Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Záře nad Kladnem

  Sídlo Statutárního města Kladna a magistrátu nám. Starosty Pavla 44, Kladno. FOTO archiv Města Kladno

  Sídlo Statutárního města Kladna a magistrátu (nám. Starosty Pavla 44, Kladno). FOTO archiv Města Kladno

  Usnesení Rady města Kladno z 2. listopadu 2015

  ///

  1. schůze Rady města Kladna – dne 2. listopadu 2015

  Přítomni:    Mgr. Milan Volf, primátor

  Ing. Libuše Švábová, statutární náměstkyně primátora

  Ing. Přemysl Mužík, náměstek primátora

  Ing. Vladimír Moucha, náměstek primátora

   

  MUDr. David Homer

  Jiří Klesnil

  Roman Král

  MUDr. Marcela Malcová

  Ing. arch. Ondřej Rys

   

  Ing. Zdeněk Slepička, tajemník MMK

  ///

  ad 4 /Různé/)

  Rada Města

  souhlasila se zajištěním správy nově opraveného objektu Městského divadla Kladno Městem prostřednictvím oddělení právních subjektů, kultury, tiskových a administrativních agend MMK; pověřila Mgr. L. Pavlíka – ved. oddělení právních subjektů, kultury, tiskových a administrativních agend MMK a) zajištěním správy nově opraveného objektu Městského divadla Kladno b) koordinací zkušebního provozu nově opraveného objektu Městského divadla Kladno c) sestavením plánu využití objektu Městského divadla Kladno, včetně sestavení dramaturgického plánu, a jeho realizací

  hlasování      PRO: 9       PROTI: 0    ZDRŽELI SE: 0

  ODSOUHLASENO

  ZodpovídáAlžběta Křížová
  Vytvořeno / změněno: 5.11.2015 / 5.11.2015

  Viz: http://www.mestokladno.cz/21-schuze-rm-2-11-2015/d-1451093/p1=2100040450

  ///

  Městské divadlo Kladno. FOTO MICHAL ŠULA

  Městské divadlo Kladno. FOTO MICHAL ŠULA

  Z uvedeného usnesení vyplývá, že Městské divadlo Kladno nebude tím subjektem, který bude spravovat nově zrekonstruovanou budovu a rozhodovat o její dramaturgii. Na to dnes reagoval herecký soubor MD Kladno:

  MDK-tapeta_a1_a

  Vyjádření hereckého souboru k situaci v Městském divadle Kladno

  Herecký soubor Městského divadla Kladno již pátou sezonu čeká na znovuotevření historické budovy divadla, která prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Po celou dobu rekonstrukce hraje v provizorních podmínkách divadla pro děti, Divadla Lampion. Rekonstrukce je financována ze Strukturálních fondů Evropské unie. Soubor vstupoval do své 101. sezony s informací, že stěhování do historické budovy proběhne v zimě roku 2015 a budovu slavnostně otevře v druhé polovině ledna 2016 premiérou autorské inscenace Tančírna na Kladně.

  K 5. 11. 2015 bylo souboru sděleno, že stěhování se opět odsouvá, a to nejspíš až na březen příštího roku, a že stávající umělecký šéf Daniel Přibyl, za jehož působení divadlo získalo enormní tuzemský i zahraniční kredit (nominace na Divadlo roku v Cenách kritiky, čtyři nominace na Ceny Thálie, účast na všech prestižních tuzemských divadelních festivalech a přehlídkách) ve své funkci k 30.11. 2015 končí. Zároveň bylo ukončeno zkoušení a technická realizace inscenace Tančírna na Kladně a zrušen již předjednaný dramaturgický plán na probíhající divadelní sezonu 2015 / 2016.

  Ředitelka a jednatelka Divadla Kladno s.r.o. Blanka Bendlová nepředstavila souboru žádnou další vizi jeho fungování a soubor od ní nedostal adekvátní zdůvodnění odchodu uměleckého šéfa ani dalších již popsaných změn. Soubor, v tuto chvíli bez budovy, uměleckého vedení a ucelených informací, je tudíž vystaven absolutní nejistotě ohledně svého fungování a budoucnosti.

