Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem

  Reprezentativní divadelní budovu v Ústí nad Labem postavili a otevřeli Němci v roce 1909. Architekt Alexander Graf ji vyprojektoval na pomezí historismu a secese. V průběhu divokých dějin města budova vystřídala řadu názvů: od Stadttheater Aussig přes Slovanské divadlo Beneše a Stalina, Státní divadlo Zdeňka Nejedlého až po ten současný. Pozoruhodné je, že při bombardování v květnu 1945 zůstala v centru města právě budova divadla jediná jako zázrakem netknutá.

  Při generální rekonstrukci v osmdesátých letech minulého století, vedené Richardem Bergerem, byla postavena sklobetonová přístavba, propojená v úrovni prvního patra s historickou budovou visutou prosklenou chodbou. V nové budově je umístěna zkušebna orchestru, sboru a baletu, technický velín a televizní studio. V devadesátých letech tady měla velké plány jistá kabelová televize, ale jak to tenkrát bylo i u mnoha jiných projektů, nakonec z toho sešlo, vysvětluje vedoucí marketingu divadla Eva Frýdlová. Prostory televizního studia dnes slouží jako zkušebna, jen výjimečně se zde uskuteční komorní představení.

  V divadle působí dva stálé soubory – opery a baletu. Vedení divadla by chtělo do hlediště přilákat více mladých diváků. Jak však Frýdlová říká: K Tosce musíte dospět, láska k opeře se nedá naordinovat.

  I v současnosti podle Frýdlové mezi některými (převážně staršími) diváky přežívá animozita vůči německému živlu, jenž před druhou světovou válkou v Ústí dominoval: Když tady hostuje německá opera, tak někteří stálí diváci nepřijdou, protože jsou to Němci.

  V době otevření divadla byla kapacita přes 700 míst, v současnosti je divákům k dispozici 450 sedadel.

  Severočeské divadlo opery a baletu FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Snímek přístavby z 80. let minulého století FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Sborový sál FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Baletní zkušebna FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Podstřeší FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


  Komentáře k článku: Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,