Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Rocc končí ve funkci šéfa opery Národního divadla

  Šéf opery Národního divadla v Praze Rocc dnes převzal z rukou pověřeného ředitele Národního divadla Václava Peloucha odvolání z funkce k 3. dubnu.

  Tomuto rozhodnutí předcházely rozpory Rocca s designovaným ředitelem Národního divadla Janem Burianem, které interně začaly 10. března a na veřejnost pronikly při vystoupení Jana Buriana v rozhlasové Mozaice 29. března, kde sdělil, že s Roccem do budoucna nepočítá a vyzval ho k odchodu. Rocc 1. dubna reagoval otevřeným dopisem ministryni kultury Aleně Hanákové. Rocc tvrdí, že mu nebyly sděleny důvody odvolání, Jan Burian mezi hlavními důvody odvolání uvedl nezvládnutou transformaci, nepřesvědčivé výsledky, nedůvěru v souboru a malé zkušenosti pro řízení velkého souboru. Nového šéfa opery Jan Burian hledá, uvedl také možnost, že by vedení opery převzal tým složený ze zralých a kompetentních lidí v oboru. Ti by Operu ND provedli „krizovým“ příštím rokem a pracovali na její reorganizaci, což by vytvořilo prostor pro budoucího uměleckého vedoucího.

  Rocc (nar. 1979 v Lublani, Slovinsko). FOTO Operadream.com

  Otevřený dopis Rocca ministryni kultury Aleně Hanákové

  V Praze 1. 4. 2013

  Vážená paní ministryně,

  dovolte, abych se na Vás obrátil s žádostí o pomoc při vyjasnění budoucnosti naší první operní scény.

  Po sloučení operních souborů Národního divadla a Státní opery Praha 1. 1. 2012 jsme připravili první společnou sezonou 2012/13, která je v danou chvíli na svém vrcholu. Celkový finanční výsledek Opery ND za rok 2012 (skutečnost oproti přidělenému plánu) činil cca 14.000.000­ Kč a prostřednictvím rezervního fondu bylo 10.000.000­ Kč převedeno do kalendářního roku 2013, což zajišťuje stabilní finanční situaci tohoto roku. Stále nevyjasněná ovšem zůstává otázka přislíbeného zlepšení finančních podmínek našich zaměstnanců. V lednu tohoto roku byla na základě doporučení expertní komise zpracovaná nová koncepce Národního divadla včetně návrhu nového ředitele. Na základě toho byl do funkce ředitele ND od 1. 8. 2013 jmenován pan Jan Burian. Poněkud všeobecně zpracovaná koncepce expertní komise logicky způsobila vznik řady dalších otázek nad budoucí podobou Opery ND: počet hracích termínů a s tím související tržby, velikost uměleckého souboru, otázka dvou orchestrů a dvou sborů atd.

  Pan designovaný ředitel Jan Burian mi na společné schůzce s panem šéfdirigentem Jaroslavem Kyzlinkem 2. 2. 2013 oznámil, že s námi jako s vedením počítá i nadále. Předal jsem mu veškeré podklady a aktuální informace o fungování Opery ND a požádal ho, aby mi nastínil své vize s cílem společně zpracovat koncepci budoucí podoby Opery ND. Žádnou odpověď jsem nedostal.

  Na další osobní schůzce dne 10. 3. 2013 mi pan Burian sdělil, že se mnou jako uměleckým šéfem Opery ND do budoucna nepočítá a požádal mě o rezignaci z postu. Na dotaz, jaká je jeho představa vývoje operního souboru a komu bych měl svou práci předat, jsem opět nedostal žádnou odpověď.

  Vážená paní ministryně, byl bych nerad, aby tento dopis vyzněl v tom duchu, že u Vás oroduji za svou pozici v ND. Nikoliv. Každý nový ředitel má svaté právo přivést si své umělecké šéfy, proto jsem také panu Burianovi a pověřenému řediteli panu Pelouchovi nabídl svůj odchod z funkce šéfa Opery ND ke konci této sezony. Ani v tomto případě jsem však nedostal odpověď, komu bych měl svoji práci předat.

  Obracím se tedy na Vás proto, aby byla co nejdříve vyjasněna budoucnost Opery ND. Dva měsíce po svém jmenování by měl pan designovaný ředitel ND oznámit svou koncepci a jméno nového uměleckého šéfa Opery, když už se tak nestalo před jeho jmenováním, jak je v civilizované Evropě, ale i v Česku zažitým zvykem. Situace v souboru Opery ND je díky její nejasné budoucnosti velmi vážná.

  Pro upřesnění jen dodávám, že v danou chvíli probíhá plánování premiér sezony 2014/15, které by měl samozřejmě řešit nový umělecký šéf, aby dramaturgie sezony odpovídala jeho uměleckým představám a aby nedocházelo v budoucnu ke zbytečným dalším nejasnostem a ke skluzům v plánování ND.

