Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Ceny Divadelních novin

    Ceny Divadelních novin jsou již od roku 2001 každoročně udíleny časopisem Divadelní noviny. Generálním partnerem a sponzorem celé akce byla do roku 2009 akciová společnost SAZKA.

    Ceny se udělují za tvůrčí divadelní počiny v uplynulé sezóně v sedmi kategoriích:

    • Činoherní divadlo
    • Alternativní divadlo
    • Hudební divadlo
    • Taneční a pohybové divadlo (do r. 2014 „Tanec a balet“)
    • Loutkové a výtvarné divadlo (od r. 2014)
    • Publikační počin v oblasti divadla (od r. 2014)
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr

    O laureátech rozhoduje odborná porota na základě pravidel daných Statutem Cen Divadelních novin, hlasování je dvoukolové a neveřejné.

    Slavnostní předání cen se každý rok koná na podzim v jiném českém divadle v rámci speciálního  programu.

    Přehled oceněných:

    Za sezonu 2021/2022 ceny získali

    • Kategorie Činoherní divadlo: Laureátem se stal Tomáš Dianiška za inscenaci 294 statečných, Divadlo pod Palmovkou, Praha, režie Tomáš Dianiška, premiéra 18. září 2020.
    • Kategorie Alternativní divadlo: Jakub Čermák & kol. za inscenaci Happy end v hotelu Chateau Switzerland, Depresivní děti touží po penězích, Praha, režie Jakub Čermák, premiéra 17. září 2020 v rámci festivalu …přístí vlna/next wave…
    • Kategorie Hudební divadlo: Laureáty se stali David Radok a Marko Ivanović za inscenaci opery Benjamina Brittena Peter Grimes, Národní divadlo Brno, dirigent Marko Ivanović, režie David Radok, premiéra 9. října 2021
    • Kategorie Taneční a pohybové divadlo: Laureátem se stal Jiří Pokorný za choreografii inscenace baletu Rodiona Konstantinoviče Ščedrina a George Bizeta Carmen, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava, choreografie Jiří Pokorný, premiéra 12. května 2022
    • Kategorie Loutkové a výtvarné divadlo: Laureáty se stali Jakub Kopecký a Jan Jirků za inscenaci Bratři naděje, Divadlo Minor, Praha, režie Jan Jirků, premiéra 22. září 2021
    • Kategorie: Publikační počin v oblasti divadla: Laureátkou se stala Lenka Jungmannová za knihu Neoficiální drama z komunistické totality, Academia, Praha 2021
    • Kategorie Ženský herecký výkon bez ohledu na žánry: Laureátkou se stala in memoriam Marie Durnová za roli Magdaleny v inscenaci hry Josefa Topola Stěhování duší, Národní divadlo Brno, režie Štěpán Pácl, premiéra 18. září 2020
    • Kategorie Mužský herecký výkon bez ohledu na žánry: Laureátem se stal Saša Rašilov za roli Borcherta v inscenaci hry Wolfganga Borcherta a Miroslava Bambuška: Moje říše je z tohoto světa, Studio Hrdinů, Praha, režie Miroslav Bambušek, premiéra 21. června 2021

    Článek a fotografie nalezenete zde.

    Za sezonu 2020/2021 ceny získali

    • Kategorie Online (jednorázové projekty dostupné na internetu, popřípadě v televizi): Adam Steinbauer za režii streamované verze inscenace Orten!, Divadlo 3+KK, Brno a Divadlo F. X. Šaldy Liberec, online premiéra na Dramoxu 14. ledna 2021
    • Kategorie Offline (jednorázové projekty dostupné divákům naživo a nezprostředkovaně, navzdory uzavírce divadel): Lenka Dřímalová a členové souboru Baletu Národního divadla moravskoslezského za realizaci tanečně-hudebních happeningů Balet venku a Tančící mosty, Balet Národního divadla moravskoslezského, Ostrava, 9. dubna 2020, respektive 4. června 2021 v ostravských ulicích
    • Kategorie Festival: Adriana Světlíková a Petr Pola za realizaci 19. online i offline ročníku festivalu Malá inventura
    • Kategorie Kontinuální tvůrčí iniciativa: Rostislav Novák ml. a kolektiv tvůrců kolem Cirku La Putyka za iniciativu #kulturunezastavis
    • Kategorie Publikační počin v oblasti divadla: Barbora Liška, Jakub Liška a Petr Kubala za časopis CEDIT – kontexty a přesahy tvorby Centra experimentálního divadla, vydává Centrum experimentálního divadla od roku 2019
    • Kategorie Osobnost bez ohledu na profesi: Rostislav Novák ml. za neúnavné podněcování kulturních aktivit a hledání nových cest k divákům v době pandemie, zejména v projektech #kulturunezastavis a Televize Naživo
    • Cena redakce Divadelních novin: Miřenka Čechová za koncept a režii multimediálního projektu metaBALETKY, Spitfire Company, Praha, online premiéra 3. května 2021

