Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zítra začíná …příští vlna/next wave…

  Jubilejní 25. ročník festivalu …příští vlna/nextwave… se bude konat ve dnech 18. září až 1. října na několika – známých i neznámých – scénách, v pražských a libereckých ulicích a také v malířském ateliéru ve Vraném nad Vltavou. Letošním tématem festivalu je obraz. Mnohé vybrané nebo iniciované festivalové projekty se vyznačují silnou vizuální stránkou či syntézou divadla a výtvarna.

  Programově nejbohatší čtyři dny – 28. září – 1. října – čekají návštěvníky festivalu v Divadle Komedie. Ta bude festivalem po delší době – po rekonstrukci kavárny a divácké šatny – opět otevřena. Rozžije se nejen divadelní sál, ale také zákulisí – foyer, schodiště i kavárna. Zde uvítáme výtvarníky a divadelníky Petra Nikla, Petra Krushu a Aleše Čermáka. V pánské šatně odehraje Martin Pechlát monodrama Zjevení pudla, které přímo pro něj napsal režisér Ondřej Škrabal. Představíme brněnské Divadlo U stolu a jeho scénické čtení Senecovy nejčernější tragédie Thyestes. Uvedeme hudební projekty různých žánrů – Aid Kida nebo kapely Lo/ve a Dekadent Fabrik. A v neposlední řadě udělíme Pocty za alternativní umění. Tentokrát bude ceremoniál silně experimentální – s talentovaným choreografem Martinem Talagou se pokusíme oceňovat tancem a minimem slov. Na půdorysu jeho úspěšného projektu SOMA, který je inspirován výtvarným uměním a zkoumá krásu lidského těla a proměnu jeho zobrazování a přijímání, vystavíme slavnostní večer, kam zveme všechny, nejen celebrity, říká dramaturgyně festivalu Lenka Dombrovská.

  Na půdorysu úspěšného projektu SOMA vystaví festival v pátek 28. září v Divadle Komedie slavnostní večer Pocty. Foto archiv festivalu

  Ve významném osmičkovém roce se festival vrátí také ke své bývalé dramaturgické linii politického divadla. Letošním mottem festivalu je citát Stanisława Jerzyho Lece: Když se opice zasmála svému obrazu v zrcadle, zrodil se člověk. Jednak v sobě ukrývá ono slovo Obraz, které budeme s našimi umělci vykládat různě.– Snad mohu prozradit, že například v projektu Aleše Čermáka On the Black Universe popřeme jeho vizuální stránku a vyložíme ho pouze akusticky.– A především dokonale vypovídá o tom, co je ona lidskost, které se nám nedostává, osvětluje motto Dombrovská.

  Komedii bude 29. září uvedena česká premiéra Vzteku (v originálu Wut) rakouské dramatičky Elfriede Jelinek. Inscenaci, ve které vystupují čtyři herečky (Markéta Dvořáková, Kristýna Frejová, Anita Krausová a Jindřiška Křivánková), režírovala Lucie Ferenzová, jež angažované a radikální texty Jelinek režijně zpracovává poněkolikáté.

  Mimopražská divadla přivezou do Prahy „vzpomínky na totality“. Ostravský undergroundový Absintový klub Les představí 27. září ve Studiu Paměť své hudební ohlédnutí za praktikami StB. Humorně-mrazivý muzikál s předlouhým názvem Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se opravdu stal napsal a režíroval Tomáš Vůjtek, hudbu složil Jan Gajdica. Z Ostravy, tentokrát ze Staré arény, přijede také Pekingská kachna, poetické dokudrama, ve kterém jsou použity texty čínského disidentského novináře a básníka Liao I-wua (19. září ve Studiu Paměť). Autorskou inscenaci se všeříkajícím názvem Opletal (čtvrtek 20. září v DUP39) připravil společně s herci olomouckého Divadla na cucky režisér Michal Hába, pravidelný host festivalu.

  Autorskou inscenaci se všeříkajícím názvem Opletal (20. září v DUP39)  připravil společně s herci olomouckého Divadla na cucky režisér Michal Hába. Foto Divadlo na cucky

  Pražskou nezávislou divadelní scénu reprezentuje Karel Kratochvíl a jeho nové sdružení Krutý krtek. V rámci festivalu uvedeme hned tři jeho projekty, které propojují umění s volnočasovými aktivitami, čímž mají schopnost oslovit široké spektrum diváků. Festival představí divadelní bojovku o samizdatu Expedice, divadelní procházku o poválečném „vyrovnání“ s Němci Odsunutí a loutkové Romské pohádky, které jsou určené nejen dětem.

