvacátého století. Marie Durnová (24. 7. 1943 Brno – 15. 5. 2022 Praha)Herečka, dlouholetá členka DFXŠ a Ypsilonky v...

  O Vinohradech kdysi královských (XX)

  29. května 2022 Komentáře zakazány

  Ještě dřív, než Jaromír Vomáčka odmaturoval, začal hrát v kavárenské kapele Jaroslava Mangla v Pardubicích.

  Burza /

  Jiří Šlitr blahopřeje Alfrédu Radokovi (1968)

  29. května 2022 diskutujte

  Když byl v květnu 1968 jmenován režisér Alfréd Radok (1914–1976) národním umělcem, řada lidí to kvitovala jako logický krok politiky pražského jara – stalo se tak pozdě, ale přece. Obdivná slova plná uznání napsal pár měsíců před svou smrtí také Jiří Šlitr (1924–1969). Dostal od Radoka příležitost v pořadu Laterny (Pokračování...

  Fagi a divadlo

  Fagi a divadlo
  29. května 2022 diskutujte

  (Pokračování textu…)  Obsah,