    Fotografie naleznete zde

    Předání cen se uskutečnilo v prostorách Jatka 78 dne 26. října 2021 v 16.00 hodin. Akcí provázeli Jiří Kohout a Rostislav Novák ml. z pražského Cirku La Putyka, hudebník Adam Novotný, na konceptu spolupracovali režisér Vít Neznal a dramaturgyně Jana Stárková. Dominantním scénickým prvkem se stal běžecký pás z inscenace Runners.

     

     

    Za sezonu 2019/2020 ceny získali

    • Činoherní divadlo: Kamila Polívková za režii inscenace Prezidentky (Hadivadlo, Brno)
    • Alternativní divadlo: Nela H. Kornetová za inscenaci Badman (Nela H. Kornetová & T.I.T.S.)
    • Hudební divadlo: David Radok a Marko Ivanović za inscenaci Monument (Národní divadlo Brno)
    • Taneční a pohybové divadlo: Lenka Vagnerová  inscenaci Panoptikum (Lenka Vagnerová and Company, Praha)
    • Loutkové divadlo: Dominik Migač  a Jakub Maksymov za inscenaci Prefaby (Mir.theatre a Plata Company, Praha)
    • Publikační počin v oblasti divadla: Jan Dvořák a Miloš Petana za publikaci Scéna 1980–1989 (Pražská scéna 2019)
    • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánry: Karel Dobrý za roli Franze Kafky v inscenaci Malý stvořitel (Der kleine Fratz) (JEDL, Praha)

    Fotografie naleznete zde

    Za redakci Ceny v prostoru39 virtuálně předaly Andrea Vykysalá, Eva Stará a Karolína Křížková, tedy soubor Holektiv. Výsledky byly zveřejněny prostřednictvím záznamu z předávání v pondělí 2. listopadu v 18 hodin na internetových stránkách a Facebooku Divadelních novin.

     


    Za sezonu 2018/2019 ceny získali

    • Činoherní divadlo: Ivan Buraj za režii inscenace Maloměšťáci (Hadivadlo, Brno)
    • Alternativní divadlo: Jan Nebeský za režii inscenace Pustina (Divadelní spolek Jedl)
    • Hudební divadlo: Jiří Heřman a Robert Kružík za inscenaci Libuše (Národní divadlo Brno)
    • Taneční a pohybové divadlo: Jiří Kylián za choreografii inscenace Kylián – Mosty času (Národní divadlo, Praha)
    • Loutkové divadlo: Michaela Homolová za režii inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! (Naivní divadlo Liberec)
    • Publikační počin v oblasti divadla: Bohuslav BlažekDivadla v proměně civilizace, Pražská scéna
    • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánry: Lucie Trmíková za roli Anny v inscenaci Soukromé rozhovory (Divadelní spolek Jedl)

    Ceny Divadelních novin za tvůrčí počiny v sezoně 2018/2019, tj. za období od 1. září 2018 do 31. srpna 2019, udělila redakce Divadelních novin v pondělí 11. listopadu v Divadle X10. Ceny předali členové souboru Divadla X10 Václav Marhold a Petr Uhlík v kostýmech a na scéně Jany Hauskrechtové.

    Všechny nominované tvůrce a seznam porotců uvádíme zde. Fotografie naleznete zde.

    Videozáznam z ceremoniálu:


    Za sezonu 2017/2018 ceny získali 

    • Činoherní divadlo: Jan Mikulášek za režii inscenace Mýcení (Divadlo Na zábradlí, Praha)
    • Alternativní divadlo: Jiří Havelka za režii inscenace Společenstvo vlastníků (Divadlo Vosto5, Praha)
    • Hudební divadlo: Jiří Nekvasil za režii a Bruno Ferrandis za hudební nastudování inscenace opery Aloise Háby Přijď království Tvé (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava v Divadle Jiřího Myrona)
    • Taneční a pohybové divadlo: Lenka Vagnerová za koncept, režii a choreografii inscenace Amazonky (Lenka Vagnerova & company, Praha)
    • Loutkové a výtvarné divadlo: Apolena Vanišová a Petr Krusha za projekt Kračun (Praha)
    • Publikační počin v oblasti divadla: Martin Bernátek, Anna Hejmová a Martina Novozámská za publikaci Česká divadelní fotografie 1859 / 2017 (IDU, Praha 2018)
    • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánry: Tereza Marečková za roli Vitky v inscenaci Vitka (Divadlo Husa na provázku, Brno)

