Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Nechci nést zodpovědnost…

  Bývalý ředitel Daniel Dvořák, který 27. září podal výpověď (viz Dne 27. 9. 2012 jsem z vlastního rozhodnutí podal výpověď), se v pondělí 8. října s okamžitou platností vzdal funkce. Národní divadlo Brno dočasně povede dosavadní ekonomická náměstkyně Marie Hubová.

  Původně měla výpovědní lhůta běžet do 30. listopadu. Daniel Dvořák už ale údajně nechtěl podepisovat žádné dokumenty a nést zodpovědnost za hospodaření divadla. Uvedl to v prohlášení, které v úterý 9. října zveřejnila mluvčí divadla Šárka Motalová.

  Rada města Brna vzala Dvořákovo rozhodnutí na vědomí a pověřila řízením dosavadní ekonomickou náměstkyni divadla Marii Hubovou. Funkce se ujala ve středu 10. října a zůstane v čele divadla do ukončení konkurzu na nového ředitele. Výběrové řízení město vypsalo už v létě. Přihlášky lze podávat do konce října, řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

  Daniel Dvořák podle svého prohlášení očekával, že jej brněnští radní sami odvolají ještě před vypršením výpovědní lhůty. Radnice ale na podanou výpověď nereagovala, což jej překvapilo. Možná, že zřizovateli nevadí fakt, že osoba ve výpovědi je ponechána v nejdůležitější funkci statutárního zástupce instituce hospodařící s miliardovým majetkem a stamilionovým obratem, uvedl. Jako někdejší ředitel prý nemůže s čistým profesním i lidským svědomím podepisovat dokumenty, které ovlivní chod Národního divadla Brno v posledním čtvrtletí a v příštím roce. Výpověď podal 27. září, od té doby až do pondělí 8. října měl dovolenou.
  Jako důvod výpovědi uváděl nedostatečné financování divadla a pokusy o politické zásahy dom jeho řízení. Tvrdil, že město nechce problémy systémově řešit. V čele divadla stál od roku 2007. Zvláště v posledním roce čelil kritice za způsob vedení instituce se třemi divadelními budovami v centru Brna.

  ///

  Daniel Dvořák před Mahenovou činohrou Národního divadla Brno. FOTO archiv

  Curriculum vitae Daniela Dvořáka:

  Datum a místo narození: 5. února 1954, Praha.

  Vzdělání: na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vystudoval architekturu a scénografii (1974-1980); studoval také na Akademii der bildenden Künste ve Vídni (1980-1981); absolvoval studijní pobyt v USA.

  Praxe: divadelní, zejména operní scénograf a režisér; scénograf ve svobodném povolání (1982); scénograf Státního divadla v Olomouci (1983-1984) a Státního divadla v Brně (1986-1987); s Národním divadlem v Praze spolupracoval od roku 1984; spoluzakladatel (s Jiřím Nekvasilem), intendant a režisér experimentální Opery Furore (1988-1998); byl pověřen řízením (spolu s Jiřím Nekvasilem) Komorní opery Praha, kterou reorganizovali na Operu Mozart (1990-1998); ředitel Státní opery Praha (srpen 1998-červen 2002); ředitel Národního divadla v Praze (červenec 2002-září 2006); ředitelem Národního divadla v Brně byl od počátku srpna 2007.

  Ostatní:

  – Je synem historika umění Františka Dvořáka. Jeho bratrem je teatrolog Jan Dvořák.

  – Je nositelem řady ocenění, mimo jiné Ceny Alfréda Radoka za scénografii k představení Bubu z Montparnassu. Je francouzským Rytířem řádu literatury a umění.

  – V září 2006 jej z čela Národního divadla (ND) v Praze odvolal tehdejší ministr kultury Martin Štěpánek. Jako důvod uvedl nedostatky zjištěné při kontrole ND. Dvořák své odvolání označil za bezprecedentní a účelové.

  – O Dvořákovi se spekuluje jako o možném (staro)novém řediteli pražského ND.

  – Jako ředitel ND Brno byl Dvořák kritizován za údajné chyby v hospodaření instituce, a divadelní odboráři několikrát vyzvali magistrát k jeho odvolání. Dvořákovi kritici vycházeli zejména z takzvané Adámkovy zprávy, kterou vypracoval dnes už bývalý ekonomický náměstek divadla René Adámek. Ten prý během svého krátkého působení v divadle narazil na mnoho nesrovnalostí. Dvořák Adámkovu zprávu označil za „fantasmagorickou“. Magistrátní audit, který skončil letos v březnu, nezjistil žádná závažná porušení předpisů. Dvořákovi odpůrci v něm přesto našli fakta, která pokládají za důkazy o špatném hospodaření. Dvořák u některých bodů auditu přiznal pochybení, kritiku na svoji adresu ale označil za jednostrannou a účelovou.

  – Brněnský magistrát na přelomu letošního srpna a září vypsal konkurz na šéfa Národního divadla v Brně. Dvořák se tehdy nechal slyšet, že chce své místo v čele divadla obhájit.

  /z Divadlo.cz převzal a upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 15. října 2012

  Komentáře k článku: Nechci nést zodpovědnost…

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Doplněk k „praxi“ D. Dvořáka:.
   Z pozice ředitele ND zachránil v roce 2003 D. Dvořák projekt pojmového slovníku Základní pojmy divadla, který měl sice celkem tři granty a tedy dost financí (celkem ca 4,5 milionu Kč), ale „za boha“ je nemohl administrativně převést do dalšího kalendářního roku. V rámci málem miliardového účetnictví ND se to hladce zdařilo a slovník následujícího roku řádně vyšel; dílo 41 českých i zahraničních autorů bylo zachráněno.
   Bez pochopení, flexibilní a rychlé – jakkoli v podstatě pouze administrativní – pomoci D. Dvořáka hrozila desetileté, nezištné, ale o to usilovnější práci řady lidí zkáza, propad do marnosti.
   Od té doby – bylo mi šedesát – už jsem mohl odejít do důchodu a mohu klidně umřít.
   Děkuji.

   17.10.2012 (10.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,