Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Daniel Přibyl: Návrat do původní budovy se blíží

  V roce 2010 dokončil David Vávra projekt rekonstrukce Městského divadla Kladno. Na konci roku dostanou jeho návrhy konečně reálnou podobu. Pro zdejší soubor znamenala vlekoucí se stavba mnohaleté provizorium, ale paradoxně i období nepřehlédnutelných uměleckých úspěchů.

  Návrh Davida Vávry REPROARCHIV

  Návrh exteriéru kladenského divadla REPRO ARCHIV

  Sál v přízemí REPRO ARCHIV

  Sál v přízemí REPRO ARCHIV

  Návrat do původní budovy se blíží

  Na rekonstrukci i plány na příští sezonu jsme se zeptali uměleckého šéfa kladenské scény Daniela Přibyla.

  Daniel Přibyl. FOTO archiv

  Daniel Přibyl před rekonstruovanou budovou MD Kladno. FOTO archiv

  Jak dlouho jste čekali na rekonstrukci divadla, kdy skončí a kdy se začne v opravené budově hrát?

  Z historické budovy jsme se odstěhovali v polovině roku 2011, tedy právě vstupujeme do pátého roku těžko uvěřitelného provizoria, při kterém sdílí jeden sál pro loutkové divadlo dva soubory a odehrají v něm v průměru čtyřicet představení měsíčně. Po všech peripetiích bude stavba dokončena k poslednímu říjnu letošního roku. Další dva měsíce se bude kolaudovat, nainstalují se interiérové prvky a bude probíhat zkušební provoz. Pro veřejnost začneme v opravené budově hrát ve druhé polovině ledna 2016.

  Jaké možnosti budova zrekonstruovaného kladenského divadla nově poskytne divákům a jaké tvůrcům – prostory, technologie apod.?

  David Vávra v Kladně zužitkoval zkušenosti ze svých předchozích projektů kulturních staveb. Rekonstrukci a dostavbu navrhoval s velkým porozuměním pro původní charakter stavby, v mnoha detailech se divadlu nyní navrátí původní podoba z počátku 20. století. Nově bude mít kladenská činohra čtyři hrací prostory: hlavní sál s kapacitou asi 300 míst, komorní scénu pro 90 diváků, sál divadelní kavárny se stolkovou úpravou asi pro 60 diváků a letní scénu za zadním traktem v parku. Zásadně se promění foyer, kromě zmíněné kavárny přibude několik dalších reprezentativních prostor, divadlo dostane úplně nové světelné a zvukové technologické vybavení, zvětší se zázemí pro jednotlivé divadelní profese.

  Projekt vznikl několik let před tím, než jste do divadla nastoupil jako umělecký šéf, rekonstrukce se stále odkládala. jak jste s návrhem spokojený? Dělaly se v projektu nějaké úpravy oproti původnímu návrhu Davida Vávry? Měl jste možnost rekonstrukci ovlivnit?

  S projektem architekta Vávry jsem se rychle ztotožnil. Celý vychází z idey divadelní budovy uprostřed mladého industriálního města a spojuje tak netypicky ornamentálnost kulturní stavby s typickými lokálními motivy – železo, uhlí, geometrie… Hlavní sál je pak jakýmsi architektonickým nokturnem, zklidněným, přitom v detailech lehce dramatickým prostředím pro koncentrovaný zážitek. Změn se v průběhu projektu nemohlo mnoho dělat, protože celá rekonstrukce je pořízena z evropských peněz, tudíž bylo nutné respektovat jednou schválený a zafinancovaný záměr.

  FOTO DANIEL PŘIBYL

  Rekonstrukce byla opravdu důkladná… FOTO DANIEL PŘIBYL

  Jakou inscenací divadlo otevřete?

  První premiérou bude Tančírna na Kladně, vlastní adaptace libreta Jeana-Clauda Penchenata a Théátre du Campagnol a filmu Ettore Scoly, ve které se odrazí nejen stoletá historie našeho divadla, ale také zásadní historické okamžiky i prosté osobní příběhy uplynulého století kladenské historie. Inscenaci připravuje Dodo Gombár s choreografkou Lindou Fernandez Saez a hudebníkem Ondřejem Rumlem.

  Daniel Přibyl. FOTO archiv

  Oba soubory chystají v nadcházející sezoně celkem jedenáct premiér. FOTO archiv

  Co plánujete na příští – 101. sezonu? Budete pokračovat v původních projektech a českých premiérách?

  Osvědčilo se mi budovat repertoár v Kladně tak, aby neobsahoval tituly, uváděné v Praze. Oba soubory chystají v nadcházející sezoně celkem jedenáct premiér: montáž z dosud neuvedených aktovek Georgese Courtelina, dále Otec a Matka – dvě komorní hry Floriana Zellera ověnčené cenami Moliére za nejlepší francouzské hry roku 2011 a 2014, první uvedení nových her Duncana Macmillana a Patricka Marbera, adaptace Zolova Zabijáka v režii Jana Friče, Havlíčkův román Neviditelný v režii Lukáše Brutovského, v závěru sezony Butterworthova magická komedie Jeruzalém s Ondřejem Pavelkou v hlavní roli. Pro děti připravujeme České Vánoce Josefa Lady, novou hudební pohádku pro nás napsala písničkářka Radůza, Zdeněk Jecelín si přepisuje Robinsona a velkou vzácnost pak chystáme na příští léto, divadelní verzi dětské knihy Gertrudy Steinové Svět je kulatý v režii Viktorie Čermákové.

  Jakou máte návštěvnost? Osvědčil se dramaturgický směr, kterým se kladenská scéna vydala?

  Návštěvnost je kolísavá, některé tituly mají 50 % a jiné přes 90 %. Je těžké naplnit na Fassbindera či Ibsena v Kladně sál pro dvě stě diváků, ale věřím, že nová komorní scéna nám v tom výrazně pomůže. Zatím mohu hrdě říci, že se návštěvnost za mého působení rozhodně nesnížila, na rodinná představení naopak stoupla a hlavně se nám dost zvýšil počet zájezdů a festivalových vystoupení. Podotýkám, že v současném provizorním stavu nemáme předplatné, tedy všechny vstupenky prodáváme tzv. na volnou kasu, to u mimopražských divadel nebývá obvyklé.

  ///

  Více na i-DN:

  V Kladně do opraveného divadla (snad) v září


  Komentáře k článku: Daniel Přibyl: Návrat do původní budovy se blíží

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,