    Ceny Divadelních novin za tvůrčí počiny v sezoně 2017/2018, tj. za období od 1. září 2017 do 31. srpna 2018, udělila redakce Divadelních novin v pondělí 26. listopadu v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí. Ceny předali členové souboru TO TÉMA / DAS THEMA Roman Horák, Sven Ofner a Philipp Schenker.

    Všechny nominované tvůrce a seznam porotců uvádíme zde.

    Videozáznam z ceremoniálu:


    Za sezonu 2016/2017 ceny získali

    • Činoherní divadlo: Jan Nebeský za režii inscenace Nora (Domeček pro panenky) (Divadlo pod Palmovkou, Praha)
    • Alternativní divadlo: Lukáš Brychta, Kateřina Součková a Štěpán Tretiag za projekt Pomezí (Pomezí, Praha)
    • Hudební divadlo: Jiří Heřman za režii a Marko Ivanović za hudební nastudování inscenace opery Láska na dálku (Národní divadlo Brno)
    • Taneční a pohybové divadlo: Rostislav Novák ml., Rostislav Novák st., Jozef Fruček a Linda Kapetanea za inscenaci Black Black Woods (Cirk La Putyka, Praha)
    • Loutkové a výtvarné divadlo: Filip Homola za inscenaci Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých (Naivní divadlo Liberec)
    • Publikační počin v oblasti divadla: Viktor Kronbauer a Denisa Šťastná za publikaci Viktor Kronbauer – Divadelní fotografie
    • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánry: Miloslav König za inscenaci Deník zloděje (Masopust, Praha)

    Divadelní noviny udělovaly ve čtvrtek 23. listopadu ve Studiu Divadla pod Palmovkou již posedmnácté Ceny Divadelních novin, tentokrát za sezonu 2016/2017. Dárky (koláže s panem Papírkem od Tomáše Bambuška) pod stromečky (Tomáš Dianiška a Jan Hušek) rozdávali Tereza Dočkalová a Jakub Albrecht. Na klavír a na bicí zahráli Igor Orozovič a Petr Zimák.

    Všechny nominované tvůrce a seznam porotců uvádíme ZDE

     Videozáznam z ceremoniálu:


    Za sezonu 2015/2016 ceny získali

    • Činoherní divadlo: Dušan D. Pařízek za autorství a režii inscenace Kauza Schwejk / Studio Hrdinů, Praha
    • Alternativní divadlo: Kamila Polívková a Tereza Hofová za autorství inscenace Skugga Baldur / Studio Hrdinů, Praha
    • Hudební divadlo: Marko Ivanović a Václav Luks (dirigenti) a Jiří Heřman (režie) za inscenaci Epos o Gilgamešovi / Dido a aAeneas / Národní divadlo Brno
    • Taneční a pohybové divadlo: Petr Boháč a Cécile Da Costa za režii a choreografii inscenace Vypravěč / Spitfire Company v Paláci Akropolis, Praha
    • Loutkové a výtvarné divadlo: Radek Malý, Vít Peřina a Michaela Homolová za autorství inscenace Čechy leží u moře / Naivní divadlo, Liberec
    • Publikační počin v oblasti divadla: Zdeněk Merta za fotografie v publikaci Divadelní pouť 1985-1989 / vydalo nakladatelství Pražská scéna a Retro Gallery, 2015
    • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánry: Ivan Trojan za roli Andrewa Maxwella v inscenaci Vzkříšení / Dejvické divadlo, Praha

    Ceny byly předány 9. října 2016 v divadle Alfred ve dvoře, ve spolupráci s jeho tvůrčím týmem. Všechny nominované tvůrce uvádíme ZDE, seznam porotců ZDE.