  Letos uvádí festival v Praze přes dvacet představení a šest koncertů, diváky však zaveze do Liberce (na již zmíněnou divadelní procházku) a do Vraného nad Vltavou, kde malíř Tomáš Bambušek otevře dveře svého ateliéru a poté v rámci performance Smaragdový kohout před diváky namaluje obraz, který poté bude vydražen. A jelikož chceme stříbrné výročí festivalu oslavit se vší parádou, připravujeme také nové číslo almanachu Orghast, uzavírá informace o letošním festivalu …příští vlna/next wave… jeho dramaturgyně Dombrovská.

  ///

  Program

  Praha 2018

  Úterý 18. 9.

  Alfred ve dvoře

  20.00 Tereza Bartůňková, Jan Čtvrtník a kol.: Tamura (premiéra)

   …

  Středa 19. 9.

  Studio Paměť

  20.00 Stará aréna Ostrava – Lukáš Adam: Pekingská kachna (pražská premiéra)

  Čtvrtek 20. 9.

  DUP39

  20.00 Divadlo na cucky, Olomouc – Michal Hába: Opletal (pražská premiéra)

  Pátek 21. 9.

  Petrohradská kolektiv

  20.00 Peter Gonda a kol.: A.T.I.S.M.I.A. (premiéra)

  21.30 Koncert HRB/BOL

  Sobota 22. 9.

  výlet do Vraného nad Vltavou – Perla, areál bývalých papíren

  od 16.00 Slunečné odpoledne v BAO (Bambušek Ateliér Otevřený)

  19.00 Tomáš Bambušek: Smaragdový kohout (premiéra)

   …

  Neděle 23. 9.

  výlet do Liberce

  16:00 (odjezd z Prahy) Krutý krtek: Odsunutí

  Pondělí 24. 9.

  ulice Starého Města

  od 18:00 Krutý krtek: Expedice

  Úterý 25. 9.

  DUP39

  20:00 Divadlo X10 – Ondřej Novotný: Teritorium

  22:00 Kult Hanby: Hlupáci, proberte se

  Středa 26. 9.

  (A)void Floating Gallery

  20.00 Apolena Vanišová a Petr Krusha: Kračun

  21.30 Koncert Jan Burian ml.: Lemurijské kalifonie

   …

  Čtvrtek 27. 9.

  Studio Paměť

  Představujeme Absintový klub Les a ostravskou undergroundovou scénu

  17.00 Absintový klub Les, Ostrava – Jan Balabán, Ivan Motýl: Bezruč?!

  19.30  Absintový klub Les, Ostrava – Tomáš Vůjtek & Jan Gajdica: Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se opravdu stal (pražská premiéra)

  Klub FAMU

  21.30 Koncert MC Zuzka feat. Fish Crash

  Pátek 28 9.

  Divadlo Komedie

  18.00 Divadlo U stolu – Lucius Annaeus Seneca: Thyestes (pražská premiéra)

  20.00 Pocty SOMA

  Sobota 29. 9.

  (A)void Floating Gallery

  15.00 Apolena Vanišová a Petr Krusha: Kračun

  Divadlo Komedie

  16.00 a 18.00 Studio Rote – Ondřej Škrabal: Zjevení pudla (premiéra)

  19.00 Kolonie – Elfriede Jelinek: Vztek (premiéra)

  21.00 Koncert Lo/ve

  Neděle 30. 9.

  Divadlo Komedie

  16.00 Krutý krtek: Romské pohádky

  18.00 Petr Nikl, Miroslav Černý: Vlnění

  20.00 Francois Laruelle, Aleš Čermák: On the Black Universe (premiéra)

  21.00 Koncert Aid Kid

  Pondělí 1. 10.

  Divadlo Komedie – Epilog festivalu

  od 18.00 Petr Krusha rozsvítí Komedii

  19.00 Petr Krusha: Touch/Dotek (premiéra)

  21.00 Koncert DekadentFabrik

  • Autor:
  • Publikováno: 17. září 2018

  Komentáře k článku: Zítra začíná …příští vlna/next wave…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,