Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Slušní lidé pokuty neplatí

  Většina pokut pro přívržence hnutí Slušní lidé za přerušení loňského představení Naše násilí a vaše násilí slovinského souboru Mladinsko Gledališče v Divadle Husa na provázku v Brně v rámci festivalu Divadelní svět Brno je promlčená a nebudou ji muset zaplatit, novinářům to minulý týden sdělila mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Na propadnutí pokut upozornila Česká televize. Pokuty se pohybovaly od čtyř do šesti tisíc korun.

  Oliver Frjić: Naše násilí, vaše násilí. Foto Mladinsko Gledaliśće

  Pokutu dostalo dvacet pět lidí. Sedmnáct z nich podalo odpor nebo námitku podjatosti. Magistrát Brna je podle Kateřiny Dobešové nestihl vyřídit včas, pokuty tedy propadly. Ze zbylých osmi, co odpor nepodali a musí zaplatit, uhradil pokutu jediný. Po zbytku bude městská část peníze vymáhat. Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek odmítl, že by magistrát postupoval pomalu.

  DHnP, sobota 28. května 2018: Příznivci hnutí Slušní lidé (v modrém) vstouppili v průběhu představení DSB Naše násilí, vaše násilí na jeviště DHnP. Foto Robert Vystrčil

  Městská část kvůli námitkám musela spis už loni předat brněnskému magistrátu jako nadřízenému orgánu, který měl posoudit podjatost městské části. Dodneška jsme nedostali žádné rozhodnutí, i když je lhůta 30 dní, v obtížných případech 60 dní. Tím bohužel došlo k tomu, že jsou přestupky odvolaných 17 osob promlčené, uvedla Dobešová. Podle ní městská část nemůže dělat nic, dokud nadřízený orgán nerozhodne o podjatosti. Vzhledem k tomu, že nám do dnešního dne nepřišlo žádné rozhodnutí, zda je, nebo není náš správní orgán podjatý, a posledním úkonem, kterým se prodloužila lhůta k projednání celé věci, bylo doručení příkazu jednotlivým obviněným v srpnu 2018, došlo nyní v srpnu 2019 po uplynutí jednoroční lhůty k zániku odpovědnosti za přestupek (promlčení), tedy i k zániku práva na sankcionování pachatelů přestupku,“ řekla České televizi. Udělali jsme maximum a činili všechny kroky včas a v souladu se zákonem. Velmi nás mrzí situace, kdy máme za to, že nadřízený orgán svou nečinností způsobil, že u části osob došlo k promlčení přestupku, zdůraznila.

  Představení muselo být přerušeno. Foto archiv

  Podle mluvčího brněnského magistrátu Poňuchálka však mohla radnice v přestupkovém řízení u většiny obviněných pokračovat. Odvolání proti usnesení o podjatosti, které magistrát posuzoval, totiž podal jen jeden z nich. Magistrát proto jakékoliv pochybení odmítá. Tvrdí, že městská část předala magistrátu k vyřízení pouze spisový materiál ve věci odvolání proti usnesení o podjatosti, kterou namítala a následně se proti ní odvolala jediná osoba. Než však mohl magistrát rozhodnout o tomto odvolání, bylo nutné rozhodnout o vznesené námitce podjatosti proti magistrátu, o které rozhodoval Krajský úřad Jihomoravského kraje, uvedl. Podle něj krajský úřad rozhodl o námitce podjatosti více než tři měsíce od obdržení spisu.

