Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  MD Kladno má nového uměleckého šéfa

  Městské divadlo Kladno bude mít od 1. ledna nového uměleckého šéfa. Je jím herec Jaroslav Slánský. Na funkci bylo vypsáno výběrové řízení, vedení divadla ho ale zrušilo. Soubor chce, aby byl Slánský zatím jen prozatímním uměleckým šéfem a požaduje vypsání výběrových řízení na vedoucí místa v divadle. To ale město neplánuje. Novinářům to oznámil mluvčí města Ladislav Pavlík.

  Jaroslav Slánský. FOTO archiv Divadla na Fidlovačce praha

  Jaroslav Slánský. FOTO archiv Divadla na Fidlovačce, Praha

  Nedávné neuvážené kroky ředitelky Blanky Bendlové způsobily destabilizaci souboru, uvádí soubor v prohlášení, které vydal v pondělí (viz Úlohou divadla je vyjadřovat se svobodně). Právě kvůli neklidné situaci v souboru byl umělecký šéf podle Pavlíka jmenován už nyní. Mým úkolem je zjistit, kdo chce v divadle dále spolupracovat, nechci ale dělat okamžité změny a dávat výpovědi, řekl Slánský. Diváky chce údajně nalákat na kvalitní, ale nepodbízivý repertoár.

  Do divadla nastupuje za situace, kdy se rozpadl dramaturgický plán. Zkoušení několika inscenací bylo zrušeno, když se ukázalo, že nebude včas dokončena rekonstrukce divadla. Nový dramaturgický plán Slánský už připravuje. Chci říci, že souboru si nesmírně vážím a těším se ně něj. Jsou v něm vynikající herci a herečky, půlku lidí znám velmi dobře osobně a na velmi přátelské a korektní úrovni spolu jednáme, uvedl. Čekají jej přípravy na stěhování do opravené budovy. Chce také zlepšit komunikaci divadla s diváky.

  Jaroslava Slánského zastupuje umělecká agentura Ambrozia. FOTO Ambrozia

  Jaroslava Slánského zastupuje umělecká agentura Ambrozia. FOTO Ambrozia

  Do funkce oficiálně nastoupí 1. ledna, ale už ve středu 9. prosince měl se souborem začít pracovat. S herci se sešel už předchozí týden. Jeho jmenování vzali v pondělí na vědomí radní Kladna. Jmenování podepsala ředitelka divadla, vedením města s ním souhlasilo. Vypsané výběrové řízení na uměleckého šéfa bylo zrušeno, což je podle zveřejněných podmínek možné.

  Sestavením dramaturgického plánu rekonstruovaného divadla pověřilo nedávno vedení Kladna Ladislava Pavlíka z magistrátu. Jde ale o organizaci dalších akcí, netýká se to dramaturgie stálého souboru. Jeho dramaturgie je podle Pavlíka věcí vedení Městského divadla, tedy uměleckého šéfa a ředitelky divadla.

  Slánský působil v kladenském divadle už dříve, ztvárnil v něm několik desítek rolí. Od té doby se zná i s primátorem Milanem Volfem (Volba pro Kladno). Neznamená to ale, že by primátor nadiktoval uměleckému šéfovi, co se má hrát, uvedl Pavlík.

  /Převzato z Divadlo.cz, pro i-DN zpracoval hul/

  ///

  Jaroslav Slánský

  FOTO archiv ND Praha

  FOTO archiv ND Praha

  Nar. 1. 2. 1980 v Sokolově. Vystudoval činoherní herectví na DAMU (abs. 2003). Jeho pedagogy byli např. Ladislav Mrkvička, Jaroslava Tvrzníková či Miloslav Mejzlík. Na konci studií nastoupil do angažmá ve Středočeském (Městském) divadle Kladno, kde působil jedenáct let. Ztvárnil tam na padesát rolí. Za všechny např. Nikola Šuhaj v Baladě pro banditu (rež. Miroslav Hanuš), Šťastný Jim (rež. Petr Svojtka), Stařeček v Ionescových Židlích (rež. K. Dušková), ženich Kornel v Testosteronu (rež. Tomáš Svoboda). Účinkoval též na scéně Stavovského divadla: hrál Tovaryše či Bakaláře v inscenaci Faust (rež. O. Krejča) nebo Syna hostinského v Kristinčině návratu (rež. I. Rajmont).

  V současnosti byl na volné noze a hostoval např. v Městských divadlech pražských, v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v Divadle Na Fidlovačce, spolupracoval s divadlem Aqualung atd. Hrál ve Špinarově inscenaci hry Z. Egressyho Portugálie v kladenském divadle. Na jevišti Národního divadla hraje Parazita v inscenaci Ze života hmyzu bratří Čapků.

  /Převzato ze stránek ND Praha/

  ///

  Více na i-DN:

  Městské divadlo Kladno

  V Kladně do opraveného divadla (snad) v září

  Daniel Přibyl: Návrat do původní budovy se blíží

  V Kladně se chystají na otevření budovy

  Záře nad Kladnem

  Pavlík: Divadlo v Kladně rozhodně nekončí

  Přibyl: Má koncepce nemá další perspektivu

  Otevření MD Kladno se odkládá – zpráva ČTK

  Přibyl odchází, část souboru je proti

  Úlohou divadla je vyjadřovat se svobodně

  • Autor:
  • Publikováno: 11. prosince 2015

  Komentáře k článku: MD Kladno má nového uměleckého šéfa

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,