    Videozáznam z ceremoniálu a fotogalerie:

    Za sezonu 2014/2015 ceny získali

    • Činoherní divadlo: Marián Amsler za režii inscenace Vyhnání Gerty Schnirch / HaDivadlo Brno
    • Alternativní divadlo: Pavel Zajíček a Miroslav Bambušek za autorství a režii inscenace Pustina / Mezery o. s. a Studio Hrdinů, Praha
    • Hudební divadlo: Miloslav Oswald (dirigent) a J. A. Pitínský (režie) za inscenaci Pád Antikrista / Moravské divadlo Olomouc
    • Taneční a pohybové divadlo: SKUTR a Jana Burkiewiczová za režii a choreografii inscenace Walls&Handbags / Losers Cirque Company, premiéra na festivalu Letní Letná 2015, Praha
    • Loutkové a výtvarné divadlo: Dominika Špalková, Tomáš Žižka a Ondro Spišák za námět a koncepci projektu Labyrint světa a ráj srdce / Divadlo DRAK, Hradec Králové
    • Publikační počin v oblasti divadla: Jitka Goriaux Pelechová za autorství publikace Divadlo Thomase Ostermeiera, na cestě za novým realismem / nakladatelství KANT, 2014
    • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánry: Juraj Kukura za roli Fjodora Karamazova v inscenaci Bratři Karamazovi / Činoherní klub Praha, r. Martin Čičvák

    Předávání Cen proběhlo v prostoru Jatka78 v Praze, moderovali Bratři v tricku. Kompletní nominace najdete zde.

    Videozáznam z ceremoniálu a fotogalerie:



    Za sezonu 2013/2014 (v Divadle Minor v Praze) ceny získali

    • Činoherní divadlo: Lukáš Brutovský za režii inscenace Maryša /HaDivadlo Brno
    • Alternativní divadlo: Divadlo VOSTO5 za vznik a realizaci projektu Dechovka / premiéra uvedena v Baráčnické Rychtě (Praha)
    • Hudební divadlo: tvůrčí tým Martin Smolka a Jiří Adámek za inscenaci Sezname, otevři se! / Národní divadlo moravskoslezské/Ostravské centrum nové hudby, v rámci festivalu NODO 2014/Dny nové opery Ostrava
    • Taneční a pohybové divadlo: VerTeDance a Jiří Havelka za tanec, choreografii a režii inscenace Korekce / VerTeDance, premiéra uvedena v divadle Ponec
    • Loutkové a výtvarné divadlo: tvůrčí tým Marek Zákostelecký a Jiří Havelka za inscenaci Poslední trik Georgese Mélièse (Divadlo DRAK)
    • Publikační počin v oblasti divadla: autorský tým Miloslav Klíma a Josef Ptáček za publikaci Divadelní osmdesátkya Studio Beseda / nakladatelství Pražská scéna, 2014
    • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánry: Dušan Hřebíček za roli Georgese Meliese v inscenaci Poslední trik Georgese Meliese / Divadlo DRAK, r. Jiří Havelka


    Za sezonu 2012/2013 (v Divadlo na Zábradlí v Praze) ceny získali

    • Alternativní divadlo: Petr Boháč za režii a koncept inscenace One Step Before the Fall / Spitfire Company & DAMÚZA, Praha
    • Tanec a balet: Markéta Vacovská za choreografii a tanec v inscenaci One Step Before the Fall / Spitfire Company & DAMÚZA, Praha
    • Hudební divadlo: Miloš Orson Štědroň za hudbu a libreto inscenace Divadlo Gočár / Omnimusa, o. s., Praha
    • Činohra: Dušan D. Pařízek za režii inscenace Zahradní slavnost / Národní divadlo, Praha
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Karel Dobrý za titulní roli v inscenaci Den opričníka / Studio Hrdinů, Praha


     Za sezonu 2011/2012 (ve Studiu Ypsilon v Praze) ceny získali

    • Alternativní divadlo: Vít Peřina za autorství hry Budulínek / Naivní divadlo Liberec
    • Tanec a balet: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová za choreografii inscenace Simulante Bande / VerTe Dance, Praha
    • Hudební divadlo: Jiří Heřman za režii inscenace Gloriana / Národní divadlo Praha
    • Činohra: Dušan D. Pařízek za režii inscenace Odpad, město, smrt / Pražské komorní divadlo, Praha
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Gabriela Míčová za roli Romi v inscenaci Odpad, město, smrt / Pražské komorní divadlo, Praha


    Za sezonu 2010/2011 (v Malém sále Institutu umění / Divadelního ústavu v Praze — předával Jan Kolář) ceny získali

