Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Stručná videozpráva z Našeho násilí v Brně

  Představení Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadelní svět Brno podle očekávání provázely protesty. Začaly před budovou Divadla Husa na provázku demonstrací křesťanů, na níž se přiživil Sládek.

  Do hlediště se vpouštělo za přísných bezpečnostních opatření, trochu myslím nesmyslných (např. se nesmělo pronést jídlo), ale zřejmě nedůsledných, protože velká skupina příslušníků tzv. Slušných lidí, považovaných za pronacistické, napochodovala do hlediště s píšťalkami. Začali pískotem rušit představení ve chvíli, kdy se herci po úvodní sekvenci na jevišti svlékli. Tzv. Slušným lidem pomáhala v bojkotu představení stejně vyzbrojená skupina křesťanské – většinou – mládeže.

  Tzv. Slušní lidé vstoupili na jeviště, které zablokovali a snažili se z něho herce vytěsnit. Herci se pokusili pokračovat v představení, byli však nuceni ho přerušit poté, co žena vytáhla z vagíny českou vlajku. Na protest proti násilnému vniknutí tzv. Slušných lidí se svlékl jeden divák a nahý se před ně postavil.

  Publikum proti tzv. Slušným lidem hlasitě protestovalo, někteří sešli na jeviště a tančili.

  Několik diváků i přítomný ředitel divadla Martin Glaser volali policii, dozvěděli se však, že dokud nedojde k násilnému střetu, policisté nepřijdou, přestože se jednalo o flagrantní narušení pořádku. Po delším vyjednávání se dostavil antikonfliktní policejní tým, který tzv. Slušné lidi z divadla vyvedl a před divadlem je propustil.

  Představení pokračovalo v klidu až do očekávané scény „znásilnění“ muslimky Ježíšem, kdy začali hlasitě pískat a demonstrovat protestující křesťané, kteří původně odmítli odejít s antikonfliktním týmem se lživou výmluvou, že se první demonstrace nezúčastnili. Do té doby se polohlasem modlili a už tím rušili představení. Vyvedla je ochranka najatá na představení, které se posléze před devátou hodinou dohrálo. Závěrečný aplaus byl upřímný a děkovali také herci divákům za jejich postoj.

  Policie nechala diváky odejít bočním vchodem, aby zabránila střetu s demonstranty, kteří obklopili hlavní vchod do divadla. Krátce po skončení představení však demonstrace skončily.

  ///

  Více na i-DN:

  Ježíš znásilňuje muslimku?

  Platíme vás, budete poslouchat

  Snad jen malé děti

  Naše svoboda a vaše svoboda

  Přijde DSB o milion?

  Rozhovor s Oliverem Frljićem (vyšel v DN 19/2017):

  Oliver Frljić: Skutečný umělec musí být levicový


  Komentáře k článku: Stručná videozpráva z Našeho násilí v Brně

  1. Břetislav Rychlík

   Profilový obrázek

   Pro ty,
   kteří se s fenoménem tzv. slušných lidí neměli šanci seznámit.

   http://www.ceskatelevize.cz/porady/10275866938-intolerance/417235100201005-slusni-lide/

   27.05.2018 (22.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Bohumil Nekolný

   Profilový obrázek

   Břeťo,
   aby se Ti udělalo v této kauze jasno, přečti si na Parlamentních listech Klause juniora (nikdy nezklame) a hned vzápětí jakéhosi generála Blaško, ten chce rovnou vládu tvrdé ruky, aby nedošlo na radikální řešení „bílé“ menšiny.
   Howgh.

   29.05.2018 (10.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,