Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Činoherní studio končí

  Činoherní studio Ústí nad Labem v současné podobě končí. Zastupitelé v pondělí v noci schválili vznik nové příspěvkové organizace a stávající divadlo míří k likvidaci. Nemá z čeho zaplatit únorové výplaty a město mu navíc vypoví nájemní smlouvu.

  Činoherní studio se zahalilo do tmy. FOTO MARIE PIHRTOVÁ

  Činoherní studio Ústí nad Labem končí. FOTO MARIE PIHRTOVÁ

  Pro bylo 20 zastupitelů, většinou z ČSSD, komunistů a Ústečanů. Protinávrh některých zastupitelů, aby dotaci dostala současná obecně prospěšná společnost Činoherní divadlo, neprošel. Zabili jste kulturu, reagovali lidé na balkoně.

  Takto se v Ústí hlasovalo. FOTO Magistrát Ústí n. labem

  Takto se v Ústí hlasovalo. FOTO Magistrát Ústí n. labem

  Fungování současného divadla, které je obecně prospěšnou společností, provázela podle vedení města řada chyb v hospodaření. V materiálu pro zastupitele radnice píše, že mimo jiné platilo 200 tisíc korun ročně za externí účetní služby a nevýhodně pronajímalo byty zaměstnancům. Podle správní rady divadla platili bývalý ředitel Jaroslav Achab Haidler a herec Jiří Maryško nájemné jen 15 korun měsíčně, ředitel Vladimír Čepek pak 150 korun měsíčně. V létě je tam 50 procent sleva, tedy 7,50 korun. Bezdomovci platí za noc v azylovém domě 30 korun, řekl předseda správní rady a radní Jan Eichler (nez.).

  Je to lež, reagoval Maryško na zastupitelstvu, které bylo poměrně bouřlivé. Vedení města se dokonce rozhodlo blokovat přístup fanoušků divadla přímo do sálu. Museli na balkon, místa v sále vyhradil magistrát pro úředníky. Herci během jednání předali zastupitelům petici. Divadlo podpořilo během měsíce víc než 21 tisíc lidí, bezmála 8 tisíc jich bylo z Ústí nad Labem.

  Z inscenace Činoherního studia Sněhurka. FOTO archiv ČS Ústí

  Z inscenace Činoherního studia Sněhurka a sedm trpaslíků. FOTO archiv ČS Ústí

  Kvůli smlouvě s hostujícím divadlem Demago město divadlu navíc vypoví nájemní smlouvu. Tu uzavřelo bývalé vedení divadla v roce 2009 na dobu neurčitou. Demago za pronájem platilo polovinu vybraného vstupného ze svých představení. Bylo to v podstatě o tom, že 50 procent dostává divadlo a 50 procent divadlo Demago a spočítejte si náklady na jednu akci. To nebylo výhodné, doplnil Eichler. Ředitel divadla Vladimír Čepek existenci smlouvy potvrdil, odmítl ale, že by byla pro Činoherní divadlo nevýhodná.

  Nová příspěvková organizace dostane od města letos 8 milionů korun. Ve správě bude mít budovu divadla, zároveň má vyjednat přechod zaměstnanců divadla a jejich divadelních produkcí.

  Opoziční zastupitelé navrhovali pro současné divadlo dotaci 12 milionů korun, pro návrh ale nezískali dostatek hlasů. Dosud město financovalo Činoherní studio dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 milionu korun. Činoherní studio nepodalo ani žádost o grant na činohru vypsaný městem, což prakticky znamená po 42 letech existence konec souboru.

  Adieu, diváci ČS Ústí. FOTO MIROSLAV ROSENDORF

  Adieu, diváci ČS Ústí. FOTO MIROSLAV ROSENDORF

  /Převzato z iDnes.cz/

  ///

  Více na i-DN:

  Činoherní studio: Dnes se rozhoduje!

  Vyjádření Činoherního studia ke grantovému řízení

  Stanovisko Činoherního studia

  Zánik ČS Ústí by byl ostudnou likvidací

  Další vlna podpory Činohernímu studiu

  Situaci je třeba vnímat jako precedens

  Současný boj nevedeme pouze za sebe

  Divadla Činohernímu studiu

  Vyjádření města k financování Činoherního studia

  Konec Činoherního studia?