  Praha, 6. listopadu 2015

  Herecký soubor Městského divadla Kladno

  MDK-logo_mdk-small

  Více na i-DN:

  Městské divadlo Kladno

  V Kladně do opraveného divadla (snad) v září

  Daniel Přibyl: Návrat do původní budovy se blíží

  V Kladně se chystají na otevření budovy

  ///

  Situaci v Kladně monitorujeme a budeme průběžně přinášet aktuální informace.

  red.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. listopadu 2015

  Komentáře k článku: Záře nad Kladnem

  1. Jiří Maryško

   Profilový obrázek

   Držte se!

   07.11.2015 (0.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Jiří Militký

   Profilový obrázek

   Stále si musím zvykat.
   Myslel jsem, že hajzlové jsou jen v Ústí! 🙁

   07.11.2015 (0.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. miroslava besserová

   Profilový obrázek

   Zlikvidovat divadlo
   umí každé jelito. Uvědomuje si, že trvá hezky dlouho než vznikne „nové“? A tady není důvod něco ničit, nebo snad ano? Škoda, že už někteří nepoužívají hlavu?!

   07.11.2015 (9.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Jiří Michl

   Profilový obrázek

   No a pak, že to nejde!
   Vidíte jde to, stačí jen chtít. Bylo jasné, že u kluziště to neskončí. Nejspíš to není všechno. Copak nás asi ještě čeká???

   07.11.2015 (9.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Kateřina Jírová

   Profilový obrázek

   Připadá mi to tak šílené,
   že ani nemám slov.

   07.11.2015 (11.35), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Já bych s ostrými soudy
   chvilku počkal. Nepřijde mi tak úplně šílené, že představitelé Kladna by rádi z budovy nově opraveného divadla chtěli mít i tak trochu kulturák, kde by se – vedle provozu stálého činoherního souboru – konaly koncerty a případně i nějaká hostování nekladenských divadelních souborů či obdobné akce.
   Jako velkou neomalenost, ba aroganci a těžko pochopitelnou přehlíživost stávajícího souboru a vedení MD Kladno ze strany tamního Magistrátu vidím načasování a způsob zveřejnění těchto – možná dobře míněných – snah. A obdobně nešťastný je i prozatímní postoj paní ředitelky, která je dost zkušená na to, aby situaci (i v zákulisí Kladna) dokázala odhadnout a adekvátně na ni reagovat. A to i tak, že zveřejní nějaké prohlášení a situaci buď zklidní nebo naopak začne sama včas bubnovat na poplach. O snahách Magistrátu „vbourat se do opravené budovy“ snad musela být zpravená dřív, nebo ne?!
   Zcela logicky je tu nebezpečí nenápadné likvidace souboru či výrazného omezení jeho provozu, jež se nyní stala nápadnou. Takže nechat usnesení Magistrátu jen tak být a nereagovat nelze.
   Jsem zvědav na další kroky a prohlášení Magistrátu i paní Bendlové.
   Ostatně dnes hostuje soubor MD Kladno v Divadle Komedie Praze v rámci PDFNJ s Brémskou svobodou, za niž obdrží Cenu Josefa Balvína. Představení tak získalo na pikantnosti. Nebo že by šlo ze strany Kladenských o mediální kampaň a reklamu?!

   07.11.2015 (12.21), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Libor Kasik

    Profilový obrázek

    Jeste bych si dovolil
    shrnout svuj nazor na to, v cem tkvi cely problem. I predchazejici reprezentace mesta mely tu a tam ruzne podivne predstavy o divadle a kulture. Vzdy to ale zustavalo v urcitych rozumnych kolejich, nikoli proto, ze by drivejsi vedeni mela argumentacne vyfutrovano, proc tak cini, ale jelo to spise setrvacnosti s podvedomou virou, ze takhle nejak to je asi spravne. Soucasne vedeni ale nejen, ze netusi, jaka je role divadla, proc se vlastne v ceskych a (evropskych) podminkach dotuje kultura z verejnych prostredku (kdyz uz se tedy dotuje, jsou i jine cesty), co jsou multiplikacni ekonomicke efekty kultury, jak muze dobre vedene divadlo (ci jine kulturni aktivity) pusobit na rozbijeni myslenkovych stereotypu, a tim de facto proti vzniku vaznych spolecenskych konfliktu, atd… Verte, ze ja strasne nerad pouzivam ostra slova, ale tady se mi stale honi hlavou myslenky o buranstvi, nekompetentnosti, karierizmu, cynismu pramenicim ze zhrzenosti a dalsi. A bohuzel musim dodat, ze ani pani reditelka neni schopna prijit pred zastupitelstvo ci pred kladenskou verejnost, duvody existence a smysluplneho fungovani „svych“ divadel odargumentovat. Ale to je proste jen zpetny efekt toho, kdyz se funkce a mista jaksi rozdavaji na zaklade jinych nez odbornych kriterii.

