Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Reportáž

  Cirkus v záři reflektorů (No. 3)

  Francouzská dramaturgie letošního ročníku festivalu Letní Letná se opřela o kvartet naprosto odlišných inscenací. V prvním stanu se od prvního večera rozehrála šarmantní burleska Deer in the Headlights. Opodál se pod titulem Nekrmte krokodýly skrývá absurdně pitoreskní zahrávání se smrtí a o smrti. V dalším cirkusovém šapitó se v show L´Avis Bidon sešli komici s neuvěřitelným talentem proměnit jakoukoliv situaci – a především cirkusové triky – v grotesku. A na otevřené scéně se po šest večerů objevila s éterickou a současně zarputile odvážnou hrou se vzduchem a gravitací performance Résiste. Zahraniční menu se letos na Letenské pláni vytříbilo jako chod o čtyřech nezaměnitelných chutích.

  Francouzsko-švýcarský soubor Cirque La Compagnie přivezl produkci, v níž navázal na linii, kterou na Letní Letné v minulosti například vybrázdil Cirque Inextremiste se svými show na hranici šílených nápadů a až industriální estetiky.

  Zhruba šedesátiminutová akrobatická show L´Avis Bidon směle kombinuje cirkusové disciplíny s civilními výstupy a klauniádami. Nezaměnitelný rukopis souboru podtrhává muzikalita artistů, všudypřítomná hudba hraná přítomným DJ z gramofonových desek, občasný zpěv všech čtyř aktérů a hlavně dynamický, neutuchající rytmus dění. Čtveřice špičkových cirkusáků, často se oslovujících civilními jmény (Zackary, Baptiste, Charlie, Boris) a vybavených talentem pro vtip a sebeironii, neustále gradovala energii a pohybovou rafinovanost svých výstupů, čímž diváky v šapitó vedla k mohutným potleskům a závěrečným standing ovations.

  Foto František Ortmann

  Artisté se s diváky kontaktovali již před šapitó a následně během jejich usazování v hledišti. Zdravili a vítali se s nimi a nenápadně přidávali bláznivé „nehody“. Eskapáda pádů se vyvíjela od mírných, jako například zakopnutí na schodech po lezení na konstrukci stanu, až po krkolomné pády z vyvýšené plošiny. Prolog sjednotil prostor humorem, který bohatě sytil každou následující minutu. Pointoval špičková čísla na hraně šílenství a risku a uvolňoval v divácích i performerech adrenalin. Vše se točilo okolo na pohled odlišných chlapíků, kteří si utahovali ze sebe navzájem. Hráli si, špičkovali se a předháněli jeden před druhým.

  Foto František Ortmann

  Ostatně, představení „oficiálně“ začalo až asi po deseti minutách rošťáckou písní, jako by ono postupné rozehřívání akrobatů a narůstající akce v úvodu byly „pouhou“ přípravou na hlavní část. Hra na blížící se začátek přinášela divácky vděčné vtípky, za nimiž však stály vysoké artistní dovednosti. Všechny triky včetně výskoků a salt s vruty, kombinace teeterboardu s čínskou tyčí vypadaly jako by se děly mimochodem. Byly sice provádědné s nadhledem nedbalé elegance, ale minuciózní cirkusovou přesností.

  Foto František Ortmann

  Show se nezakládala na komplikované fabuli. Její devizou byly právě legrácky, neuvěřitelné pohybové a skokové triky včetně vrhání nožů nebo exhibice na balančním žebříku či etudy pospojované situační komikou. Soubor posunul výkonnostní cirkus do příjemné adrenalinové zábavy, jejímž motorem byl entusiasmus aktérů a cílem uvolněnost, smích a aplaus vděčného publika.

  Cirque La Compagnie: L´Avis Bidon. Hudba: Alain Francoeur, technika: Clément Fodella. Hrají: Boris Fodella, Baptiste Clerc, Zachary Arnaud, Charlie Mach. Premiéra 3. 6. 2017 ve Vivacité v Souteville-lès-Rouen, Francie, resp. 1. 12. 2017  v Scene 55 v Mougins, Francie.

  ///

  Více na i-DN:

  Cirkus v záři reflektorů (No. 1)

  Cirkus v záři reflektorů (No. 2)

  Projekt vydávání letních reportáží, recenzí a denních zpravodajství na webu www.divadelni-noviny.cz byl podpořen grantem SFK.

  Další reflexe letních produkcí najdete pod štítkem Letní kritika 2021.


  Komentáře k článku: Cirkus v záři reflektorů (No. 3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,