Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadla Činohernímu studiu

  Národní

  Bezruči

  Kašpar

  Zastupitelé Ústí nad Labem
  Magistrát města
  Velká Hradební 2336/8
  40100 Ústí nad Labem

  podatelna.magistrat@mag-ul.cz

  V Praze, 1. 2. 2014

  Vážení zastupitelé města Ústí nad Labem,

  jen málo divadelních domů v České republice se soustavně věnuje progresivní dramatice a divadlu, uvádí současné texty nebo klasické předlohy v nových interpretacích, jak tak činí právě ústecké Činoherní studio. Činoherním studiem prošla za jeho více než čtyřicetileté období veliká řada tvůrců, kteří výrazně ovlivnili tvář českého divadelnictví, v současné době disponuje velmi kvalitním hereckým souborem, dramaturgií, vedením. Činoherní studio je zcela jistě scéna celorepublikového významu, směrem, kterým se ubírá – cestou konfrontace, živého, komunikujícího, odvážného divadla – by se měly vydávat mnohem větší české scény. To vše je více než ohroženo!
  Krok zřizovatele vyplývající z jednání ze dne 27. 1. 2014 považuji, pominu-li jeho nestandardnost, za neuvážený a hlavně velmi nebezpečný pro celou českou kulturní politiku. Dle mého názoru je projevem zvůle, nepochopení, arogance, zanechává po sobě ničivou stopu pošlapaných snah, divadelní tradice, kvality a kultury.
  Chtěl bych těmito pár řádky alespoň trochu vyjádřit solidaritu kolegům v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, ale také vzájemnost s diváky Činoherního studia, kteří krokem zvolených zastupitelů ztrácejí nejen na Ústecku velmi cennou kulturní instituci. Situace, kterou stvořili ústečtí zastupitelé, mě dohání k smutnému vzteku a k pochopitelnému vzdoru.
  Vážení radní,
  zvažte, prosím, velmi důkladně krok, jehož jste se dopustili, snažte se jej co nejrychleji revokovat a poskytněte Činohernímu divadlu v Ústí na Labem dotaci ve výši původně plánovaných 12 milionů korun. I tak je tato scéna trvale finančně podhodnocená – zjevně nechápete, že přináší mnohem více, než jste do ní doposud vkládali.

  Děkuji za odpověď,

  Mgr. Petr Štědroň, Ph.D.
  ředitel Divadla Na zábradlí
  tel: + 420 222 868 864
  mobil: +420 724 871 889
  www.nazabradlí.cz

   

  Podpora studentů DAMU

  https://www.youtube.com/watch?v=DoxjjkUP9Z4

  DAMU-USTI

  • Autor:
  • Publikováno: 3. února 2014

  Komentáře k článku: Divadla Činohernímu studiu

  1. Kateřina Vodáková

   Profilový obrázek

   Švandovo divadlo se připojuje k vyjádřením k situaci v Činoherním Studiu Ústí na Labem:

   Zastupitelé Ústí nad Labem
   Magistrát města
   Velká Hradební 2336/8
   401 00 Ústí nad Labem

   Vážení radní a zastupitelé města Ústí nad Labem,
   vyzýváme Vás k okamžitému řešení neutěšené ekonomické situace Činoherního studia Ústí nad Labem. Současně žádáme, abyste jednoznačně deklarovali podporu této významné české divadelní scéně. S tím souvisí i veřejný příslib kontinuálního financování v míře umožňující skutečný a důstojný rozvoj Činoherního studia. Jeho současná situace ho existenčně ohrožuje. Přitom stávající kvalita této scény, její význam a postavení v kontextu českého moderního divadla, její tradice a jedinečnost jsou kulturními hodnotami, o které máme povinnost pečovat.
   Věříme ve Vaši rychlou reakci.

   Za Švandovo divadlo na Smíchově

   Daniel Hrbek, ředitel
   Dodo Gombár, umělecký šéf

   V Praze, 3. 2. 2014

   03.02.2014 (19.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,