Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Platíme vás, budete poslouchat

  Asi jste tu záležitost zaregistrovali, ale připomeňme ji, je důležitá: první náměstek brněnské radnice Petr Hladík (KDU-ČSL) usiluje odstranit z programu festivalu Divadelní svět Brno představení režiséra Olivera Frljiće Naše násilí a vaše násilí (Mladinsko Gledališče Lublaň). Pana náměstka urazilo, že v inscenaci Ježíš znásilňuje imigrantku, a to asi nevěděl o dalších „perverzitách“. Poprvé se o zákaz pokusil na Radě města, poté poprosil o zrušení představení navenek velmi slušným otevřeným dopisem řediteli festivalu Martina Glasera, a když neuspěl, rozvířil na to téma diskusi na zasedání brněnského zastupitelstva (10. 4.). Lidovci podporovaní komunisty (sic!) na něm požadovali odhlasovat zákaz představení, schvalovat program festivalu zastupitelstvem, případně festivalu zkrátit rozpočet. My kulturu platíme, tedy o ní budeme rozhodovat! Zatím neuspěli i pro postoj primátora Petra Vokřála (ANO) a jeho třetího náměstka a radního pro kulturu Matěje Hollana (Žít Brno). Ale volby se blíží a politikové nezapomínají.

  Frljićovy inscenace budí kontroverze po celé Evropě ostrou kritikou křesťanství i brutální estetikou. Inscenace Naše násilí a vaše násilí vznikla na Wiener Festwochen v roce 2016 a kritika ji strhala (také Martina Ulmanová v SADu 2016/4 ho označila za špatné umění, klišé, frázi, kýč), nicméně stala se ikonou evropského politického divadla a polemik o další existenci našeho politického a kulturního prostoru. Frljić u nás není neznámý, o své inscenaci diskutoval vloni v listopadu na festivalu dokumentárního filmu Ji-hlava. Inscenace zapadá do dramaturgie brněnského festivalu s razantním a velmi potřebným tématem „SVOBODA?!“, a jak vidět, už vlastně rozvířila diskusi – chceme a dokážeme žít v liberální občanské společnosti, nebo potřebujeme, aby se rozhodovalo za nás shora? To je otázka dnešní Evropy. Po vstupenkách se jen zaprášilo, soudruzi s lidovci představení nechtěně zpropagovali.

  Nevím, kam se nebezpečná kauza pohne v době, kdy čtete tyto řádky. Ti prý správní a poctiví brněnští občané (stejně se označovali fašisté v Árijském boji) zasypali Martina Glasera urážkami a jeden mu vyhrožoval smrtí.


  Komentáře k článku: Platíme vás, budete poslouchat

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,