Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Kdo bude ředitelem ND Brno?

  O místo ředitele Národního divadla v Brně se uchází 13 zájemců. Čeká je nejméně dvoukolové výběrové řízení, sdělil novinářům 1. listopadu, den po uzavření konkursních přihlášek, mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Noví ředitelé měli být podle něj známí za jeden až dva měsíce. První kolo výběrového řízení se bude vyhodnocovat podle podkladů dodaných kandidáty. Potom bude následovat další část. Výběr musí schválit rada města, popsal následující postup Žára.

  Brno – pohled na katedrálu sv. Petra a Pavla a hrad Špilberk. FOTO TOMÁŠ RIPEL

  Jelikož do tohoto okamžiku nezveřejnil brněnský magistrát jména oněch třinácti uchazečů, ani to, kdo a s jakým programem postoupil do druhého kola, rozhodli jsme se tato jména zveřejnit sami. Podle našich zdrojů konkursní přihlášku na post ředitele ND Brno podaly tyto osobnosti:

  Operní režisér Karel Drgáč, operní režisér Luděk Golat, mluvčí antimonopolního úřadu ÚOHS Kristián Chalupa, marketingový odborník O. Jedlička, herec a hudebník, v 2. polovině 90. let ředitel Českého rozhlasu Brno Mgr. Ivo Kučera, marketingový manager V. Kudláč,  odborný asistent Katedry hudebního manažerství JAMU, operní režisér Mgr. Václav Málek, dirigent a houslista Virtuosi Pragensis Karel Mitáš, ředitel Divadla Radost Vlastimil Peška, bývalá pracovnice brněnské Univerzity obrany, fakulty ekonomiky ing. Hana Sedláková, ředitel Divadla Šumperk MgA. René Sviderski, ředitelka M-lines s.r.o. Marie Ševčíková a operní, operetní a muzikálový režisér Tomáš Šimerda.

  Berte tuto zprávu jako nepotvrzenou. Některá jména se nám vůbec nepodařilo rozklíčovat. Silvie Šeborová ze serveru Artalk na toto téma řekla: Nikomu není jasné, proč v případě Galerie hlavního města Prahy jména uchazečů zveřejnit lze a v Brně to možné není. Současně se Šeborová snaží získat plány, se kterými uchazeči o ředitelské posty brněnských příspěvkových organizací usilují. Plány však magistrát tají s odkazem na autorská práva. To by bylo podle zákona opodstatněné jen tehdy, pokud by uchazeči předložili požadovaný text například ve formě komiksu, divadelní hry či třeba epické poemy v pravidelném jambickém verši. Tedy v podobě uměleckého díla, míní Jiří Urban z Advokátní kanceláře Tomáš Rašovský.

  ND Brno – Mahenovo divadlo. FOTO archiv

  Lidé, kteří se angažují v dění kolem brněnské kultury a městských příspěvkových organizací, jsou tak zbaveni možnosti konfrontovat podané a vítězné projekty s realitou. Sice se například mluví o tom, že bývalý ředitel ND Brno Daniel Dvořák splnil to, co při svém nástupu do funkce slíbil, nikdo to však nemůže ověřit, protože jeho plány, s nimiž do ND nastupoval, nikdy nebyly zveřejněny, konstatoval publicista, režisér a divadelník Břetislav Rychlík.

  ND Brno – Janáčkovo divadlo. FOTO archiv

  Brněnské mutaci deníku MfDnes šest z třinácti výše uvedených kandidátů na post ředitele ND Brno svou účast v konkursu připustilo. V pátek 30. listopadu to do svého listu napsala redaktorka deníku Zuzana Taušová v článku Brno hledá ředitele Národního divadla: I když je mezi třinácti přihlášenými kromě Vlastimila Pešky i několik dalších známějších jmen, žádná velká divadelní kapacita se do Brna nehlásí. V seznamu se naopak objevuje několik lidí, kteří v uměleckých kruzích vůbec známí nejsou: například bývalá pracovnice Univerzity obrany či jednatelka neznámé společnosti, která ani nemá vlastní internetové stránky.

  ND Brno – Divadlo Reduta. FOTO archiv

  Do druhého kola výběrového řízení nikdo z nich ale zřejmě nepostoupil. O post šéfa divadla se podle MfDnes příští týden utká následující pětice: v letech 1992-1995 ředitel Státní opery Praha, operní režisér Karel Drgáč, bývalý dlouholetý ředitel Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, operní režisér Luděk Golat, ředitel Divadla Radost Vlastimil Peška, ředitel Divadla Šumperk MgA. René Sviderski a bývalý (2006-2011) ředitel Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem, v letech 1999-2001  umělecký šéf Janáčkovy opery Brno, operní, muzikálový a operetní režisér Tomáš Šimerda.

  /z více zdrojů pro i-DN připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 4. prosince 2012

  Komentáře k článku: Kdo bude ředitelem ND Brno?

  1. Bogdan Kurowski

   Avatar

   nejlepsi sef Ludek Golat
   – ma harizmu i zna divadlo

   04.12.2012 (22.46), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Tisková zpráva ČTK z pátku 7. 12.:

   „Národní divadlo Brno Dům umění budou mít zřejmě od pondělí nové ředitele. Konají se totiž druhá kola výběrových řízení, ve kterých komise vybere nejlepší uchazeče. Do užšího výběru na ředitele Národního divadla Brno postoupilo pět lidí, o funkci ředitele Domu umění města Brna se budou ucházet tři lidé. Novináře o tom informovala náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS).
   „V pondělí se konají druhá kola výběrových řízení a měli bychom hned vědět výsledky,“ řekla Bohuňovská. Na post ředitele Národního divadla se původně hlásilo 13 zájemců, v prvním kole komise vybrala pět lidí. Konkurz město vyhlásilo poté, co dal ředitel Daniel Dvořák v září výpověď. Podle něj je divadlo dlouhodobě podfinancované, což ztěžuje jeho kvalitativní rozvoj a adekvátní odměňování divadelníků. Divadlo dočasně vede ekonomická náměstkyně Marie Hubová.
   Místo ředitele Domu umění chce obhájit dosavadní šéf instituce Rostislav Koryčánek. Do konkurzu se společně s ním přihlásili další čtyři zájemci, ve druhém kole jsou tři. Magistrát vypsal pravidelný konkurz, v němž dosavadní šéf obhajuje mezi ostatními svoji práci. Podobné výběrové řízení čeká například Městské divadlo Brno, zájemci mohou posílat přihlášky do konce února. Jeho ředitel Stanislav Moša se také chystá funkci obhajovat.“

   08.12.2012 (14.46), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,