Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Brněnský konkurs No. 1

  Ve středu 29. srpna rozhodla Rada města Brna o vypsání výběrového řízení na ředitele Národního divadla Brno.

  Mahenovo divadlo, hlavní činoherní scéna Národního divadla Brno. FOTO archiv

  V čele divadla stojí více než pět let Daniel Dvořák. Radní ale chtějí, aby svou funkci případně obhájil v novém výběrovém řízení, podobně jako další ředitelé příspěvkových organizací. Přihlášky lze podávat do konce října, oznámila ve středu náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS). S vyhlášením jsme čekali na konec prázdnin, aby všichni případní zájemci měli stejné podmínky a dostali prostor, řekla dále Bohuňovská. Radní očekávají zájemce s bohatými zkušenostmi a renomé v divadelním světě.
  Dvořákovi kritici opakovaně upozorňovali zvláště na údajné chyby v hospodaření divadla. Vedení města však ředitele většinou hájilo. Magistrátní audit, který skončil v březnu, oficiálně nezjistil žádná závažná porušení předpisů. Odpůrci Dvořáka v něm ale stejně našli fakta, která pokládají za důkazy špatného hospodaření. Dvořák považuje kritiku za neoprávněnou.
  Pochybnosti o hospodaření v divadle vyvolala loni zpráva bývalého ekonomického náměstka Reného Adámka, jenž za dobu svého krátkého působení v divadle údajně narazil na mnoho nesrovnalosti. Takzvaná „Adámkova zpráva“ poté pronikla na veřejnost a stala se nejčastějším argumentem Dvořákových kritiků. Ředitel ji v minulosti označil za „fantasmagorickou“.

  /Převzato z divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 1. září 2012

  Komentáře k článku: Brněnský konkurs No. 1

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Nevšiml jsem si, že bylo sděleno, od kdy má nový ředitel nastoupit Pokud jindy, než od sezóny 2013/14, je to špatně.
   Již od 19. století se ve středoevropských divadlech sjednávala angažmá o tzv. noremních dnech, tedy o Velikonocích. Od té doby, co stála pražská kavárna Slávie, dělo se to ponejvíce tam, a to pro všechna česká divadla, stálá i kočovná. Toto datum samozřejmě nebylo náhodné: mělo právě ten správný předstih před začátkem příští sezóny.
   Již 20 let zažívám změny na vedoucích místech v českých divadlech v termínech úplně jiných, vlastně kdykoli, jenom ne o Velikonocích. Na Kladně, v Ostravě, v Chebu, teď se něco takového chystá v pražském ND. Na rozdíl od voleb ale předčasné Velikonoce nebudou.
   Legitimnost výběrového řízení na ředitele NDM by měla být zaručena včasným jmenováním výběrové komise, složené z opravdu nezávislých odborníků, praktiků i teoretiků a zveřejněním jejich jmen.
   Bylo by dobré, aby se nemohl přihlásit kdokoli, komise by měla se značným předstihem oslovit alespoň 5 kandidátů, resp. na konci „oslovování“ by mělo být 5 těch, kteří oslovení přijali. Jejich jména musí být včas také zveřejněna!

   07.09.2012 (22.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,