Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Kdo bude ředitelem ND Brno potřetí

  NDB_logoNa místo ředitele Národního divadla Brno jsou dva kandidáti. Komise vybrala tři, jeden z nich z konkurzu minulý týden odstoupil.

  Divadlo je bez šéfa od září loňského roku, od té doby se uskutečnily dva konkurzy. Komise v čele s primátorem Romanem Onderkou (ČSSD) ale ani jednou vhodného kandidáta nevybrala. Nyní oslovila vybrané osobnosti přímo. Kandidáti mají za úkol zpracovat písemnou práci a 5. srpna je čekají pohovory, informoval dnes ČTK mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Vybraného kandidáta bude schvalovat městská rada.

  Mezi vybrané osobnosti patří umělecký šéf Jihočeského divadla Martin Glaser a ředitel Divadla Alfa v Plzni Tomáš Froyda. Odstoupil bývalý ředitel Národního divadla Ondřej Černý. „Kandidáty nominovala odborná část výběrové komise,“ podotkl Žára. Do minulých dvou konkurzů se kandidáti hlásili sami. Podle odborníků se však nepřihlásil nikdo vhodný, a proto se rozhodli oslovit vybrané osobnosti sami.

  Bývalý ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák odstoupil na konci loňského září sám. Kritizoval nedostatečné financování divadla a neochotu města řešit problémy instituce. Divadlo dočasně vede provozní a výrobní náměstek Jan Petr, dramaturgické plány pro příští sezonu jsou už od jara hotové.

  Opoziční Strana zelených (SZ) už v minulosti kritizovala, že do výběru ředitele divadla a také do dění v instituci příliš zasahují politici. V odborné komisi jsou kromě primátora další dva politici a jedna úřednice z magistrátu a šest nezávislých odborníků. Onderka politické tlaky odmítá. Předsedovi brněnské SZ Martinu Anderovi se také nelíbilo, že nynější konkurz je uzavřený a lidé se do něj nemohli přihlásit sami.

  (Zpráva je přejata z: http://www.culturenet.cz)

  ///

  Více na i-DN:

  V Brně budou hledat ředitele aktivně

  Do závěrečného kola jdou dva

  O Národní divadlo Brno usiluje pětice uchazečů

  Národní divadlo Brno zůstává bez ředitele

  Kdo bude ředitelem ND Brno?

  Nechci nést zodpovědnost

  Dne 27. 9. 2012 jsem z vlastního rozhodnutí podal výpověď

  Brněnský konkurs No.1

  • Autor:
  • Publikováno: 19. července 2013

  Komentáře k článku: Kdo bude ředitelem ND Brno potřetí

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Brněnský magistrát
   o uplynulém víkendu zrušil zasedání komise, která měla v pondělí 5. srpna vyslechnout koncepce dvou kandidátů – dosavadního ředitel plzeňského Divadla Alfa Tomáše Froydy a uměleckého šéfa činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Martina Glasera. Oba byli osloveni v uzavřeném výběrovém řízení a v červnu postoupili do nejužšího výběru.
   Jedenáctičlenné komisi předsedá brněnský primátor Roman Onderka. Jejím členem je jako předseda Asociace profesionálních divadel i odvolaný a znovu jmenovaný ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian. Zasedá v ní také šéf takzvaného garančního týmu pražského Národního divadla Jiří Šesták, který je rovněž senátorem a šéfem Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.
   Důvody, proč bylo jednání komise zrušeno, ale Soňa Haluzová z tiskového střediska brněnské radnice nevysvětlila. „Nevím, kdo ho zrušil a proč,“ řekla.

   Převzato z IHNED.cz: http://art.ihned.cz/c1-60375780-ani-narodni-divadlo-v-brne-nema-reditele-vyber-se-odlozil-bez-udani-duvodu

   09.08.2013 (20.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Členy komise
    obvolala v sobotu před pondělním jednání pracovnice magistrátu, že se termín ruší, komise by nebyla usnášeníschopná, protože se několik členů z jednání omluvilo. Hledá se další termín jednání komise.

    09.08.2013 (21.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,