  Na jevišti musela zasahovat městská policie. Foto archiv DSB

  U dalších obviněných osob ze Slušných lidí nebyl magistrát příslušný k žádným úkonům ani nikdy nedisponoval spisovými materiály v těchto dalších řízeních. K zániku odpovědnosti za přestupky u těchto obviněnách osob došlo nečinností úřadu městské části, uvedl Poňuchálek. O odporu podle něj nerozhoduje nadřízený orgán, ale pokračuje řízení, k němuž je příslušný úřad městské části. České televizi napsal, že další obvinění prostřednictvím právního zástupce sice podali také námitku podjatosti, o ní ale bylo rozhodnuto tak, že úřední osoby ÚMČ Brno-střed nebyly vyloučeny z projednávání a rozhodování ve věci. Proti tomuto usnesení se nadále již nikdo neodvolal a nebyl tak důvod nepokračovat v řízení o přestupcích. Úřad městské části Brno-střed však pravděpodobně ve věci ostatních obviněných nic nekonal, zdůraznil Poňuchálek.

  Aktivisté z hnutí Slušní lidé dostali pokutu za to, že vstoupili na pódium Divadla Husa na provázku při představení Naše násilí a vaše násilí slovinského souboru Mladinsko Gledališče. Odůvodnili to tím, že vystoupili proti prznění české vlajky a tradic v kontroverzní insenaci.

  Incident se stal na konci května loňského roku, kdy se aktivistům z hnutí Slušní lidé podařilo asi na hodinu narušit představení Naše násilí a vaše násilí slovinského souboru Mladinsko Gledališče v Divadle Husa na provázku v Brně. Krátce po zahájení představení vtrhlo na jeviště zhruba třicet lidí a utvořilo před herci řetěz ve snaze je z jeviště vytlačit a zabránit jim v dalším hraní. Představení pokračovalo až po zásahu antikonfliktního týmu policie.

  Z inscenace Naše násilí, vaše násilí. Foto DSB

  V srpnu loňského roku tak dostalo dvacet členů hnutí Slušní lidé za narušení divadelní hry pokuty dohromady ve výši 125 tisíc korun. Za přestupek proti občanskému soužití Městský úřad Brno-střed udělil ve 23 případech pokutu pět tisíc korun. V jednom případě pokutu čtyři tisíce korun a v jednom šest tisíc korun.

  Příznivci hnutí Slušní lidé. Foto facebook hnutí

  Sedmnáct členů hnutí si ale proti pokutě podalo odpor. Jeden také podal námitky podjatosti jak na úředníky z brněnské městské části, tak na úředníky z brněnského magistrátu, kteří měli přestupek znovu posoudit. Krajský úřad Jihomoravského kraje letos v dubnu rozhodl o námitce na podjatost úředníků magistrátu. Proti tomu bylo podle mluvčího Poňuchálka podáno opět odvolání, která muselo ještě posoudit ministerstvo vnitra. To nepodjatost úředníků potvrdilo v polovině června. Celý spis se pak dostal zpět do rukou magistrátu koncem července. Vzhledem k jeho nečinnosti tak sedmnáct členů hnutí nemusí zaplatit nepravomocně udělenou pokutu v celkové výši 84 tisíc korun. U osmi členů, kteří odpor nepodali, jsou pokuty platné.

  /Z více veřejných zdrojů – především ČT (zde) – pro i-DN zpracoval hul/

  ///

  Více o celé kauze na i-DN:

  Snad jen malé děti

  Naše svoboda a vaše svoboda

  Ježíš znásilňuje muslimku?

  Platíme vás, budete poslouchat

  Fauly

  Brněnská Svoboda?! (No. 2)

  Mudrování nad DSB (No. 3)

  Dvojí divadlo Olivera Frljiće

  Stručná videozpráva z Našeho násilí v Brně

  Protestno pismo

  Odmítáme, aby skupiny spojené s fašismem…

  Odcházím z Umělecké rady DIFA JAMU

  Podívejte se, v jak šíleném světě žijeme!

  ČC AICT/IATC s hlubokým znepokojením sleduje

  Aktuality Petra Feyfara (No. 3)

  Je současné divadlo nebezpečné?

  • Autor:
  • Publikováno: 18. srpna 2019

  Komentáře k článku: Slušní lidé pokuty neplatí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,