Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Další vlna podpory Činohernímu studiu

  Petici na podporu Činoherního divadla v Ústí nad Labem, které kvůli nedostatku financí přerušilo činnost, je ke stažení na adrese:

  http://www.cinoherak.cz/download/files/peticenapodporuinohernhostudia.pdf

  dopis-hadivadlo

  dopis-komediedopis-x10-2dopis-x10Dopis-letí

  dopis-švaŇĎák

  dopis-ypsilonVážení zastupitelé města Ústí nad Labem,

  vedení činohry Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni vyjadřuje plnou podporu uměleckému souboru a všem zaměstnancům Činoherního studia v Ústí nad Labem. Kultura nejen v Ústí nad Labem je dlouhodobě podfinancovaná. Rozdělení dotace na dvě části a přiznání roční částky na provoz 8 000 000 Kč je likvidační forma, jak docílit zrušení Činoherního studia. Či neznalost a nekompetentnost. Ohrožení hereckého souboru, který již v současné době pracuje za těžce podhodnocené honoráře, je výsměchem všem stálým, pracně budovaným repertoárovým divadlům s dlouholetou tradicí. Kultura a umění neměřitelná s hmotnou výrobou je přitom to jediné, čím se nejen v historii posuzovala vyspělost národa i regionů. K jejímu zkvalitnění musíme věnovat dlouhodobou péči, zvlášť, nachází-li se v zóně průmyslové a znečištěné. Pevně věříme, že více než čtyřicetiletá tradice této významné divadelní scény nebude díky neprozřetelnému rozhodnutí městských zastupitelů násilně přerušena.

  Za činohru DJKT Natália Deáková

  David Šiktanc

  Marie Caltová

  Klára Špičková

  dopis analogon

  V Ostravě 5. 2. 2014

  Komorní scéna Aréna bude hrát na podporu Činoherního studia

  Je nám nesmírně líto a jsme pobouření tím, jak se v Čechách zachází s kulturou. Výsledkem jakési podivné „administrativní“ anabáze se jedno z předních českých divadel, které se jen tak mimochodem za dobu své existence stalo legendou, ocitne na pokraji zániku.

  Chápeme divadla v Čechách svým způsobem jako jeden celek, který je propojen tradicí i uměleckými osobnostmi, čehož je naše divadlo názorným příkladem. Nejen, že se hlásíme k odkazu Činoherního studia svým uměleckým směřováním, ale také spolupracujeme s jednou z nejvýraznějších osobností ČS, režisérem Ivanem Rajmontem. A právě jeho úspěšnou inscenaci hry Ruská zavařenina (cena Divadelních novin, nominace na cenu A. Radoka), budeme v sobotu hrát na podporu ČS.

  Chceme věřit, že celý problém vznikl nedopatřením a že v jeho pozadí nestojí vědomá snaha likvidovat jedno z nejvýznamnějších českých divadel, na které by město mělo být právem hrdé. Apelujeme tímto na zastupitele a radní, aby zvážili svůj postup a zachovali důstojné podmínky pro další činnost Činoherního studia.

  Za Komorní scénu Aréna

  Renáta Huserová, ředitelka

  Ivan Krejčí, umělecký šéf

  Tomáš Vůjtek, dramaturg

  Dopis-Kubišta

  • Autor:
  • Publikováno: 7. února 2014

  Komentáře k článku: Další vlna podpory Činohernímu studiu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,