    08.11.2015 (9.18), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Libor Kasik

   Profilový obrázek

   Ja tu situaci nazyvam bizarem a rad vysvetlim proc.

   Tedy proto,
   ze jeden z nejvlivnejsich uredniku magistratu dostal za ukol de facto vest divadlo. Tedy divadelni soubor si bude zkouset a hrat sve hry, ale vsechny ostatni aktivity souvisejici s budovou divadla (koordinaci zkusebniho provozu, dalsi programovou napln, jeji realizaci…) bude zajistovat pan Pavlik. Jeho odbor celou situaci samozrejme bagatelizuje.

   Je ale treba jasne rict, ze kladenske divadlo neni ani Palac kultury, ale ani Obecni dum, kde muze zkouset a hrat FOK a jeste se tam vejdou desitky dalsich aktivit, protoze je tak proste koncipovan.

   V Kladne mame divadelni budovu, ktera je uzpusobena provozu divadelniho souboru, aby tam mohl zkouset a hrat. Samozrejme, muze (a asi by mel) existovat doprovodny program, formou hostujicich predstaveni, obcas koncertu ci nejakeho special eventu, ale ten musi byt realizovan v kontextu a v navaznosti na dramaturgicky plan divadelniho souboru, a taky s ohledem na jeho celkovy provoz. Cili by mel byt v kompetenci reditele divadla.

   Z kroku, ktery kladenska RM ucinila, de facto vyplyva, ze pan Pavlik bude vedle spousty svych funkci rovnez reditelem divadla. Funkce dosavadni reditelky tak pozbyva smyslu. V tomto kontextu je pochopitelne, ze reditelka ukoncila zkouseni a umelecky sef Daniel Pribyl z tohoto balastu rovnou odesel.

   Nutno dodat, ze jsem v teto instituci pred lety sam pracoval a na praci pani reditelky se dodnes divam v mnohem kriticky. Je ale zcela zrejme, ze behem poslednich let, nejen behem Pribylova pusobeni, ale uz za umeleckeho sefovani Tomase Svobody, se divadlo uspesne vracelo do povedomi ceske odborne verejnosti a zaznamenalo uspechy jak u ni, tak u divaku.

   Akceptovatelne by ale samozrejme bylo, kdyby soucasne vedeni mesta deklarovalo, ze ma jinou predstavu o vedeni divadla, definovalo jakou, a dle teto predstavy by hledalo nahradu za stavajici reditelku.

   V reseni zvolenem Milanem Volfem (ci Ladislavem Pavlikem?) vsak mohu videt bud neschopnost soudneho uvazovani, nebo snahu o rozsireni svych vlastnich kompetenci (Pavlik), pripadne snahu o likvidaci souboru a tim o uvolneni cca dvou desitek milionu pro jine vyuziti (Volf) . Dost mozna, ze jde o kombinaci vseho, tedy, ze (jak to byva) jdou hloupost a nenasytnost ruku v ruce.

   V Kladne uz nejaky patek nebydlim, ale presto apeluji na opozicni politiky a predevsim Kladenaky, kteri vedi, ze pro Kladno je existence divadla necim jako zivou vodou. Zabrante hochstaplerum zlikvidovat divadlo!

   07.11.2015 (12.53), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Marie Reslová

    Profilový obrázek

    Pan Kasík
    to popsal naprosto přesně. Mám stejné informace z rozhovorů s panem Pavlíkem i radním Klesnilem. Pan Pavlík mě opakovaně ujišťoval, že se soubor Městského divadla Kladno rozhodně rušit nebude. Jenže – kde vezme pan Pavlík peníze na provoz divadla a další program mimo představení stálého souboru? Že by radní přidali kladenskému divadelnictví další miliony? Nebo to bude tak, že stávající soubor dostane méně? Atd. Těch otázek je celá řada a z rozhovorů, které jsem vedla, vyplývá, že rozhodnutí rady z 2.11. rozhodně není bleskem z čistého nebe, že se o jakési nespokojenosti s produkcí kladenského souboru mluvilo na radě města opakovaně.