    • Alternativní divadlo: Janusz Klimsza — za režii inscenace Pestré vrstvy ve vstupní hale Dolu Hlubina v Ostravě / Divadlo Petra Bezruče Ostrava
    • Tanec a balet: Rostislav Novák jr. — za koncept a režii inscenace Up´End´Down / La Putyka Praha
    • Hudební divadlo: Alice Nellis — za režii opery Les enfants terribles / Národní divadlo Praha (inscenováno jako doprovodný program PQ v prostoru bývalé vývařovny PLBohnice Praha)
    • Činohra: Jan Mikulášek — za režii inscenace Korespondence V+W / Národní divadlo Brno — Divadlo Reduta
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Helena Dvořáková za roli Ysé v inscenaci Polední úděl / Divadlo v Dlouhé Praha


    Za sezonu 2009/2010  (v Komorní scéně Aréna v Ostravě — uváděli Vladimír Polák a Alena Sasínová-Polarczyk) ceny získali

    • Alternativní divadlo: Miroslav Bambušek a Ewan McLaren — za režii a autorství inscenace Zdař Bůh! v Dole Michal v Ostravě
    • Tanec a balet: Attila Egerházi — za choreografii a režii baletu Pták Ohnivák v Jihočeském divadle České Budějovice
    • Hudební divadlo: Stanislav Moša — za režii muzikálu Probuzení jara v Městském divadle Brno
    • Činohra: Miroslav Krobot — za režii inscenace Muž bez minulosti v Dejvickém divadle v Praze
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Petr Nárožný za roli rytíře Olivera Urbana v inscenaci Léda v Činoherním klubu v Praze


    Za sezonu 2008/2009  (v Divadle pod Palmovkou v Praze — uváděla Tereza Kostková) ceny získali

    • Alternativní divadlo: Rostislav Novák jr. — za autorství a koncepci inscenace La Putyka v La Fabrice v Praze
    • Tanec a balet: Jan Kodet — za choreografii baletu Camoufl.AGE v Národním divadle v Praze
    • Hudební divadlo: Jan Schmid — za režii hudební inscenace Faust a Markétka ve Studiu Ypsilon v Praze
    • Činohra: Ladislav Smoljak Zdeněk Svěrák — za autorství inscenace České nebe v Žižkovském divadle Járy Cimrmana v Praze
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Kateřina Burianová — za roli Violet Westonové v inscenaci Srpen v zemi indiánů v Národním divadle v Praze


    Za sezonu 2007/2008 (ve Státní opeře v Praze — uváděla Andrea Kalivodová a Martin Dejdar) ceny získali

    • Alternativní divadlo: David Prachař — za kreativní herecký přístup v inscenaci Neúplný sen v Divadle NoD/Roxy v Praze
    • Tanec a balet: Václav Kuneš — za choreografii Small Hour. Realizovánou souborem 420 People v Divadle Archa v Praze
    • Hudební divadlo: Aleš Březina a Jiří Nekvasil — za autorství opery Zítra se bude.… v Národním divadle v Praze
    • Činohra: Ondřej Sokol — za režii inscenace Hrdina západu v Činoherním klubu v Praze
    • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánr: František Němec — za roli Cecila v inscenaci Ledňáček v Divadle Ungelt v Praze

    Za sezónu 2006/2007 (v Divadle Husa na provázku v Brně — uváděl Jan Budař) ceny získali

    Michal Pavlata

     

    • Alternativní divadlo: René Levínský — za text divadelní hry Harila
    • Tanec a balet: Hana Litterová — za choreografii a režii tanečního divadla Balady v Národním divadle v Brně
    • Hudební divadlo: Miloš, Petr a Matěj Formanovi — za realizaci jazzové opery Dobře placená procházka v Národním divadle v Praze
    • Činohra: Milan Uhde — za text divadelní hry Zázrak v černém domě
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Michal Pavlata — za roli Teache v inscenaci Americký bizon v Činoherním klubu v Praze

    Za sezónu 2005/2006 (v Dejvickém divadle v Praze — uváděla Simona Babčáková a Jaroslav Plesl) ceny získali

    Ivan Trojan

     

    • Alternativní divadlo: Miroslav Bambušek — za iniciaci a završení projektu Perzekuce.cz v pražském prostoru La Fabrika
    • Tanec a balet: Libor Vaculík – za choreografii baletu Svěcení jara v Národním divadle v Brně
    • Hudební divadlo: Jarek Nohavica — za překlad libreta opery W. A. Mozarta Cosi fan tutte poprvé uvedený v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě
    • Činohra: Petr Zelenka — za autorství a režii inscenace Teremin v Dejvickém divadle v Praze
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Ivan Trojan — za titulní roli v inscenaci Teremin v Dejvickém divadle v Praze

