Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Vyjádření Činoherního studia ke grantovému řízení

  Činoherní divadlo města Ústí nad Labem o.p.s. (dále Činoherní studio) s politováním oznamuje všem příznivcům a divákům, že po důkladném zvážení všech okolností a podmínek se do vypsaného grantového řízení na studiovou formu činohry nepřihlásí, a to s plným vědomím možných následků.

  cinoherni_studio-460x292Nesouhlasíme se způsobem, kdy a jakým nám bylo grantové řízení oznámeno, nejsme schopni naplnit podmínky grantu a nechceme se jako divadlo vystavovat případnému postihu za nedodržení těchto podmínek, uvedl ředitel Činoherního studia Vladimír Čepek.

  Vedení divadla od nestandardního termínu vypsání grantového řízení absolvovalo řadu jednání, kde vysvětlovalo důvody, proč se nemůže do grantu přihlásit. Znovu opakujeme, že Činoherní studio nemůže garantovat své fungování po celý kalendářní rok 2014 za nejistých 8 milionů korun, zopakoval Vladimír Čepek.

  Činoherní studio v příštím týdnu plánuje další setkání se zastupiteli města a setkání s veřejností, které se uskuteční ve čtvrtek 27. 2. 2014 od 16.00 v klubu Mumie, kde zodpoví všechny případné dotazy veřejnosti. Byli bychom velmi rádi, kdyby se nám podařilo setkat se s každým ze zastupitelů, a to nejlépe ještě před zasedáním zastupitelstva, řekl na závěr Vladimír Čepek.


  Komentáře k článku: Vyjádření Činoherního studia ke grantovému řízení

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   „Na 99 procent to znamená konec divadla,“
   komentoval nepodání žádosti umělecký šéf ČS Ústí Filip Nuckolls. Termín pro podání žádosti o osmimilionový grant skončil ve čtvrtek. Posledním, kdo může do financování divadla zasáhnout, je ústecké zastupitelstvo. V jeho kompetenci je rozdělování peněz na kulturu. Měštští zastupitelé se sejdou 3. března.
   Viz: http://www.divadlo.cz/cinoherni-divadlo-zrejme-konci-nepodalo-zadost-o-g

   24.02.2014 (3.53), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Radnice chce činohru ve městě zachovat,
   se současným souborem ale nepočítá. Novinářům to řekl radní města Pavel Dlouhý (ČSSD). „Po zkušenostech, které máme za poslední roky, bohužel nevidíme v tuto chvíli v kolektivu Činoherního studia osobnost, nebo osobnosti, se kterými bychom byli schopni jednat a dospět k racionálnímu řešení,“ řekl Dlouhý. Vedení města má teď na stole čtyři varianty, jak činohru v Ústí nad Labem zachovat. Jaké to jsou, ale odmítl říct. „V průběhu několika málo dní vybereme tu nejvhodnější,“ doplnil Dlouhý. Zároveň odmítl, že by Činoherní studio dostalo peníze formou dotace.
   Viz: http://www.divadlo.cz/usti-nad-labem-uz-se-soucasnym-cinohernim-souborem

   24.02.2014 (3.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Vyjádření Ministerstva kultury
   k jednáním s Činoherním studiem v Ústí nad Labem a vedením města:

   Dne 18. února 2014 se zástupci Ministerstva kultury setkali v Ústí nad Labem se členy Činoherního studia a následně také s vedením města, aby si vyslechli argumenty obou stran, týkající se problémů s financováním divadla.
   Za Ministerstvo kultury se schůzek zúčastnil náměstek ministra kultury pan Miroslav Rovenský, ředitel Odboru umění, literatury a knihoven pan Milan Němeček a také poradce ministra pan Vladimír Franz.

   Na jednání s magistrátem Ústí nad Labem byli zástupci ministerstva informováni o nabídce města na zajištění financování Činoherního studia ve výši 8 milionů korun (v případě, že se Činoherní studio přihlásí o grant) a také o tom, že by tato částka mohla být stejná po dobu dalších čtyř let. Město také informovalo o nabídce na bezplatný pronájem budovy Činohernímu studiu. Součástí návrhu města byla i možnost získat další 4 miliony, pokud by se divadlo rozhodlo připravit společné projekty se Severočeským divadlem. (Ministerstvo kultury na této schůzce také uvedlo jako příklad možného způsobu dlouhodobého financování model, který se osvědčil v Klicperově divadle v Hradci Králové).

