Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Podívejte se, v jak šíleném světě žijeme!

  Uvedení inscenace  Naše násilí a vaše násilí v rámci mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno okomentoval v anketě pro Lidové noviny také Tomáš Halík.

  Tomáš Halík. FOTO MARTIN SEDLÁČEK

  Nabízíme plné znění jeho vyjádření:

  Když mne někteří žádali, abych se „veřejně pobouřil“ nad hrou Naše násilí a vaše násilí, odpověděl jsem, že zásadně neodsuzuji nic, co neznám. Pak jsem na rozdíl od „pobouřených“ celou hru – nejen vytrženou scénu či jednu fotografii – dvakrát v záznamu viděl a přemýšlel o ní. Nejdřív se mi zdálo, že jde jen o lacinou blasfemii typu hloupých a cynických obrázků v Charlie Hebdo, zas jednu ze záměrných provokací, které pak finančně profitují z té laciné reklamy, kterou jí dělají „pobouření“.

  Pak jsem snad pochopil – na rozdíl od těch protestujících – smysl té hry: chce drastickými prostředky vykřiknout: Podívejte se, v jak šíleném světě žijeme! V té hře vůbec nejde o „Ježíše znásilňujícího muslimku“, nýbrž o protest proti světu, v němž se vše – i svaté symboly náboženství – zneužívá k rozdmychávání nenávisti jedněch proti druhým. Mně se představení také „nelíbilo“, ale cílem „cool theatre“ není se líbit a bavit, nýbrž provokovat k myšlení.

  Psychologicky chápu, že lidé, kteří nerozumějí drsnému jazyku postmoderního divadla a nejsou zvyklí příliš nad věcmi přemýšlet z více stran a navíc reagovali na něco vytrženého z kontextu, reagovali emocionálně a prvoplánově. Někteří tzv. „prostí věřící“ tak jistě činili z dobré vůle, mysleli si, že tím brání údajně napadané křesťanství, na jejich svědomí – jak radil už svatý Pavel – bychom měli mít ohled; ti však opravdu na taková představení nemají chodit a nikdo je ostatně k tomu nenutí. Dali se k tomu bohužel strhnout i inteligentní představitelé církví, kteří si snad mohli uvědomit nebezpečí, že se tím de facto octnou v jedné řadě s těmi strašidly před divadlem od Miroslava Sládka po exhibicionistu Libora Halíka. Dalo se čekat, že se na protestech budou přiživovat i náckové – to vtrhnutí na jeviště skutečně připomíná nástup nacismu v Německu a fašismu v Itálii. Obě strany by si však měly uvědomit, že žijeme ve světě podminovaném nebezpečnými emocemi.

  /Převzato z Chrisnet.Zprávy/

  ///

  Více na i-DN:

  Oliver Frljić: Skutečný umělec musí být levicový

  Brněnská Svoboda?! (No. 2)

  Mudrování nad DSB (No. 3)

  Stručná videozpráva z Našeho násilí v Brně

  Protestno pismo

  Odmítáme, aby skupiny spojené s fašismem…

  Odcházím z Umělecké rady DIFA JAMU

  • Autor:
  • Publikováno: 5. června 2018

  Komentáře k článku: Podívejte se, v jak šíleném světě žijeme!

  1. Anna Mankova

   Avatar

   Nic o šíleném světě.
   Hranice mezi diváky a jevištěm protržena muslimskou ženou! (Proc by melo byt temne hlediste donekonecna pasivne prijimajici) Konečně právě umeni! Prezervativ vyvolenych euroamericanu praska a vitezi laska nad prijimanim. Konecne laska, ktera nese plody a nestravuje. SKUTECNY ZAZITEK PRAVÉHO UMENI. Blahopřeji všem účinkujícím. Toť byla skutečná performance (Ježíš sestoupil z kříže aby si odpustil posledni veceri se zrádci.)
   Vitej zivy Jezisi!

   09.06.2018 (13.43), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Petr Feyfar

   Avatar

   Kde lze nalézt záznam představení?

   16.06.2018 (14.20), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,