Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Odmítáme Návrh transformace Národního divadla

  Přetiskujeme provolání operních umělců, které do redakce poslal nezávislý manager Richard Kolář.

  Narodni_divadlo_night

  My, bývalí a nedávní sólisté opery, hudebníci operních orchestrů, zpěváci operních sborů, pracovníci dalších profesí, milovníci opery

  prohlašujeme,

  že nechceme přihlížet pokračující devastaci naší kultury. Podporujeme stávkovou pohotovost, do níž vstoupili operní umělci Národního divadla. Chápeme, že je k tomu vede dobrá víra a odhodlání bránit Národní divadlo a jeho operu před nekompetentními zásahy.

  Ani my nechceme, aby se Národní divadlo stalo prázdným domem bez souboru. Na zájezdní kulturní dům se naši předkové neskládali. Chceme, aby Národní divadlo zůstalo přirozeným prostorem pro rozvíjení naší národní operní, činoherní a baletní tradice.

  Nesouhlasíme, že by světově unikátní mozartovská operní tradice měla živořit pod kuratelou šéfa činohry. Chceme, aby ji rozvíjel soubor opery Národního divadla u vědomí jejího světového významu tak, aby přinášela prospěch ne podnikatelským lobby, které se náhle dobraly ocenění značky „Mozart“, ale aby z ní měla prospěch celá česká kultura.

  Chceme, aby operu vedly mimořádné umělecké osobnosti, nikoli diletanti. Chceme, aby česká opera dostala příležitost vydat ze sebe to nejlepší a mohla denně přesvědčovat, že naše operní a nejen operní umění se dokáže měřit se světem i bez násobného zvyšování nákladů.

  Odmítáme čtyřnásobné zvýšení státního příspěvku pro Národní divadlo na úkor dalších divadel, na úkor ostatního živého umění u nás.

  Nechceme, aby se Národní divadlo stalo elitářským domem kultury pro horních pár tisíc. Chceme, aby Národní divadlo zůstalo zachováno jako živoucí divadlo pro všechny, jak stojí psáno na portálu: Národ sobě.

  Proto odmítáme Návrh transformace Národního divadla, který zveřejnilo MK ČR 30.1.2013. Odmítáme Jana Buriana v čele Národního divadla, protože za více než dva měsíce od svého jmenování nepředstavil ani svou koncepci opery v Národním divadle ani jedinou operní osobnost, která by byla ochotna s ním spolupracovat. Dopustil jmenování operního laika do čela opery ND a projevil nepochopení pro potřeby řízení opery v Národním divadle. Neposkytuje tak sebemenší záruku, že Národní divadlo pod jeho vedením ukončí krizi opery.

  Žádáme ministryni kultury, aby přehodnotila svůj postoj k Návrhu transformace Národního divadla, který přijala bez oponentního řízení, i ke jmenování Jana Buriana, jejž jmenovala do čela Národního divadla, aniž předložil jakoukoli vlastní koncepci jeho řízení.

  Nechceme Národní divadlo jako dvoumiliardový tunel. Chceme Národní divadlo jako nejvyšší stupínek našeho divadelnictví.

  V Praze dne 15. 4. 2013

  ///

  Více k tomuto tématu na i-DN:

  Vážená paní ministryně, dovolte mi reagovat

  Rocc končí ve funkci šéfa opery Národního divadla

  Návrh transformace ND považujeme za maximálně fundovaný

  Vycházet z reálné situace souborů a provozu

  Národní divadlo je ve stávkové pohotovosti

  Pilíře koncepčního smeřování Národního divadla

  Jan Burian od srpna ředitelem ND

  Chce to změny, tvrdí komise

  Jan Burian bude pravděpodobně novým ředitelem ND

  • Autor:
  • Publikováno: 14. května 2013

  Komentáře k článku: Odmítáme Návrh transformace Národního divadla

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Vážení operní umělci,
   místo neustálého provolávání, protestování a stávkových pohotovostí byste měli navrhnout, jak situaci v opeře řešit. Organizaci, financování – a hlavně uměleckou kvalitu!!

   14.05.2013 (3.08), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Prohlášení
   neuvádí žádná konkrétní jména, která za ním stojí. Jen obecné: „bývalí a nedávní sólisté opery, hudebníci operních orchestrů, zpěváci operních sborů, pracovníci dalších profesí, milovníci opery“. Mohli by se autoři či mluvčí podepsat? Takto to působí jako – dle datování na konci – měsíc starý křik anonymů.

   14.05.2013 (3.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Josef Herman

   Josef Herman

   Informace
   do redakce došla až 7. května, i tak se omlouvám za zdržení. Neuvedl jsem při zavěšování signatáře, v tomto ohledu je myslím lepší odkázat na adresu http://www.upzcr.cz/provolani/, kde lze podpisy připojit.

   14.05.2013 (11.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Z Provolání
   nelze rozpoznat, jak moc to signatáři myslí s ND seriozně (volí až příliš silná a v důsledku obecná slova), jak si situaci v ND představují řešit a koho by chtěli v čele opery ND, resp. celého ND. Dění kolem ND se i díky takovým prohlášením jeví zvenku – tedy ze světa mimo operu – značně zmatené. Asi by opravdu bylo třeba, aby i v tomto Provolání zaznělo, jak REÁLNĚ ano, než jen samá silná NE.

   Pro rychlou informaci
   nabízím aspoň výběr operních umělců, kteří Provolání podepsali (úplný seznam je na výše uvedeném linku):
   Dirigenti: Josef Kuchinka, Tomáš Netopil, Jan Štych, Jan Zbavitel
   Pěvci: Alfréd Hampel, Věra Heroldová, Dalibor Jedlička, Libuše Márová, Bohuslav Maršík, Richard Novák, Karel Petr, Naďa Šormová, Daniela Šounová-Brouková, Brigita Šulcová
   Režisér: Václav Věžník

   14.05.2013 (20.23), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Richard Kolář

   Avatar

   Vážení,
   dovoluji si Vás upozornit na svůj blog „Politici ruší soubor opery Národního divadla? Déjà vu“: http://richardkolar.blog.idnes.cz/c/336598/Politici-rusi-soubor-opery-Narodniho-divadla-Dej224-vu.html
   S přáním krásného dne
   Mgr. Richard Kolář
   nezávislý operní manažer

   23.05.2013 (15.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,