  Další divadlo pod kuratelou

   

  • Autor:
  • Publikováno: 4. března 2014

  Komentáře k článku: Činoherní studio končí

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Zpráva ČT:
   Po jednání zastupitelů herec Jiří Maryško fyzicky napadl předsedu správní rady ČS Ústí Jana Eichlera. Zasahovat museli strážníci. Incident se odehrál v budově magistrátu bezprostředně po jednání zastupitelů. Jiří Maryško kromě Činoherního studia působí v divadle Demago. Eichler právě o Maryškovi řekl, že platí za ubytování v budově divadla nájemné 15 korun měsíčně. „Strážníci ho zpacifikovali a jedou s ním do teplické nemocnice na ošetření. To je v případě použití donucovacích prostředků běžné, aby lékaři vyloučili zranění,“ vysvětlil zástupce ředitele Městské policie Jan Novotný. Jestli strážníci případ předají Policii ČR, nebo ho budou řešit jako přestupek, Novotný zatím neví.
   viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/265047-cinoherak-v-usti-konci-nahradi-ho-prispevkova-organizace/

   04.03.2014 (13.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Policie
   napadení předsedy správní rady uzavřela jako přestupek. „Věc bude předána správnímu orgánu jako přestupek proti občanskému soužití,“ řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Podle informací ČTK Maryško policistům do protokolu řekl, že „byl natolik rozhořčen jednáním zastupitelstva, že poškozenému uštědřil výchovný pohlavek“.
   Zdroj: http://www.lidovky.cz/cinoherni-divadlo-zanikne-usti-n-l-vytvori-novou-organizaci-prq-/kultura.aspx?c=A140304_080508_ln_kultura_pvr

   04.03.2014 (14.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Oficiální zpráva magistrátu Ústí nad Labem:

   Vedení města opakovaně deklarovalo, že učiní vše, aby ústecká činohra dál rozvíjela svoji slavnou uměleckou tradici. Město proto podniklo kroky, které zajistí budoucnost činoherního umění v Ústí nad Labem, zachování a další rozvoj tradice Činoherního studia.
   Návrh řešení byl předložen na zasedání zastupitelstva města Ústí nad Labem. Zastupitelstvo města schválilo zřízení nové příspěvkové organizace města Činoherní studio města Ústí nad Labem. Tato právní forma umožní městu zajišťovat hospodárnost při využívání nemalých prostředků vynakládaných z městského rozpočtu na činnost Činoherního studia.
   Nově vzniklá příspěvková organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem obdrží od města Ústí nad Labem příspěvek na činnost z rozpočtu města na rok 2014 z položky oblast kultury ve výši 8 mil. Kč. Zahájeno bude bezprostředně jednání se zaměstnanci Činoherního divadla města Ústí nad Labem, o.p.s. o jejich přechodu do zaměstnaneckého poměru u příspěvkové organizace. Řešen bude také přenos divadelních představení z Činoherního divadla města Ústí nad Labem, o.p.s., a to zejména s ohledem na vlastnictví divadelního fundusu a platná autorská práva.
   Realizováno bude výběrové řízení na nového uměleckého šéfa Činoherního studia, který bude garantem jeho dalšího rozvoje a umělecky nezávislé tvorby v duchu nejlepších tradic. Uměleckého šéfa vybere předem určená komise složená z respektovaných divadelních odborníků.
   Cílem tohoto kroku je vytvoření podmínek pro zachování slavné tradice ústeckého Činoherního studia, rozvoj této tradiční značky do budoucnosti a zajištění kvalitního činoherního divadla na studiové scéně pro obyvatele a návštěvníky města.

   Viz: http://www.usti-nad-labem.cz/cz/seznamy-zprav/aktualni-informace/zastupitele-mesta-zridili-cinoherni-studio.html

   04.03.2014 (14.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. DN

   Profilový obrázek

   Zítra,
   ve středu 5. března, se bude od 16:00 hodin na Lidickém náměstí v Ústí konat demonstrace za Činoherní studio Ústí nad Labem.
   Všichni, komu jde o budoucnost této scény a svobodného českého divadla resp. kultury, jsou zváni.