   Náměstek ministra kultury pan Miroslav Rovenský označil nabídku města za vstřícné gesto a v tomto duchu o ní také informoval Činoherní studio. Ředitel divadla Vladimír Čepek přislíbil, že se divadlo bude nabídkou zabývat.

   Ve středu 19. února uspořádal Institut umění – divadelní ústav v Praze kulatý stůl, na kterém pan Čepek panu Rovenskému oznámil, že se divadlo rozhodlo o grant nepožádat. O této skutečnosti informoval pan Rovenský dne 20. února primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a konstatoval, že je škoda, že se nikdo z vedení města kulatého stolu nezúčastnil. Náměstek ministra také při této příležitosti požádal pana Mandíka o shovívavost a velkorysost při řešení celé situace. O tomto rozhovoru a jeho obsahu informoval poté pan náměstek Rovenský pana ministra Hermana.

   25. února 2014 zasedala správní rada Činoherního studia, Ministerstvo kultury se bude zajímat o výsledek zasedání, i nadále ale bude působit pouze jako nezaujatý zprostředkovatel kontaktu mezi oběma stranami a do situace nebude nijak zasahovat. Ministerstvo kultury se nepřiklání ani k jedné ze stran a na této své nestrannosti trvá.
   Ministerstvo kultury 26. 2. 2014 – AJ

   Viz: http://www.mkcr.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyjadreni-ministerstva-kultury-k-jednanim-s-cinohernim-studiem-v-usti-nad-labem-a-vedenim-mesta-211840/tmplid-228

   27.02.2014 (1.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Již mě lev dohání,
   již mi hlodá podvěsek mozkový. A víte, co mě zachránilo? Včas jsem zaujal pozici nezúčastněného pozorovatele
   (Vodňanský & Skoumal)

   27.02.2014 (1.18), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Ústecká policie
   prošetřuje údajné vyhrožování, jehož terčem byl zástupce občanské iniciativy Bijte na poplach. Novinářům to potvrdila ústecká policejní mluvčí Valerie Bartošová. Iniciativa podporuje ústecké Činoherní divadlo, kterému hrozí kvůli změně financování zánik. Terčem anonymních telefonátů jsou údajně i někteří zaměstnanci divadla.
   „Případ zatím vyšetřujeme jako přestupek proti občanskému soužití,“ řekla Bartošová. Terčem výhrůžek byl jeden z členů iniciativy Martin Nosek. Výhrůžky podle něj přišly poté, co se podle zákona o svobodném přístupu k informacím ptal na hospodaření příspěvkových organizací města, například kulturního střediska nebo Domu dětí a mládeže. „Bylo mi vyhrožováno, že v případě trvání na požadavku o poskytnutí zákonem garantovaných informací, bude mému zaměstnavateli nabídnut sponzorský dar výměnou za propuštění,“ řekl Nosek. Podle Noska je možné, že jeho osobní údaje unikly z žádosti, se kterou se na magistrát obrátil. „Tento pán údajně vyhrožuje i dalším lidem. Evidentně měl informace, například, kde pracuju, jaké je moje telefonní číslo a podobně. Ty mohl získat například z té žádosti,“ vysvětlil Nosek.
   Ústecký magistrát odmítá, že by informace unikly od jeho zaměstnanců. „Je-li pravda, že věc vyšetřuje policie, je její záležitostí, aby zjistila viníka. Vedení města a magistrát v diskusi o financování činohry nepoužívá osobní útoky ani urážky,“ řekl mluvčí radnice Karel Rouč. Terčem nátlaku jsou v posledních dnech i někteří zaměstnanci Činoherního divadla. „Některým lidem volají různé telefonní automaty nebo skrytá čísla,“ řekl jeden ze zaměstnanců.
   Iniciativa Bijte na poplach Činoherní divadlo podporuje. V několika městech například umístila kovadliny, které jsou symbolem divadla, a získávala divadelníkům podporu veřejnosti.
   Viz: http://www.divadlo.cz/policie-prosetruje-vyhruzky-spojencum-cinoherniho-

   03.03.2014 (12.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,