Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Přibyl odchází, část souboru je proti

  Kladenské divadlo začalo oficiálně hledat nového uměleckého šéfa. Nahradí Daniela Přibyla, který po dohodě s vedením divadla odchází. Jedním z udávaných důvodů je nízká návštěvnost představení, která soubor uvádí v dočasném působišti v divadle Lampion. Ve čtvrtek to novinářům oznámila ředitelka divadla Blanka Bendlová. Proti odchodu Přibyla je část hereckého souboru.

  Kladno-divadlo-old

  Na tiskové konferenci k Noci divadel, která se konala ve čtvrtek 12. listopadu v plzeňském Divadle J. K. Tyla, přečetl herec Petr Konáš z plzeňského souboru prohlášení, pod nímž je podepsána zhruba polovina kladenského souboru, například dramaturgyně Marie Nováková. Podle prohlášení nehájí ředitelka divadla zájmy souboru, ale zájmy politické a funkcionářské. Jeho autoři také kritizují to, že ředitelka přistupuje na kritiku, rozhodnutí a podmínky radnice. Soubor nemá záruku, že město nebude do dramaturgie zasahovat, uvádí v prohlášení.

  Sestavením dramaturgického plánu rekonstruované budovy Městského divadla Kladno, která by se měla otevřít na jaře příštího roku, pověřilo 2. listopadu vedení Kladna Ladislava Pavlíka z magistrátu. Jde ale údajně především o organizaci dalších akcí, netýká se to stálého souboru. Dramaturgie stálého souboru je věc vedení divadla, tedy uměleckého šéfa a samozřejmě ředitelky divadla, řekl Pavlík.

  Odcházející umělecký šéf MD Kladno Daniel Přibyl. FOTO Vaše Kladno

  Odcházející umělecký šéf MD Kladno Daniel Přibyl. FOTO Vaše Kladno

  Soubor se pod vedením Daniela Přibyla stal suverénním, kompaktním pracovitým a získal jasnou tvář, stojí v prohlášení, podle kterého je nyní v divadle cílevědomá, svobodná a kvalitní tvorba ohrožena. Na schůzce s ředitelkou Bendlovou přitom podle ní herci nic takového neříkali a setkání bylo klidné. S herci se příští týden setká kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Nový umělecký šéf nastoupí podle dohody, uvedla Bendlová. Datum nástupu záleží na jeho závazcích i době, kdy bude možné začít zkoušet v opravené budově.

  V prohlášení signatáři odmítají, aby divadlo posilovalo návštěvnost angažováním mediálně známých tváří, a suplovalo tak program soukromých televizí. Podle Pavlíka je třeba debatovat o tom, jaké hry nasazovat, s jakými režiséry a podobně. Není podle něj ale pravda, že by někdo chtěl rozpouštět divadelní soubor nebo diktovat, co se tam má hrát.
  Je pravda, že je požadavek, aby do divadla chodili lidé. Nelze dělat divadlo pro divadlo a kulturu pro kulturu, uvedl Pavlík. Divadlo je téměř zcela placeno z městského rozpočtu, představení souborů kladenského divadla a Lampionu dohromady stojí město 27 milionů korun ročně. Další miliony navíc město zaplatí na provoz opravené budovy.

  MD Kladno na leden připravovalo premiéru hry Tančírna na Kladně, zkoušení inscenace bylo ale zrušeno, protože se soubor bude moci do opravené budovy přesunout nejdříve v březnu, a to už například režisér Dodo Gombár má závazky jinde.

  /Z Divadlo.cz převzal a upravil hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Městské divadlo Kladno

  V Kladně do opraveného divadla (snad) v září

  Daniel Přibyl: Návrat do původní budovy se blíží

  V Kladně se chystají na otevření budovy

  Záře nad Kladnem

  Pavlík: Divadlo v Kladně rozhodně nekončí

  Přibyl: Má koncepce nemá další perspektivu

  Otevření MD Kladno se odkládá – zpráva ČTK

   

  • Autor:
  • Publikováno: 14. listopadu 2015

  Komentáře k článku: Přibyl odchází, část souboru je proti

  1. Kateřina Jírová

   Profilový obrázek

   Pokud jde o miliony
   zmiňované L. Pavlíkem, podle schváleného rozpočtu města Kladno na rok 2015 jsou předpokládané výdaje na Divadlo Kladno, s.r.o. 20 milionů. Pro srovnání, na Sporotvní areály města Kladno vydá město 27,5 milionů. Příjmy se mi na webových stránkách města nepodařilo zjistit.

   15.11.2015 (14.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,