Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Otevření MD Kladno se odkládá – zpráva ČTK

   

  Městské divadlo Kladno. FOTO MICHAL ŠULA

  Městské divadlo Kladno. FOTO MICHAL ŠULA

  Zpráva ČTK:

  Otevření kladenského divadla se odkládá kvůli nedokončené rekonstrukci o několik měsíců, vedení divadla proto zrušilo zkoušky představení Tančírna na Kladně. Režisér Dodo Gombár má totiž v dalších termínech nasmlouvanou jinou práci. Premiéra představení v opravené budově původně měla být v lednu.

  Z divadla odchází umělecký režisér Daniel Přibyl, podle ředitelky divadla Blanky Bendlové to nesouvisí s rušením premiér. Dramaturgický plán divadla by měl podle rozhodnutí radních připravit Ladislav Pavlík z kladenského magistrátu.

  Daniel Přibyl odchází z osobních důvodů, řekla Bendlová. Ta nyní připravuje náhradní plán, který zřejmě zahrne ještě další premiéru v Divadle Lampion, kde soubor dočasně působí. Budu asi trojnásob opatrná, aby to zase nebyla vůči těm lidem taková blamáž, protože byť za to nemůžu, je to nepříjemné, dodala ředitelka k plánům.

  Herci začnou v opravované budově zkoušet nejdříve na přelomu února a března. V divadle už skončily stavební práce, ještě je ale třeba zajistit vybavení, které bude hotové podle kladenského primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) nejdříve v únoru. Celkem bude oprava stát přes 110 milionů korun, většinu nákladů pokryje dotace.

  Inscenace Tančírna na Kladně měla být inspirována stejnojmenným francouzským filmem a měla reflektovat 100. výročí divadla včetně místních motivů. Nazkoušet ji měl režisér a umělecký šéf Švandova divadla na Smíchově Dodo Gombár.

  Další inscenace bude divadlo připravovat podle rozpočtu pro příští rok. Před rekonstrukcí činil rozpočet kladenského divadla a Divadla Lampion dohromady zhruba 40 milionů korun, pro příští rok by měl být zřejmě vyšší. Schvalovat ho budou zastupitelé na konci roku.

  Opravu divadla od začátku provázely komplikace, například s výběrovým řízením. Navíc letos muselo město kvůli nedodržování termínů vypovědět smlouvu firmě, která divadlo opravovala, a vybrat novou. Na firmu, která opravu divadla nedokončila, Kladno podalo správní žalobu. Město se snaží uplatnit na firmě CGM, která původně rekonstrukci dělala, pohledávku téměř 70 milionů korun.

  Budova Městského divadla Kladno byla otevřena 11. května 1912, dokončena byla až v roce 1915. Jejími autory jsou architekt Jaroslav Rössler a stavitel Emil Hrabě. Divadlo stojí na místě bývalého hřbitova, který byl zrušen v roce 1893. Při opravách kladenského divadla našli archeologové více než 130 hrobů.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  ///

  Více na i-DN:

  Městské divadlo Kladno

  V Kladně do opraveného divadla (snad) v září

  Daniel Přibyl: Návrat do původní budovy se blíží

  V Kladně se chystají na otevření budovy

  Záře nad Kladnem

  Pavlík: Divadlo v Kladně rozhodně nekončí

  Přibyl: Má koncepce nemá další perspektivu

  • Autor:
  • Publikováno: 9. listopadu 2015

  Komentáře k článku: Otevření MD Kladno se odkládá – zpráva ČTK

  1. DN

   Avatar

   V souvislosti s touto kauzou
   upozorňujeme též na dnešní článek redaktorky DN Marie Reslové v Hospodářských novinách:
   http://archiv.ihned.cz/c1-64839360-mestske-divadlo-v-kladne-magistrat-pribyl-pavlik

   09.11.2015 (13.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,