Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Festival obnažených a vyvržených (No. 3)

  Čtvrtý den festivalu s programovým titulkem „Divadlo je cesta“ patřil skupině tYhle a jejich fyzickému divadlu. V premiéře performance Výš se představili Lukáš Karásek a Florent Golfier, někdejší spolužáci z JAMU, kteří se společně pokusili utéct až kamsi k nebesům.

  20-tyhle_vys-683x1024

  Dva muži se snaží vystoupat výš FOTO ARCHIV SOUBORU

  Divadlo, které je beze slov, silně podněcuje divákovu představivost, nutí ho si domýšlet. Tu diváka vede návodně, striktně a nedovolí mu příliš fantazírovat. Jindy ponechává výklad „volný“. Performance Výš se, dle mého názoru, pohybuje kdesi na pomezí. Dva muži, dvoje dřevěné malé štafle, bílý baletizol a rudý provaz. Ambientní hudba s několika ruchy Matouše Hejla a jednoduché světlo. To, co následuje, je tématem natolik obecným, že za něj lze dosazovat leccos. Jehož pomyslným středobodem je ovšem jinak jasná a všemi stejně pochopená metafora.

  Dva muži se snaží vystoupat výš. Nejprve se musí vymanit z nadvlády štaflí a příček, poté to zkusí každý sám, pak tak trochu jeden přes druhého a nakonec společně – vždy je lepší táhnout za jeden provaz. Snaží se vystoupat výš, překonat gravitaci, uniknout sobě samým a dotknout se nebes. V bezradném boji, namáhavě i s prvky pohybové klauniády, osahávají snad všechny myslitelné možnosti malých štaflí. Na kolikero způsobů je otočit, převrátit, jak jimi prolézt, jak s nimi skákat, jak se s jejich pomocí dostat co nejvýš. Obtížné stoupání, proradný postup, zasekávání se mezi příčkami. Odložit je a na chvíli si odpočinout. V „mezihře“ pohybově parafrázovat zdlouhavé usínání a převalování se v posteli (čtěte: na štaflích). Bezesná, promarněná noc a pak znovu do práce. Musí se dostat výš.

  Metaforu o stoupání, cestě, životě, dostávání se výš (jazyková i významová mnohoznačnost na plné obrátky), dosahování čehosi, posouvání se k vysněnému, tu budeme jistě vnímat stejně nebo přinejmenším podobně. Ale co konkrétně si pak za to dosadíme, to už je věc druhá. Kariérní postup, dosahování všelijakých cílů, osobní život a naše klopýtání jím, touha po něčem větším, touha po nemožném. A v neposlední řadě pak síly, které nás pevně stahují za nohy na zem, z té vytoužené výšky, stejně jako gravitace performery ze štaflí. Naštěstí se je čeho chytit… možná naděje?

  Fyzické divadlo, které pochopíte, neboť si dokážete domyslet významy, které budou pravdě šlapat na paty. Bude totiž protínat ten všeobecný potenciál kouzelného slůvka „výš“. Performance, která upoutá vaši pozornost a v úžasu nadchne obratností a šikovností performerů. Na druhou stranu ale také divadlo, jehož zážitek je snadno a velmi rychle pomíjivý. Bohužel.

  Více informací naleznete na stránkách: www.nextwave.cz

  ///

  O pražské části festivalu …příští vlna/next wave… na i-DN:

  Festival obnažených a vyvržených (No. 1)

  Festival obnažených a vyvržených (No. 2)

  Festival obnažených a vyvržených (No. 4)

  Festival obnažených a vyvržených (No. 5)

  Festival obnažených a vyvržených (No. 6)

  Festival obnažených a vyvržených (No. 7)

  Festival obnažených a vyvržených (No. 8)

  Festival obnažených a vyvržených (No. 9)

  ///

  Více o festivalu …příští vlna/next wave… na i-DN:

  Země a nahota ve všech pádech

  Oslzlý, Klíma, Maryško, Nytra, Pomezí a Menteatrál obdrželi Pocty


  Komentáře k článku: Festival obnažených a vyvržených (No. 3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,