Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  …Next Wave 25… (No. 9)

  Páteční večer v Divadle Komedie patřil udělování Poct festivalu …příští vlna/next wave…. Večer byl rámován performancí SOMA Martina Talagy a jeho skupiny, kteří svými téměř nahými těly zabydleli prostory foyeru a schodišť divadla Komedie.

  Skupina Martina Talagy nejprve uvedla variaci performance SOMA a poté originálním způsobem prezentovala zrcadlové talíře Petra Nikla – pocty umělcům alternativní scény. Foto Anna Hladká (grafická úprava DN)

  O projektu, který vtipně spojil performanci a předávání alternativních cen, říká kurátorka festivalu Lenka Dombrovská:  Na půdorysu jeho úspěšného projektu SOMA, který je inspirován výtvarným uměním a zkoumá krásu lidského těla, proměnu jeho zobrazování a přijímání, jsme s dvacítkou tanečníků vystavěli ceremoniál, který se odehrával na rozlehlém schodišti a ve foyer divadla Komedie… V rámci večera tvůrci či jejich zástupci převzali tradiční zrcadlové masky, pro každý ročník vždy originálně (tvar očí a úst) navržené výtvarníkem a divadelníkem Petrem Niklem.

      ///

  Pocty festivalu …příští vlna/next wave… 2018 byly vysloveny:

  Producentský počin roku

  Přemyslu Burešovi a Absintovému klubu Les. Ostravskému undergroundovému místu, kde se již pět let setkává literatura, divadlo, výtvarno a hudba, kde umělci ještě stále tvoří a pijí z vnitřního puzení a potřeby.

  Přemysl Bureš z Absintového klubu převzal ocenění za producentský počin roku. Foto Anna Hladká (grafická úprava DN)

  Publikační čin roku

  Kolektivu autorů (Andrej Ďurík, Jan Frič, Lenka Jehlíková, Barbora Příhodová, Matěj Samec, Dragan Stojčevski, Lucia Škandíková, Daniel Špinar a Marie Zdeňková) za knihu, webové stránky i výstavu Iva Němcová. Všechny tyto aktivity byly uměleckou poctou osobnosti české scénografie, předčasně zesnulé Ivě Němcové (1980–2015).

  Dragan Stojčevski zastupoval kolektiv autorů knihy o scénografce Ivě Němcové. Foto Anna Hladká (grafická úprava DN)

  Objev roku

  Kultu hanby, tedy Vojtěchu Hrabákovi a Petru Uhlíkovi a všem jejich spolupracovnicím a spolupracovníkům. Loni na festivalu recitovali verše Ivana M. Jirouse, letos své. Oceňujeme především jejich mladickou zaujatost a upřímnost tvorby.

  Cena Objev roku patří Vojtěchu Hrabákovi a Petru Uhlíkovi, kteří v době udělování cen hráli v Turíně. A tak za ně cenu převzala principálka Divadla X 10 Lenka Havlíková. Foto Anna Hladká (grafická úprava DN)

  Osobnost roku

  Karlu Kratochvílovi aka Krutému krtkovi. Krutý krtek je společensky užitečné divadlo a angažovaně rozvrtává půdu poklidného českého divadelního záhonku. Zatím uvedl tři pozoruhodné projekty – divadelní bojovku Expedice, divadelní procházku Libercem Odsunutí a Romské pohádky.

  Karel Kratochvíl – Krutý krtek se prý osobností roku necítí. Organizátoři Next Wave však mají za to, že byl za své nápadité, společensky užitečné projekty oceněn po právu. Foto Anna Hladká (grafická úprava DN)

  Projekt roku

  Apoleně Vanišové a Petru Krushovi za pozoruhodnou divadelní instalaci Kračun, ve které se sváří věk přírody s dnešní městskou depresí a kde voda a půda spolupracuje s elektřinou a moderními technologiemi.

  Projektem roku se stal Kračun Petra Krushy a Apoleny Vanišové. Při slavnostním večeru kromě tvůrců zaujal i jejich pes… Foto Anna Hladká (grafická úprava DN)

  Živoucí poklad

  Pedagogovi, herci a divadelníkovi, jenž založil Bílé divadlo a Divadlo U stolu, Františku Derflerovi. Za všechny jeho aktivity v době totality – byl například editorem brněnské samizdatové edice Studnice, pořádal bytové semináře i divadlo – a především za jeho dlouholeté vedení brněnského Divadla U stolu, které v červnu tohoto roku ukončilo svou činnost.

  Brněnský herec a režisér František Derfler, jedne ze zakladatelů Divadla u stolu, ze zdravotním důvodů nemohl přijet. Cenu za něj přebíral herec Hynek Chmelař. Laudatio bylo dílem Josefa Mejnka, a toho zastoupil jako předčítač Otto Linhart. Foto Anna Hladká (grafická úprava DN)

  ///

  Více o festivalu …příští vlna/next wave… na i-DN:

  Zítra začíná …příští vlna/next wave…

  …Next Wave 25… (No. 1)

  …Next Wave 25… (No. 2)

  …Next Wave 25… (No. 3)

  …Next Wave 25… (No. 4)

  …Next Wave 25… (No. 5)

  …Next Wave 25… (No. 6)

  …Next Wave 25… (No. 7)

  …Next Wave 25… (No. 8)


  Komentáře k článku: …Next Wave 25… (No. 9)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,