    07.11.2015 (17.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Libor Kasik

     Profilový obrázek

     Dekuji, pani Reslova,
     jsem rad, ze mi to potvrzujete i ze strany odborne verejnosti, ktera neni primo napojena na Kladno. Ja jsem na Kladne pusobil sveho casu jaksi ve vedeni divadla (tehdy Kultury pro Kladno) a rovnez na radnici jako mluvci. Cili tu situaci znam historicky. Nikdy to nebylob z rady duvodu jedoduche, vyhrady, ktere jsem mel vuci Blance i vuci tehdejsimu vedeni samozrejme byly a rad je zopakuji ci definuji jim osobne. Ale tohle je uplne jiny level prusvihu a evidentne jde divalu o krk. Mimochodem, driv slo do divadel (MDK + Lampion) vyrazne vic penez.

     07.11.2015 (18.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • DÁŠA TURKOVÁ

    Profilový obrázek

    VÁŽENÍ NEZLOB TE SE NA MĚ,
    JE MI 61 LET DO DIVADLA JSEM NAUČILA CHODIT MANŽELA SVÉ DĚTI JEJICH MANŽELE, JÁ KLADENSKÉ DIVADLO NAVŠTĚVUJI OD SVÝCH 16 LET, UŽ SE TĚŠÍM AŽ HO NAVŠTÍVÍM S VNUČKAMI, MYSLÍM SI ŽE BY SE MĚL DÁT PROSTOR HLAVNĚ HERCŮM, AT SI SAMI URČÍ KOHO CHTĚJÍ MÍT ZA ŠEFA A CO CHTEJI HRÁT, MOJE DCERA SE MNOU BYLA NA NIKOLAJI ŠUHAJOVI, BYLO JI TENKRÁT MÁLO, TO PŘEDSTAVENÍ BYL JEJÍ CELOŽIVOTNÍ ZAŽITEK, BYL mlada velké ohlasy, pročse to třeba neopakuje,,, nejhežčí zažitek byl po dlouhé době NOČNÍ MOTÝL, MYSLÍM SI ŽE BY PANÍ BENDLOVÁ MĚLA VÍC POSLOUCHAT HLAS LIDU, TO JE MŮJ NÁZOR, JINAK NEVIDÍM DŮVOD PROČ OTEVŘENÍ DIVADLA ZAS ODSUNOUT, ASI V TOM NĚCO, TŘEBA VÍNO,,, HIHI

    07.11.2015 (19.45), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  8. Petra Kučerová

   Profilový obrázek

   Pominu-li fakt,
   že je to tak na ironický úšklebek, tak mě to vlastně ani nepřekvapuje… Ostatně, když to srovnám s komediemi na našem vyšším politickém levlu, kde se teď pohybuji, tohle je opravdu jen hloupá regionální úroveň. Tady v Čechách ani ta šméčka neumíme dělat pořádně a aspoň s nějakou elegancí. Nicméně jedno vím už jasně… K příštím volbám nepůjdu… Nějak není z čeho brát. Možná kdyby kandidovala zvířátka z Pražské zoo, tak bych o tom uvažovala…

   07.11.2015 (13.31), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  9. Ladislav Pavlík

   Profilový obrázek

   Jsem rád,
   že je tolik znalců a vykladačů aktuálního dění na Kladně. Jen v krátkosti – rozhodnutí radních absolutně neznamená a, pokud by se někdo snažil podsunout, nemá znamenat, že bych jakkoliv měl ovlivňovat chod kladenských divadelních souborů.
   Zcela ovšem všichni pominuli základní důvod rozdělení divadelního souboru a opravené budovy – to jsou podmínky pro provozování budovy stanovené Regionálním operačním programem, který poskytl dotační titul cca 90 milionů korun.
   K poznámce týkající se financování – Divadla Kladno budou stále hospodařit se stejným rozpočtem – město bude nad rámec stávajících dotací dotovat chod samotné divadelní budovy. Navíc využití divadelní budovy se bude naprosto odvíjet od potřeb divadelního souboru – pouze mimo divadlem stanovené hrací dny budeme hledat doplňkový repertoár budovy.

