Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Obsah Divadelních novin 19/2017

  DN 19/2017 PDF

  Jitka Jílková: Letos nevyjdeme z údivu

  14. listopadu 2017 Žádný komentář

  Rozhovor s ředitelkou Pražského divadelního festivalu německého jazyka

  Vzhůru na barikády!

  14. listopadu 2017 Žádný komentář

  V Divadle pod Palmovkou se letos cíleně sjížděla politická témata. Kupodivu nikoli ta česká; provázkovská Dynastie se věnovala rodině Lehmanů, domácí nasadili Noru a Jak sbalit ženu 2.0. Zato visegrádští sousedé si servítky nebrali.

  Hubu mu zacpeme přesvatým Wojtyłou

  14. listopadu 2017 Žádný komentář

  V českých katolických kruzích koluje ironická říkačka Proroctví o pontifikátu Benedikta XVI.: Ratzi paci pacičky, klérus przní dětičky. Klidně žijte ve hříchu, jen když je to potichu.

  Ženy a muži klasicky i moderně

  14. listopadu 2017 Žádný komentář

  Dlouho očekávaná premiéra Baletu Národního divadla pod vedením nového šéfa Filipa Barankiewicze se odehrála v říjnu v historické budově. Do komponovaného večera s názvem Timeless byly vybrány tři odlišné choreografie, které nabízejí pohled na proměnu taneční techniky od čisté klasiky/neoklasiky přes syntézu klasické a moderní taneční techniky...

  Amazonky – podvratný sen Lenky Vagnerové

  14. listopadu 2017 Žádný komentář

  Amazonky, které měly premiéru v prostoru La Fabrika, nejsou ani antikizující, ani mytizující dílo.

  Postaru, ale působivě

  14. listopadu 2017 Žádný komentář

  Původní operní novinka v regionálním divadle je vzácná. Zkušený skladatel Miroslav Kubička (1951) se ve své operní prvotině Jakub Jan Ryba inspiroval hrou Josefa Boučka Noc pastýřů, která byla v roce 1983 v inscenaci činohry Národního divadla přijata jako takřka protirežimní protest.

  Tato hra není v pohodě

  14. listopadu 2017 Žádný komentář

  Inscenace Jsme v pohodě reprezentuje v dramaturgii Národního divadla současnou světovou dramatiku.

  Pět sester, Antone Pavloviči!

  14. listopadu 2017 1 komentář

  Požehnáním pro každý soubor je nalézt novou hru, která zaměstná dámskou šatnu. Patří k nim i detektivní komedie francouzského autora Bruno Druarta Parfém v podezření, kterou uvádí Divadlo Radka Brzobohatého.

  Rozmohl se nám tu takový nešvar

  14. listopadu 2017 6 komentářů

  Je mi to nepříjemné – ale prostě se tu krade. Nedávno v Plzni, teď v Národním divadle v Brně. Inscenaci Nápoje lásky Gaetana Donizettiho režisérka Magdalena Švecová opsala ze známé inscenace Rolanda Villazóna v Baden Badenu (2012), lze ji snadno zhlédnout na YouTube.

  Vládci ve spodním prádle

  14. listopadu 2017 Žádný komentář

  Hra Jamese Goldmana Lev v zimě měla při své americké premiéře v roce 1966 velký úspěch, a není tedy divu, že na ni zaměřili svou pozornost i filmaři.

  Jiří Josek: Překlad je nejlepší způsob, jak si Shakespeara pořádně přečíst

  15. listopadu 2017 1 komentář

  Jiří Josek se dílem Williama Shakespeara zabývá už více než třicet let. Nyní ve svém nakladatelství Romeo vydal hru Oko za oko. Po nedávném přeložení všech Shakespearových tragédií tak dokončil i překlad veškerého komediálního díla velkého alžbětince. Není tak daleko od zkompletování svých překladů celého Shakespearova díla. Když jsme se...

  Sympozium jako prostor k tvorbě

  15. listopadu 2017 Žádný komentář

  Původní význam řeckého slova z titulu známe tak nějak povšechně, jako disputaci v jakémsi společenství. Určitě se nám pak vybaví i starý Platón jako kulturní a filosofický rámec onoho slova.

  Růžové zahrady na Kavčích horách

  15. listopadu 2017 Žádný komentář

  Ne, nebudu krtincům z Kavčích hor, vydávaným za velehory a chrleným podle zlatého pravidla „včerejší dno zítra stropem“, znovu připomínat skutečné dramatické velehory severské, potažmo americké seriálové produkce.

