Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2019

ročník 28
17. 9.–30. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Země a nahota ve všech pádech

  Letošní 23. ročník festivalu …příští vlna/next wave…, který proběhne ve dnech 16. – 29. září v Praze, má motto Obnažení a vyvržení. Odráží se v něm dramaturgické směřování festivalu i formální stránka uvedených projektů.

  plakat

  Dramaturgyně Lenka Dombrovská o letošním výběru prozradila: V mnoha podobách se objevuje vnitřní a vnější nahota, známý a cizí svět, cesta a cíl, síla i násilí. Některá představení mají podobu rituálu, demonstrace, happeningu. Mladá performerka Nela Kornetová se skupinou T.I.T.S. přiveze z Norska provokativní multimediální inscenaci My Own Private Picture, jež vypráví o našich touhách a jejich mediálních (před)obrazech. Hrdá jsem také na tříhodinový projekt Pomezí, který se koná na mnoha místech opuštěného domu Za Poříčskou bránou a má tajemnou atmosféru Lynchových filmů.

  FOTO ARCHIV SOUBORU

  My Own Private Picture vypráví o našich touhách a jejich mediálních (před)obrazech FOTO ARCHIV SOUBORU

  Letos festival začíná v pátek 16. září večerem neslavnostnějším – Udílením Poct za alternativní umění. V Paláci Akropolis předají dva mimozemšťané pod taktovkou režiséra Petra Boháče ocenění v šesti kategoriích. Tento večer budou poprvé představeny fragmenty skladby Michala Nejtka Constellation I, navíc v dokonalém podání Orchestru Berg. A vstupenku si může zakoupit kdokoli, není to uzavřený večírek jen pro zvané.

  …příští vlna/next wave… představí druhý festivalový víkend, tedy ve dnech 23. a 25. září, krásný, syrový prostor 64 U HRADEB, který je v současnosti přístupný pouze během speciálních akcí. Na několika netypických scénách proběhne například improvizace Jiřího Maryška, obřadem zasvěcením provedou ženy (a částečně i muže) Dominik Styk a Lucia Kramárová. Do tohoto krásného pražského prostoru přijedou také divadelníci z brněnského HaDivadla, ostravské Staré arény, z Náchoda doputuje proslulý a provokativní soubor D.R.E.D.

  Jiří Maryško předvede svou improvizaci na téma Obnažení a vyvržení FOTO ARCHIV J. M.

  Jiří Maryško předvede svou improvizaci na téma Obnažení a vyvržení FOTO ARCHIV J. M.

  Pravidelně festival představuje tvorbu režisérů Miroslava Bambuška, Michala Háby a Jakuba Čermáka. Ani letos tomu nebude jinak – jejich projekty naplňují téma domova, země, vyvržení nebo návratů. A provokují formou – pracují s moderními technologiemi či se naopak vrací k rituálnosti a zemitosti. Tito režiséři navíc sami v představeních vystupují. Cestu do nebes nám prostřednictvím pohybového divadla na štaflích ukáže zatím v Praze málo známé duo tYhle – tedy Lukáš Karásek a Florent Golfier. Premiéru jejich inscenace Výš festival uvádí ve spolupráci s Alfredem ve dvoře. Linii politického divadla naplňuje především novinář, hudebník a performer Alex Švamberk. Jeho speciálně pro festival vytvořený projekt V jako válka je scénickou montáží ze vzpomínek pamětníků druhé světové války, projekcí a živé hudby. A nebude chybět ani divadlo v autobuse – Jan Kačena a Petr Reif na Rohanském ostrově přistaví kulturní a pojízdný Autobuf.

  I divadelní stránku pak mají koncerty kapel Fekete Seretlek, DekadentFabrik, Vyčůrát a spát. A ani letos nezapomínáme na děti – první víkend uvedeme v Přístavu 18600 dvě pohádky. Slovinský loutkář Matija Solce potěší v sobotu 17. září děti i dospělé sólovým projektem inspirovaným commedií dell’arte s tajemným názvem E beh?, v neděli 18. září pak povypráví svou verzi Sněhové královny Tomáš Běhal.

  Pražská část festivalu …příští vlna/next wave… potrvá dva týdny a nabídne více než třicet představení pro děti i dospělé, site-specific projekty a koncerty s divadelním přesahem.

  Více informací naleznete na stránkách: www.nextwave.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 5. září 2016

  Komentáře k článku: Země a nahota ve všech pádech

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,