    Za sezónu 2004/2005 (v Divadle Semafor v Praze — uváděla Jitka Molavcová a Jiří Suchý) ceny získali

    Alois Švehlík

     

    • Alternativní divadlo: Jan Borna — za režii a scénář Kabaretu Prévert-Bulis v Divadle v Dlouhé v Praze
    • Tanec a balet: Viliam Dočolomanský — za režii a choreografii představení souboru Farma v Jeskyni — Sclavi/Emigrantova píseň ve Švandově divadle v Praze
    • Hudební divadlo: Jan Schmid — za režii inscenace Vinobraní v Ypsilonce aneb Dožínky operety ve Studiu Ypsilon v Praze
    • Činohra: Jan Antonín Pitínský — za režii představení Liška Bystrouška ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Alois Švehlík — za roli Ona v představení Z cizoty v Divadle Na zábradlí v Praze

    Za sezónu 2003/2004 (v Divadle v Dlouhé v Praze — uváděl Miroslav Táborský) ceny získali

    Boris Rösner

    • Alternativní divadlo: Pavel Štourač — za režii a autorskou koncepci projektu Kratochvílení 2004 — Divadlo Continuo Malovice
    • Tanec a balet: Jan Kodet — za choreografii baletu Lola & Mr.Talk v Divadle Archa v Praze
    • Hudební divadlo: Jiří Heřman — za režii opery Bludný Holanďan v Divadle J. K. Tyla v Plzni
    • Činohra: Jan Antonín Pitínský — za režii inscenace Nora v Divadle v 7 a půl v Brně
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Boris Rösner — za roli Harpagona v inscenaci Lakomec v režii Michala Dočekala v Národním divadle v Praze

    Za sezónu 2002/2003 (v Klicperově divadle v Hradci Králové — uváděl Arnošt Goldflam) ceny získali

    Ivana Chýlková

     

    • Alternativní divadlo: Adéla Stodolová — za autorskou inscenaci Všechna jediná v divadle Alfréd ve dvoře v Praze
    • Tanec a balet: Libor Vaculík — za úpravu libreta, choreografii a režii baletu Ivan Hrozný v Národním divadle v Brně
    • Hudební divadlo: Petr Novotný — za režii muzikálu Chicago v Hudebním divadle Karlín v Praze
    • Činohra: Vladimír Morávek — za projekt Čechov Čechům v Klicperově divadle v Hradci Králové
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Ivana Chýlková — za roli Saviny v inscenaci Maska a tvář v Činoherním klubu v Praze

    Za sezónu 2001/2002 (v Činoherním klubu v Praze — uváděl Petr Nárožný) ceny získali

    Jan Tříska

     

    • Alternativní divadlo: Jiří Jelínek — za Den divadla DNO na Festivalu evropských regionů v Hradci Králové
    • Tanec a balet: Lenka Flory — za choreografii a režii inscenace In Bella Copia (Čistopis) souboru Déja Donné
    • Hudební divadlo: Jiří Suchý a Vladimír Franz — za libreto a hudbu zpěvohry Pokušení sv. Antonína v Divadle Semafor v Praze
    • Činohra: Petr Zelenka — za autorskou inscenaci Příběhy obyčejného šílenství v Dejvickém divadle v Praze
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr : Jan Tříska — za roli Leara v inscenaci Král Lear v režii Martina Huby v rámci Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě

    Za sezónu 2000/2001 (ve Studiu Ypsilon v Praze — uváděl Martin Dejdar) ceny získali

    Jaroslava Adamová

     

    • Alternativní divadlo: Vladimír Morávek — za režii Divadlo jako mor — texty Gerardjana Rijnderse a Karla Steigerwalda — v provedení souborů Klicperova divadla Hradec Králové a Městského divadla Karlovy Vary
    • Tanec a balet: Jiří Kylián — za nastudování baletu Dítě a kouzla (Maurice Ravel) a Sinfonietta (Leoš Janáček) v pražském Národním divadle
    • Hudební divadlo: David Radok — za režii opery Wozzeck v Národním divadle v Praze
    • Činohra: Michal Dočekal — za režii inscenace Tragická historie o doktoru Faustovi v Divadle Komedie v Praze
    • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Jaroslava Adamová — za roli Věry Malmgrenové v inscenaci Popel a pálenka v divadle ABC v Praze


    Obsah,