  Kultura v zajetí klerofašismu

  15. listopadu 2017 Žádný komentář

  S Goranem Injacem, Julií Wyszyńskou a Pawłem Łysakem o prokletí polské i evropské veřejné diskuse

  Burza /

  Burza /

  Psáno o letošních Dušičkách

  Psáno o letošních Dušičkách
  15. listopadu 2017 Žádný komentář

  Herecká asociace informuje

  Burza /

  Na místě předmluvy

  Na místě předmluvy
  15. listopadu 2017 Žádný komentář

  Národní muzeum informuje

  Zábradlí ve skle

  15. listopadu 2017 Žádný komentář

  Jednou z událostí divadelní sezony 2017/18 je znovuotevření Divadla Na zábradlí, které se konalo 27. října. A jak už to tak bývá, na slavnostním večírku se objevil každý, kdo chce, musí i nechce být viděn.

  Abychom neztratili úplně všechno

  14. listopadu 2017 Žádný komentář

  Palm Off Fest již druhým rokem nabízí společensky angažované divadlo. Ovšem vklínit se mezi podobné akce nemá a nebude mít jednoduché – měsíc před ním se vynořily Pražské křižovatky, jež se vydaly podobným směrem, a měsíc po něm probíhá PDFNJ nabízející to nejlepší z německojazyčné oblasti, jež vesměs souvisí s politickým divadlem.

  Rozsviťme demokracii 2017

  15. listopadu 2017 Žádný komentář

  Umění a tvorba jsou synonymem pro svobodu... Jihočeské divadlo a další jihočeské organizace chystají na 17. listopad v Českých Budějovicích průvod a veřejné shromáždění .

  V Těšíně zvítězil Obraz KS Aréna

  15. listopadu 2017 Žádný komentář

  Minulý týden se v Těšině konal 17. ročník Festivalu divadel Moravy a Slezska. Nabízíme verdikty odborné a studentské poroty.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 286)

  19. listopadu 2017 Žádný komentář

  Z divadla, kde si jeviště tak dobře rozumělo s Donizettim, jsem odcházel nerad, ale nadšen… Mudrování nad brněnskou inscenací opery Nápoj lásky.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 285)

  18. listopadu 2017 Žádný komentář

  Jaro, léto, podzim, zima, / jen ten kdo má za ušima, / může bez všech starostí / být živ z lidské blbosti! aneb Mudrování nad světovou premiérou hry Enšpígl! Nasredin! v brněnské Polárce.

  Čelákovické glosy (No. 19)

  16. listopadu 2017 Žádný komentář

  Bienále Opera 2017 podalo přehled o umělecké kondici všech operních souborů kamenných divadel v bývalém Československu i českých nezávislých souborů. Zhlédnutí podstatné části této bilance mě vyprovokovalo k pokusu o zamyšlení nad stavem operní režie v česko-slovenském prostoru.

  Festival divadelníBAF! již posedmé

  22. listopadu 2017 Žádný komentář

  Celkem třináct amatérských divadel z celé České republiky představí své nejnovější inscenace na festivalu divadelníBAF! Letošní sedmý ročník se koná 23.–26. listopadu v Kulturním centru Líšeň – Dělňák. Zveme všechny diváky, kteří mají zájem o divadlo.

  Lekce flamenka

  15. listopadu 2017 Žádný komentář

  Díky Magdaleně Kožené a jejímu koncertu barokní španělské písně v milostném módu mohlo pražské publikum poprvé v Praze v Rudolfinu (10. a 11. října) vidět jednoho z nejznámějších flamenkových tanečníků, Antonia El Pipu.

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 288)

  26. listopadu 2017 Žádný komentář

  Líbila se mi věta pana Morávka: Přes nesčetné havárie, vás miluji… aneb Mudrování nad Morávkovým dílem Na protest: Pokoj lidem dobré vůně – aneb Komedie navzdory osudu No. II (Bůh si to tak přál).

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 287)

  25. listopadu 2017 Žádný komentář

  Přemýšlela jsem nad lidmi, kteří dnes chtějí být „jiní“ a proč to dělají. Co je pravdivé a co je jen póza a kde vlastně jsou hranice jinakosti... aneb Mudrování nad premiérou studentského muzikálu Woodstock v Divadle na Orlí.

