Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    V Národním muzeu zářily hvězdy

    Benefiční koncert Hvězdy září pro Ukrajinu 17. května v Národním muzeu v Praze spojil hned několik událostí. V prosinci byla v nové budově bez vernisáže a větší pozornosti veřejnosti otevřena výstava Když hvězdy září s podtitulem Osobnosti české Thálie dvou století (13. prosince 2021 – 30. září 2022). Vernisáž výstavy se pro překotné historické události nestihla ani začátkem roku, až se po různých peripetiích spojila s koncertem, jímž Národní muzeum spolu s Mezinárodní muzejní organizací ICOM zahájily sbírku na podporu obnovy ukrajinského kulturního dědictví. Iniciátorem koncertu se stal vedoucí Divadelního oddělení Národního muzea Libor Vodička a program spolu s režisérem Michaelem Tarantem koncipovali jako pásmo v Česku působících ukrajinských pěvců a tanečníků. Všechno vznikalo doslova na koleně, bylo málo času a Národní muzeum není na organizaci podobných akcí zařízeno – s produkcí Evě Ruferové proto vydatně pomohla se zkušenostmi ředitelky festivalu OPERA kurátorka Divadelního oddělení Lenka Šaldová. Výtvarnice Dana Hávová ve dvoraně historické budovy postavila dlouhé stoupající molo symbolizující těžkou cestu Ukrajiny a vlastně civilizovaného světa tváří v tvář ruským teroristům. Přítomný zmocněnec prezidenta Ukrajinské republiky a zástupce ředitele jeho kanceláře Igor Žovkva poděkoval za českou a evropskou pomoc v boji proti asiatským barbarům a prohlásil, že se jim nepodaří zničit naše evropské hodnoty. Vyhroceným emocím se nevyhnuli ani ukrajinští umělci, Viktor Bezkorovainyi, Olexandr Beň, Andrij Shkurhan, Jevhen Shokalo, Marina Vyskvorkina a další, kteří – virtuózně na klavír doprovázeni Annou Bezkorovainou – v prosté Tarantově režii za podpory tanečníků zazpívali ukrajinské lidové písně a operní árie ukrajinského skladatele Mykoly Lysenka (1842–1912). Zazněly také verše Tarase Ševčenka, Ivana Franka a Jevhena Malanjuka. K nejpůsobivějším momentům večera patřilo dlouhé bílé plátno, které na molo vznosně rozprostřel tanečník a choreograf večera Jiří Pokorný a na nějž účinkující ze stran mlčky pokládali plyšové hračky ve vzpomínce na zavražděné ukrajinské děti. Děti v ukrajinských krojích nechyběly ani při vystoupeních. Večer vrcholil sborově zazpívanou ukrajinskou hymnou.

    Emotivní zpěv ukrajinské hymny na koncertu Hvězdy září pro Ukrajinu FOTO KAREL KAŠÁK

    Koncert byl neveřejný, pouze pro pozvané hosty, škoda, že se nepodařil zařídit přímý televizní přenos, zůstalo u streamu, který je na facebookové stránce Národního muzea stále možné zhlédnout. Vstupní proslov pronesl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, k nejvýznamnějším hostům spolu s Igorem Žovkvem patřil ukrajinský velvyslanec v Praze jeho excelence Yevhen Perebyinis a představitel organizátora sbírky, člen předsednictva české pobočky ICOM Jiří Střecha. Také byl přítomen Jan Burian, generální ředitel Národního divadla, které pomohlo zapůjčením nástrojů. Po koncertu bylo možné zhlédnout výstavu Když hvězdy září.

    Pro pomoc ukrajinským muzeím můžete přispět kdykoli na účet č. 123-7121270287/0100 nebo prostřednictvím QR kódu, který je součástí záznamu koncertu.


    Komentáře k článku: V Národním muzeu zářily hvězdy

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,