Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  …Next Wave 25… (No. 10)

  V podvečer předávání Poct (28. září) měli pražští diváci jednu z posledních možností, vidět produkci brněnského Divadla U stolu, které oznámilo ukončení činnosti. Scénické čtení Senecovy tragédie Thyestes se uskutečnilo ve znovu zprovozňovaném Divadle Komedie.

  Zařadit v den výročí vraždy svatého Václava na program řeckou tragédii o mocenském boji mezi bratry Thyestem a Átreusem rozhodně není od věci. V líčení vraždy Átreových synovců a kanibalské hostiny pro Thyesta vystavěl Lucius Annaeus Seneca bratrské nenávisti monumentální literární pomník, z něhož čerpal William Shakespeare inspiraci pro Tita Andronica. A s vlastní verzí přišla třeba i současná britská dramatička Caryl Churchill. Divadlo U stolu uvedlo Senecovo drama Thyestes v české premiéře a působivém překladu Evy Stehlíkové 26. března 2018 jako scénickou skicu.

  Minimalismus budiž pochválen! Po stranách holé potemnělé scény stojí za notovými pulty proti sobě dva tříčlenné tábory v dlouhých balonových kabátech. Nejčernější ze všech Senecových černých tragédií oblékli tvůrci symbolicky kompletně do černého. Efekt je dokonalý a umocnění tím, že herci stojí či sedí jako přikovaní. Veškeré změny výrazu se soustředí do síly přednesu, mimiky a gestikulace rukou. Divákovi neunikne sebemenší proměna, a když Jiří Valůšek sugestivně líčí brutální vraždu a poeticky popisované krutosti, gesta rukou se ve světle bodového reflektoru rýsují v dokonalosti, hodné antických soch. Svislý akcent dodává scéně zvonkohra z dlouhých kovových lamel, zavěšená vedle bicích na pozadí. Poněkud komisní úvod pomáhá rozpohybovat právě rytmizování a podbarvování textu živým bubenickým doprovodem a střídání sólo výstupů s chórem, který postupně ustupuje intimním výpovědím o nenávisti a strachu.

  Režsérem inscenace Thyestes je vedoucí a zakladatel Divadla U stolu František Derfler, který v Poctách festivalu byl označen za Živoucí poklad. Foto z prosince 2017 DUS (Facebook)

  Oproti domácímu sklepnímu prostoru v Brně museli herci vyvinout možná větší úsilí, aby v sále Divadla Komedie vtáhli diváka do děje. Ale podařilo se. Jediná herečka v jinak pánském obsazení Eva Novotná se občas teatrálně rozmáchla, Jan Kolařík alias Thyestes během monologu o tísnivých pocitech z pokrmů na kanibalské hostině hroutil do sebe, jakoby během pár minut zestárnul o dvacet let. Všeho jen do času – bolest a rozkoš stále se střídají. Rozkoš je kratší. Nejvyšší v nejnižší mění se hned…. Síla přednesu Petra Štěpána (Átreus) a především Jiřího Valůška vynáší na povrch šokující kouzlo popisovaných zvěrstev. Barvité líčení pitvy teplých těl. Vnitřností, úpících v ohni, který odmítá hořet. Ospravedlňují nenávist s bezmála sadistickou a vysoce estetizovanou rozkoší. Teprve Kolařík ve vrcholném sólu jim vytvoří odpovídající protiváhu, aniž by popřel vinu své postavy. Líčení předvečera očekávané apokalypsy za strašlivého mlčení bohů, kdy i slunce bere zpátečku. Zlověstné dunění bubnů… Thyestes je prostě seance, při níž se vyvolávají primitivní pudy a zároveň mýtický prapůvod samotného divadla. Důkazem aktuálnosti Senecova textu budiž hláška Buď se bojím zbytečně, nebo se bojím pozdě. I v ponuré atmosféře diváky pobavila a myslím, že by neměla zapadnout.

  Milí diváci, Divadlo U stolu ukončilo svoji činnost, ale do prosince roku 2018 máte ještě možnost naše představení vidět! Dohráváme! Repro Facebook DUS

  ///

  Více o festivalu …příští vlna/next wave… na i-DN:

  Zítra začíná …příští vlna/next wave…

  …Next Wave 25… (No. 1)

  …Next Wave 25… (No. 2)

  …Next Wave 25… (No. 3)

  …Next Wave 25… (No. 4)

  …Next Wave 25… (No. 5)

  …Next Wave 25… (No. 6)

  …Next Wave 25… (No. 7)

  …Next Wave 25… (No. 8)

  …Next Wave 25… (No. 9)


  Komentáře k článku: …Next Wave 25… (No. 10)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,