Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Národní divadlo Brno zůstává bez ředitele

  ČTK, 19. 12. 2012: Národní divadlo Brno zůstává bez ředitele. Magistrátem pověřená komise ve výběrovém řízení nikoho nevybrala.

  Janáčkovo divadlo – operní scéna Národního divadla Brno. FOTO archiv

  Národní divadlo Brno (NDB) dočasně vede provozní a výrobní náměstek Jan Petr, který vystřídal ekonomickou náměstkyni Marii Hubovou. Předchozí ředitel Daniel Dvořák dal v září výpověď. Rada města Brna zadá nové výběrové řízení, informoval mluvčí magistrátu Pavel Žára.

  Provizorium v největším mimopražském divadle tak potrvá ještě několik měsíců. Podle mluvčí NDB Šárky Motalové to nezkomplikuje běžný provoz divadla. Sezona běží, tu další plánují umělečtí šéfové jednotlivých souborů, uvedla.
  Nové výběrové řízení nepovažuje za problém ani pěvkyně Jitka Zerhauová, která patřila k nejhlasitějším kritikům bývalého ředitele Dvořáka. Podle ní je správné, aby magistrát pečlivě hledal vhodného kandidáta.

  Do konkurzu na ředitele Národního divadla se přihlásilo 13 lidí, pět z nich postoupilo do druhého kola. Výběrová komise dnes se závěry konkurzu seznámila radní města Brna a na post ředitele nikoho nedoporučila, řekl Pavel Žára. Magistrát jména uchazečů oficiálně nezveřejnil. Podle našich informací do druhého kola postoupili šéf Divadla Radost Vlastimil Peška a operní režiséři Karel DrgáčLuděk Golat,  ředitel Divadla Šumperk MgA. René Sviderski a bývalý ředitel Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem, v letech 1999-2001  umělecký šéf Janáčkovy opery Brno, operní, muzikálový a operetní režisér Tomáš Šimerda..

  Magistrát nechal vypsat výběrové řízení na post ředitele divadla už v létě. Původně se spekulovalo, zda bude chtít Daniel Dvořák obhájit svoji funkci, nakonec ale podal výpověď. Divadlo je podle něj dlouhodobě podfinancované a město odmítá jeho problémy řešit. V čele divadla stál Dvořák od roku 2007. Zvláště v posledním roce čelil kritice za způsob vedení instituce se třemi divadelními budovami v centru Brna.

  ///

  Tématu jsme se na i-DN věnovali v těchto textech:

  Brněnský konkurs No.1

  Dne 27. 9. 2012 jsem z vlastního rozhodnutí podal výpověď

  Nechci nést zodpovědnost

  Kdo bude ředitelem ND Brno?

  /z Divadlo.cz pro i-DN převzal a upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 21. prosince 2012

  Komentáře k článku: Národní divadlo Brno zůstává bez ředitele

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Aktuální informace z Brna (viz Divadlo.cz):
   Nový konkurz na ředitele či ředitelku Národního divadla v Brně bude zřejmě odbornější. Výběrové řízení se po odstoupení šéfa scény Daniela Dvořáka konalo už na podzim 2012, radnice však nikoho z uchazečů nevybrala. Nyní má komise za úkol změnit podmínky řízení. Nový konkurz by radnice mohla vypsat do měsíce, informovala dnes novináře náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS). „Rozhodli jsme se, že rozšíříme zadávací řízení. Odborníci mají za úkol změnit podmínky konkurzu. Předpokládám, že se sejdou dvakrát a potom bychom mohli vypsat nové výběrové řízení,“ uvedla Bohuňovská. Termín, kdy by Národní divadlo Brno mohlo mít nového ředitele, tak zatím není jasný. „Snad někdy na jaře,“ dodala náměstkyně.

   12.01.2013 (0.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,