Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Bláznivý den končí

  Po nedávných turbulencích v Národním divadle se Michal Dočekal domluvil s většinou herců, že odvolají své protestní výpovědi. Sezona tak začne podle plánu. Výpověď potvrdili pouze Richard Krajčo a Miroslav Donutil. Ten ale bude hrát ve svých úspěšných inscenacích jako externista.

  FOTO archiv ND

  FOTO archiv ND

  Šéf činohry Národního divadla (ND) Michal Dočekal se dohodl s naprostou většinou herců, kteří podali na protest proti způsobu odvolání ředitele české první scény Jana Buriana ministrem kultury Jiřím Balvínem začátkem srpna výpověď. Jednalo se o téměř polovinu souboru. Většina kolegů z hereckého ansámblu výpověď stáhla, protože ji vnímala jako protestní a uznala, že protest měl svůj výsledek. Nicméně se nepodařilo přesvědčit Miroslava Donutila a Richarda Krajča, řekl Dočekal.  Sezona tak začne podle plánu, sdělil novinářům po jednání vedení ND mluvčí divadla Tomáš Staněk. Richard Krajčo ještě v září a říjnu odehraje plánované reprízy Richarda III. a inscenace Bláznivý den aneb Figarova svatba. Miroslav Donutil v úspěšných inscenacích Sluha dvou pánů, Věc Makropulos a Revizor však bude dále vystupovat jako externista. Dál chci dělat, co jsem dělal dosud, tedy hrát, jenom už ne jako zaměstnanec. Navíc v instituci, o které je tak chaoticky a nekompetentně rozhodováno, komentoval své rozhodnutí Donutil.

  Richard Krajčo ve foyer Stavovského divadla. FOTO MARTIN ŠPELDA

  Richard Krajčo ve foyer Stavovského divadla. FOTO MARTIN ŠPELDA

  Osud divadla a politická situace kolem něj vadí i Richardu Krajčovi. Národní divadlo nemá koncepci. To vedení ze strany různých vlád, které jsme tady za posledních deset dvanáct let měli, není vůbec žádné, řekl Krajčo, který prý stažení své výpovědi vůbec nezvažoval.

  Šéf činohry ND Michal Dočekal. FOTO archiv ČT

  Šéf činohry ND Michal Dočekal. FOTO archiv ČT

  Prakticky to znamená, že česká první scéna přijde o zmíněné dvě Krajčovy inscenace. V září a v říjnu budou mít derniéru. Inscenace, v nichž hraje Miroslav Donutil, se sice budou hrát i nadále, budeme se však muset s ním domluvit na podmínkách a termínech, komentoval šéf činohry Michal Dočekal nastalou situaci. Doufá, že se podaří hrací plán sezony zachovat, i když dojde k – před létem – nepředpokládaným změnám. Mělo by jich však být co nejméně. Musíme počítat s tím, že oba herci už nebudou v plánovaných premiérách. Například Donutil měl zkoušet ve Strakonickém dudákovi – do této inscenace už nenastoupí, vysvětlil.

  Repro archiv ND

  Repro archiv ND

  Na celé kauze je podle Dočekala špatnou zprávou ta, že podobná rozhodnutí se dělají ve chvíli, když už není jiná možnost. Richard Krajčo mu údajně řekl, že „odchází z Národního divadla, které má rád, ale nemůže jinak“. Přitom divadlo není tím impulsem, proč se tak rozhodl. Pozitivem na druhé straně je, že tento do značné míry zoufalý akt měl svůj význam. Vnímám ho i jako občanský postoj, je záležitostí vztahu nejen k Národnímu divadlu a ke kultuře, ale jakýmsi malým modelem společnosti, jejího obrazu a stavu, ve kterém se nachází, zhodnotil Dočekal situaci.

  Ředitel Národního divadla Jan Burian (vlevo) a ministr kultury Jiří Balvín vystoupili 9. srpna v Praze na briefingu po společném jednání. FOTO VÍT ŠIMÁNEK

  Ředitel Národního divadla Jan Burian (vlevo) a ministr kultury Jiří Balvín před budou Ministerstva kultury na briefingu po společném jednání 9. srpna. FOTO VÍT ŠIMÁNEK

  Podobně to vnímá i nový ředitel ND Jan Burian. Je jasné, že vznikly nějaké škody. To podstatnější však je to morální a profesionální za tím. Ukázalo se totiž, že v ND je hodně lidí, kterým záleží na slušném chování, jsou solidní a vyznávají hodnotový systém s morálními kritérii. To je důležitější zpráva pro českou první scénu, než že dvě představení nebudeme moci hrát, řekl.

  Vnitřní audit, který si nechal udělat před svým nástupem, a podle něhož dochází na základě kolektivní smlouvy k porušování zákona v oblasti odměňování, se stále zpracovává. Výsledek v nejbližší době zveřejníme – podle mě je to v této chvíli otázkou dnů, sdělil novinářům ředitel ND.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  ///

  Více na i-DN:

  Otázka ND je úkolem pro příští vládu

  Jak provádět výběrové řízení podle odborářů aneb Nátlaková akce několika populárních herců

  Co bude dál se společností a jejím Národním divadlem?

  Nevylučuji, že proces transformace Národního divadla ukončím, řekl Balvín

  Jan Burian předložil ministerstvu osm podmínek

  Uchlácholit se nenecháme…

  Jan Burian opět ředitelem ND

  Dopis ministrovi Jiřímu Balvínovi

  Vyjádření ND moravskoslezského k odvolání Jana Buriana

  Několik slov k odvolání Jana Buriana

  Stanovisko výboru Jednoty hudebního divadla Praha k odvolání Jana Buriana

  Názor expertní komise na odvolání Jana Buriana

  Prohlášení vedení opery ND k odvolání ředitele

  Jan Burian si ani nevybalil svačinu

  Ředitelem ND jeden den

  • Autor:
  • Publikováno: 16. srpna 2013

  Komentáře k článku: Bláznivý den končí

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Tak je to přirozené.
   Umění s velkým U už své odevzdali.
   Teď budou odevzdávat v oblasti show, kde dokáže každý z nich to, co málo kdo jiný: Naplnit sál!

   16.08.2013 (21.37), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,