   04.03.2014 (22.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. DN

   Profilový obrázek

   Rada města Ústí nad Labem
   pověřila vedením nově vzniklého Činoherního studia vedoucí odboru školství Janu Müllerovou. Nová společnost by měla postupně nahradit Činoherní divadlo (resp. studio), které spěje k zániku. „Nejedná se o žádnou likvidaci kultury v Ústí nad Labem,“ upozorňuje předseda správní rady divadla a zastupitel Jan Eichler. Členové studia se ale obávají, že z Činoheráku zbude jen prázdná skořápka.
   Nová organizace bude sídlit v budově divadla. „Rada města schválila vypovězení smlouvy o nájmu nebytových prostor a movitých věcí s nájemcem Činoherní divadlo města Ústí nad Labem o. p. s. na základě porušování nájemní smlouvy s měsíční výpovědní lhůtou,“ potvrdila mluvčí radnice Romana Macová, že současná organizace končí.
   Podle herců vedení města manipuluje s fakty. „Útočí na nejnižší pudy davu,“ tvrdí bývalý ředitel Činoherního studia Jaroslav Achab Haidler.
   Činoherní studio je v součanosti obecně prospěšnou společností. Město jej chce změnit na příspěvkovou organizaci. „Vrátili jsme se před rok 2009, obnovili jsme příspěvkovou organizaci, která fungovala už tehdy,“ potvrdil radní Pavel Dlouhý.
   Město chce, aby nová organizace začala fungovat co nejdříve. „Nabídne pracovní smlouvu zaměstnancům bývalého divadla a bude jednat o tom, jak přenést představení nové struktury,“ podotkl Dlouhý, že se stávajícími členy studia se počítá. Radní ale vypíšou výběrové řízení na ředitele nové organizace, hledat budou i nového uměleckého šéfa.
   Mluvčí divadelníků Jana Válková řekla, že herci zvažují dvě varianty. „První z nich je, že by zaměstnanci nepřešli pod novou organizaci, což by znamenalo definitivní konec současného souboru. Druhá by znamenala pokus o zachování tradice, včetně té umělecké. Musíme ale počkat, s jakými podmínkami přijde město,“ upřesnila.
   Viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/265089-novy-cinoherak-ma-poverene-vedeni-herci-zvazuji-co-dal/

   04.03.2014 (23.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. DN

   Profilový obrázek

   Asi 700 lidí
   přišlo ve středu 5. 3. před budovu ústeckého magistrátu na shromáždění na podporu Činoherního divadla. Shromáždění se obešlo bez incidentů, řekl ředitel ústecké policie Vladimír Danyluk. Na pořádek dohlížely desítky policistů.
   Svolavatel akce David Daduč (SZ) označil postup ústeckého magistrátu v kauze divadla za normalizační. „Politici vytvářejí nesvobody, kde existenční strach stále existuje a oni se snaží ostrovy nesvobody rozšiřovat. A právě Činoherní studio je příklad,“ řekl Daduč. Kroky vedení města kritizoval i děkan Fakulty umění a designu Univerzuty Jana Evangelisty Purkyně Michal Koleček. „Jedno z mála míst, kam mladí lidé chodili, pravděpodobně skončí. A to není zodpovědnost herců nebo vedení Činoherního studia, to je zodpovědnost politiků,“ řekl Koleček.
   Divadlo ve středu převzalo výpověď z nájmu, kterou mu na úterním zasedání dala rada města kvůli údajnému porušení smlouvy. „Bavili jsme se se správní radou o více variantách. Neumím si moc dobře představit, že by se všechno vystěhovávalo. A otázka je, kam by se to dalo,“ dodal Čepek.
   Záchranou pro současný soubor by mohl být zájem Teplic. Primátor města Jaroslav Kubera řekl, že o možném působení souboru v lázeňském městě bude v pátek jednat s radou města. „Pro začátek bychom se pokusili udělat v Teplicích jedno představení, abychom si ověřili, kolik fandů z Ústí přijede do Teplic. A kolik získáme fandů v Teplicích,“ vysvětlil Kubera s tím, že jednání jsou v počátcích.
   Viz: http://www.divadlo.cz/na-shromazdeni-na-podporu-cinoherniho-divadla-se-s
   Více zde: http://usti.idnes.cz/kubera-nabidl-cinohernimu-studiu-divadlo-v-teplicich-p0j-/usti-zpravy.aspx?c=A140306_165507_usti-zpravy_alh

   07.03.2014 (12.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. DN

   Profilový obrázek

   Záznam z jednání
   ústeckých zastupitelů v noci z 3. na 4. března najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=J5uwqvfPKrw

   Aktuální informace kolem ČS Ústí
   hledejte na FCB Timeline Činoherního studia – pro čtení není nutná registrace na Facebook: https://www.facebook.com/CINOHERNI.STUDIO?fref=ts

   11.03.2014 (0.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  8. jara

   Profilový obrázek

   Je to lež,
   reagoval Maryško – Eijchler nelhal, LHAL KOMEDIANT MARYŠKA

   16.03.2014 (14.21), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,