   07.11.2015 (20.18), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Vladimír Hulec

    Vladimír Hulec

    Pane Pavlíku,
    je fajn, že se podle Vás situace s MD Kladno a jeho souborem nijak nemění. Nicméně některé informace „přímo z místa dění“ se od Vašeho popisu liší.
    Mohl byste, prosím, vysvětlit či vyvrátit výtku souboru vůči stávající situaci, již herci formulovali svým oficiálním (výše publikovaným) vyjádřením? Především tento odstavec:
    „K 5. 11. 2015 bylo souboru sděleno, že stěhování se opět odsouvá, a to nejspíš až na březen příštího roku, a že stávající umělecký šéf Daniel Přibyl, za jehož působení divadlo získalo enormní tuzemský i zahraniční kredit /…/, ve své funkci k 30.11. 2015 končí. Zároveň bylo ukončeno zkoušení a technická realizace inscenace Tančírna na Kladně a zrušen již předjednaný dramaturgický plán na probíhající divadelní sezonu 2015 / 2016.“
    Proč se otevření rekonstruované budovy odkládá? Proč dramaturg Přibyl tak náhle končí? Proč bylo ukončeno zkoušení Tančírny? Jak je to s dram. plánem na tuto sezonu?
    Děkuji

    07.11.2015 (23.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Libor Kasik

    Profilový obrázek

    Pane Pavliku,
    dovolte abych se tedy zeptal:
    Dle podminek ROPu tedy neni mozne, aby kompletni dramaturgii (vcetne aktivit mimo predstaveni souboru MDK) zajistoval reditel Divadel Kladno resp. tato organizace?
    Budete zajistovat vsechny mimosouborove kulturni aktivity v divadle, napr. vcetne jinych hostujicich souboru?
    Souvisi ukonceni zkousek a odchod pana Pribyla s inkriminovanym rozhodnutim RM?
    Domnivate se, ze v nove nastavenem modelu je smysluplne a efektivni drzet funkci reditele Divadel Kladno? Pokud ano, co by melo byt naplni jeho cinnosti?

    Predem dekuji za odpovedi.

    08.11.2015 (0.06), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Marie Reslová

     Profilový obrázek

     Připojuji se
     k přesně položeným otázkám pana Kasíka. Jako místostarostka malého města jsem se s podmínkami ROPu už párkrát setkala, některé jsou až bizarní, ale neumím si představit, že by znemožňovaly pověřit rozhodováním o dramaturgii a provozu zrekonstruovaného divadla obchodní společnost 100% vlastněnou městem, jako je Divadla Kladno s.r.o. Plně uznávám právo kladenské radnice rozhodnout o využívání budovy divadla podle svých představ a svým způsobem i rozumím tomu, že jsou jiné než představy Daniela Přibyla o moderním, současném divadle. Co mě ale opravdu šokuje, je způsob, jakým se radnice rozhodla dosáhnout svého. Kdyby radní jasně formulovali své představy a vypsali výběrové řízení na ředitele divadla a jednatele svého divadelního eseróčka, který by se hlásil s konkrétní představou uměleckého vedení a programu, nebylo by co řešit. Ale dostat MDK do nesvéprávného postavení v divadelní budově, kde působí – to přece nedává vůbec žádný smysl.

     08.11.2015 (8.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Josef Herman

     Josef Herman

     Dovolím si
     připojit ještě praktickou poddotázku: Pane Pavlíku, jak vlastně budete divadlo řídit? Sám? Najmete si na to lidi? Budete mít kancelář? Kde vezmete nezbytné informace o možných partnerech? Z čeho se vaše činnost bude financovat? Jakým způsobem budete řešit marketing, reklamu, produkci – to všechno přece do činnosti, kterou jste přijal, spadá.
     A ještě připomínka historika: doporučuji prostudovat knihu V. Štecha Vinohradský případ, úděsné čtení o způsobech, jimiž v desátých letech 20. století vinohradští radní řidili své divadlo – včetně kuriozity, kdy se jeden z nejmocnějších radních ujal přípravy premiéry. Nemyslel jsem si, že se někdy dočkám návratu takových Kondelíků…

     08.11.2015 (10.02), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  10. o

   Profilový obrázek

   Není pravda,
   co pan Pavlík uvádí. Stačí informaci ohledně ROP Střední Čechy ověřit telefonicky na oddělení realizace projektů a plateb regionálního operačního programu. A uvidíte sami. Rádi Vám vše vysvětlí.

   08.11.2015 (7.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  11. DN

   Profilový obrázek

   Aktuální rozhovory s
   Mgr. Ladislavem Pavlíkem a Danielem Přibylem naleznete zde:
   http://www.divadelni-noviny.cz/pavlik-divadlo-na-kladne-rozhodne-nekonci
   http://www.divadelni-noviny.cz/pribyl-ma-koncepce-nema-dalsi-perspektivu

   08.11.2015 (16.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,