  V úctě

  Rocc

  umělecký šéf Opery ND

  Rocc na fotografii světoznámého fotografa Roberta Vana. Vlastním jménem se Rocc jmenuje Rok Rappl. Umělecké jméno si zvolil jako poctu profesorce herectví Marii Mrázkové. Operní režii vystudoval u Aleny Vaňákové na JAMU v Brně, a stal se tak prvním diplomovaným operním režisérem ve Slovinsku. FOTO ROBERT VANO

  Tiskové prohlášení šéfa opery Rocca

   V Praze 2. 4. 2013

  Dnes v 10.00 jsem převzal z rukou pověřeného ředitele Národního divadla Václava Peloucha své odvolání z funkce uměleckého šéfa Opery Národního divadla, a to s platností od zítřejšího dne. Nebyly mi sděleny žádné relevantní důvody, které by mohly ospravedlnit tento akt, jednoznačně destabilizující uprostřed probíhající sezony činnost Opery ND. Bylo mi sděleno, abych agendu uměleckého šéfa Opery ND předal paní Dagmar Dominové, vedoucí odboru ekonomiky a administrativy technicko-provozní sekce ND.

  Strůjci mého odvolání budou argumentovat krizí v operním souboru. Je to falešná argumentace. V Opeře ND žádná krize není. Velkou nejistotu ovšem vytváří fakt, že umělci Opery ND nebyli dosud seznámeni s žádnou konkrétní koncepční představou, jakým směrem se bude ubírat Opera ND po nástupu nového ředitele ND.

  Nemohu to vnímat jinak, než jako poslední dějství „tragifrašky“ s názvem Arogance moci, která začala v září loňského roku odvoláním ředitele ND Ondřeje Černého.

  Rocc

  umělecký šéf Opery ND

  • Autor:
  • Publikováno: 2. dubna 2013

  Komentáře k článku: Rocc končí ve funkci šéfa opery Národního divadla

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Bylo zveřejněno též tiskové prohlášení Národního divadla (Tomáš Staněk):
   Umělecký šéf Opery Národního divadla Rok Rappl (vystupující pod uměleckým jménem Rocc) byl k 3. 4. 2013 odvolán ze své funkce.
   Důvodem je dlouhodobě neuspokojivý stav  v operním souboru, zejména v oblasti provozních a organizačních činností.
   „Toto rozhodnutí jsem učinil po dohodě s budoucím ředitelem Národního divadla Janem Burianem, který již dříve panu Roccovi sdělil, že s ním pro další spolupráci nepočítá,“ říká Václav Pelouch, dočasně pověřený zastupováním funkce ředitele ND.
   Ve funkci šéfdirigenta zůstává Jaroslav Kyzlink, který je zodpovědný za  umělecké vedení souboru Opery Národního divadla. Vedením Opery je  do 31.7.2013 pověřena Ing. Dagmar Dominová , která zodpovídá zejména za konsolidaci ekonomiky, provozu a smluvních vztahů .
   Dosavadní šéf Rocc dostal nabídku spolupráce na dokončení jím rozpracovaných projektů pro příští sezonu. „Rozhodnutí pana Rocca o další kooperaci bych rád znal v nejbližší době,“ doplňuje Václav Pelouch.

   02.04.2013 (22.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Nechci se plést Janu Burianovi do řemesla,
   ale copak se neumíme v Česku důstojně rozloučit s předchozím vedením? Nemohl pan Rocc dokončit aspoň do nástupu nového vedení v srpnu svou práci a předat ji svému nástupci? Vyhazov ze dne na den, to je síla. Velmi mi to připomíná jarní vpád Tomáše Töpfera a jeho nohsledů na Vinohrady.

   03.04.2013 (1.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Markéta Zástěrová

   Avatar

   Tohle je opravdu bláznovství.
   To už opravdu nejsme schopni mít úctu když už ne k sobě navzájem, tedy alespoň k lidské práci? Můj názor na Rocca může být jakýkoli, ale je nutné si ho vážit už jen minimálně proto, jakou funkci zastává, ne ho vyhodit ze dne na den, pokud se nedopustil závažného přestupku! Tímto dojde k destabilizaci a věřím, že to zvedne vlnu nechuti a způsobí obavy, když je tak snadné se někoho zbavit bez řádného udání důvodu. Je vidět, že umělecký svět se stále nejvíce podobá mateřské škole, kde hraje roli aktuální oblíbenost, než profesionálům, kteří umí problémy řešit jako dospělí a rozvážní lidé s myšlenkou na větší obrázek. Stydím se za nás.

   03.04.2013 (12.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Pana Rocca
   do ND pozval a jmenoval před více než 2 roky tehdejší ředitel ND Ondřej Černý (asi se souhlasem MK ČR). Neměl by nám dnes k tomu něco říci?
   Změnil se pan Rocc za tu dobu tolik k horšímu, nebo jde o nějaký hrubý jednorázový přečin, který si vyžádal nestandardní propuštění „na hodinu“?
   Znovu to potvrzuje mé dlouhodobé podezření, že J. Burian nemá v rukou dostatečné kompetence, aby mohl situaci opery ND řešit nějakým relativně standardním a transparentním způsobem.

   04.04.2013 (23.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,