Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Alternativa poctila a slavila

  V Divadle Komedie byly v neděli 24. září uděleny Pocty za alternativní umění. Organizátoři festivalu …příští vlna/next wave… každoročně vyslovují a veřejně prokazují Pocty v šesti kategoriích významným osobnostem, projektům, objevům a činům, které se formují ve sféře nezávislého divadla a určují jeho další směřování.

  Večerem provedl herec a performer Jiří Maryško, loňská Osobnost roku, s Divadlem Demago. Šestice poctěných převzala zrcadlové masky navržené výtvarníkem a divadelníkem Petrem Niklem. Jak uvedla dramaturgyně Lenka Dombrovská: Letošním festivalovým mottem je SLOVO, a tak …příští vlna/next wave… oceňuje osobnosti, které se nebojí vést dialogy. Umí komunikovat se sebou i svým okolím. Nebojí se být angažovaní, což ovšem neznamená, že musí být politickými mluvčími.

  Talentem roku se stala performerka Jana Orlová, zrcadlo Petra Nikla předává Jiří Maryško FOTO KAMIL KOŠUN

  Za Producentský počin festival ocenil Divadlo X10, které navrací umění do veřejného prostoru a zdůrazňuje jeho komunitní roli. Letos v létě se mu podařilo rozšířit své působení ze Strašnického divadla do kulturního centra Stalin na Letné a nyní oživuje také prostor DUP39, kam přivedlo první divadelní diváky 20. září, v rámci festivalu …příští vlna/next wave…. Pocta za Publikační počin roku patří Janu Motalovi za knihu Dialog uměním, v níž představuje umělecké dílo jako nástroj k rozvíjení dialogu. Objevem roku se stala Jana Orlová, performerka a básnířka, jež přirozeně a s lehkostí popírá hranice mezi literaturou, výtvarnem a divadlem. Její performanci uvidí také diváci festivalu, a to 29. září.

  Produkční Magda Juránková je podle festivalu Osobností roku 2016 FOTO KAMIL KOŠUN

  Za Osobnost roku považují organizátoři festivalu produkční Magdu Juránkovou, která se zasloužila o vznik mnoha projektů pražské nezávislé scény. Díky její odvaze, odhodlání a organizačním schopnostem vznikly také tři inscenace uvedené během letošního ročníku – Pohřeb sardinky, Královna limitů a Nature. Projekt rokuNáměsíčníci brněnského HaDivadla – uzavře letošní pražský program. Pocta byla vyslovena jeho inscenátorům pod režijním vedením Ivana Buraje.

  Projektem roku se stali Náměsíčníci z brněnského HaDivadla, Poctu předal Jiří Maryško režiséru Ivanu Burajovi a dramaturgovi Matěji Nytrovi FOTO KAMIL KOŠUN

  Jako Živoucí poklad vstoupila do pomyslné síně slávy festivalu …příští vlna/next wave… docentka PhDr. Věra Ptáčková, a to především za vše, co od šedesátých let dosud vykonala pro reflexi a propagaci scénografie – v průkopnických sondách do nových tendencí umění i v reprezentativních monografiích, pedagogicky i expertně při koncipování mnoha ročníků Pražského Quadriennale. Daniel Dvořák ve svém laudatiu ocenil především její osobní odvahu: Vždy byla tam, kde bylo něco nového, co právě ona poprvé u nás představila, definovala a prosadila – bez ohledu na nepříjemnosti. Zejména v tzv. kariéře. Taková byla a je. A kéž by i nadále zůstala! Přeji to celému oboru.

  ///

  Více na i-DN:

  Alternativa sobě IV.

  Slovo je umění, umění je slovo

  ///

  Zpravodajství z festivalu:

  Slovo, slovo, slovo (No. 1)

  Slovo, slovo, slovo (No. 2)

  Slovo, slovo, slovo (No. 3)

  Slovo, slovo, slovo (No. 4)

  Slovo, slovo, slovo (No. 5)

  Slovo, slovo, slovo (No. 6)

  Slovo, slovo, slovo (No. 7)

  Slovo, slovo, slovo (No. 8)

  Slovo, slovo, slovo (No. 9)

  Slovo, slovo, slovo (No. 10)

   

  • Autor:
  • Publikováno: 7. října 2017

  Komentáře k článku: Alternativa poctila a slavila

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,