  První ročník festivalu amatérského divadla ve VILE

  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Na sobotu 2. prosince 2017 připravil nezávislý divadelní soubor Tygr v tísni první ročník festivalu amatérského divadla. Akce nesoucí název Tygří výběr se bude konat na domácí scéně souboru, tedy v prostoru VILA Štvanice.

  Dvěma slovy: Dokonalá pitomost

  24. listopadu 2017 Žádný komentář

  Divadlo NaHraně uvedlo hru Dokonalá pitomost Roberta a Davida Goodallových. Jde o adaptaci románu sira Pelhama Grenvilla Wodehousez roku 1938 Krédo rodu Woosterů.

  Zápisník nezmizelé (No. 9)

  23. listopadu 2017 Žádný komentář

  Nečekaně intimní Poulenc, královny a korunní princ - Břevnovská hudební setkání přivedla do Tereziánského sálu dva skvělé klarinetisty, učitelku a žáka, a vynikající klavíristku.

  Čelákovické glosy (No. 20)

  20. listopadu 2017 Žádný komentář

  Státní opera Praha dokázala zorganizovat a zahrát 16. listopadu pozoruhodný koncert Beethoven – Berg – Wagner: Valkýra v akusticky dost fatálním prostředí – karlínském Foru aneb Mimořádné zážitky v tovární hale.

  Zápisník nezmizelé (No. 8)

  20. listopadu 2017 Žádný komentář

  Mimořádný, světový, exkluzivní, netradiční, slibující, dechberoucí, zarývající se na dřeň... ještě mnohé další přívlastky bych našla pro koncert Beethoven – Berg – Wagner Orchestru Státní opery, který se konal ve čtvrtek 16. listopadu v pražském Foru Karlín.

  Tamás Keresztes: Během měsíce jsme úplně vyhořeli

  19. listopadu 2017 Žádný komentář

  Letošní 25. Mezinárodní festival DIVADLO v Plzni uvedl monodrama proslulého maďarského režiséra Viktora Bodóa Bláznovy zápisky podle stejnojmenné Gogolovy povídky. Nabízíme rozhovor s interpretem Tamásem Keresztesem o této inscenaci a vzájemné spolupráci s Bodóem.

  Dvanáctka pro Havla

  15. listopadu 2017 Žádný komentář

  V neděli 26. listopadu bude v pražském Divadle v Celetné za účasti Dagmar Havlové slavnostně vyhlášena historicky třetí Cena Ferdinanda Vaňka. Letos výzvu redakce Světa a divadlo přijalo 12 autorů z celé Evropy.

  Horácké divadlo Jihlava – Ceny Horác 2016/2017

  26. listopadu 2017 Žádný komentář

  Nejlepší inscenací uplynulé sezony v Horáckém divadle byla podle diváků románová kronika bratří Mrštíků Rok na vsi.

  Střípky z PDFNJ (No. 3)

  27. listopadu 2017 Žádný komentář

  Utečenecké tábory a občanská válka. Média ovládaná kapitálem. Humanitární pomoc pro “nepotřebné”. To jsou některá z témat polodokumentárního projektu švýcarského divadelníka Mila Raua, který pod názvem Soucit. Příběh kulometu přivezla do Divadla Archa berlínská Schaubühne am Lehniner Platz.

  Střípky z PDFNJ (No. 2)

  25. listopadu 2017 Žádný komentář

  Týden před startem 22. ročníku PDFNJ se konal tradiční výletní „prolog“. Dramaturgie tentokrát vybrala autorskou inscenaci Záchytná nádrž v Kammerspiele München, kterou se na program festivalu po delší době vrátil švýcarský operní a činoherní režisér Christopher Marthaler.

  Pomáhejme s Tramtarií

  25. listopadu 2017 Žádný komentář

  Olomoucké Divadlo Tramtarie pořádá 18. prosince benefiční koncert, jehož výtěžek půjde na podporu ženy těžce zkoušené osudem.

  Střípky z PDFNJ (No. 1)

  24. listopadu 2017 Žádný komentář

  Curyšský soubor Theater Neumarkt přivezl v rámci 22. ročníku Pražského divadelního festivalu německého jazyka do holešovického Studia Hrdinů zdramatizovaný román Obrazy tvé velké lásky německého autora Wolfganga Herrndorfa.  Obsah,