Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nevylučuji, že proces transformace Národního divadla ukončím, řekl Balvín

  Z včerejšího setkání sněmovního podvýboru pro kulturu, který se za přítomnosti ministra kultury Jiřího Balvína zabýval Národním divadlem v Praze, vydala prostřednictvím své asistentky Kateřiny Veselé tiskovou zprávu jeho členka, předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová.

  Kateřina Klasnová, členka sněmovního podvýboru pro kulturu, se dlouhodobě vymezuje proti transformaci či slučování scén Národního divadla a Státní opery Praha.

  Kritizovala jsem i způsob výběru Jana Buriana do čela první české scény, jakkoli nezpochybňuji jeho odborné kvality. Proto jsem zcela nesdílela obecné rozhořčení nad odvoláním Buriana z funkce. Celý postup pana Balvína však považuji za poněkud neobratný až kontraproduktivní, uvedla dnes Klasnová po jednání podvýboru.

  Je zajímavé, že herci – někteří spojení s TOP 09, respektive s Karlem Schwarzenbergem – takto neprotestovali proti nesmyslné transformaci Státní opery a Národního divadla z pera bývalého ministra Jiřího Bessera. Jejím nositelem měl být nadále právě ředitel Burian, proto byl vybrán, i na základě ministerského dokumentu, upozornila Kateřina Klasnová na fakt, že Burian do dne svého nástupu do funkce nepředložil vlastní koncepci a hodlal vycházet z kritizovaného dokumentu ministerstva kultury.

  Celá tranformace je aktem TOP 09, která za nepovedenou, ekonomicky ani umělecky neobhajitelnou transformací Národního divadla stojí,“ zopakovala dnes Klasnová. Se zběsilými personálními změnami začali předchůdci ministra Balvína, soubory i odboráři protestovali několik měsíců, existuje petice proti slučování Státní opery Praha a Národního divadla, umělci byli ve stávkové pohotovosti. Hrozilo velké propouštění, celá ´legrace´ samozřejmě nepřinesla finanční úsporu, jak avizoval Besser, ale naopak. Kde byli protestující umělci v dobách působení Bessera a jeho nástupkyně Aleny Hanákové? ptá se předsedkyně poslanců VV.

  Ministr kultury Jiří Balvín dnes na podvýboru pro kulturu vysvětloval své postoje. Uvítala jsem, že proces transformace nepovažuje za hotovou věc a dokonce je připraven jej zrušit. To je pro mne nejdůležitější sdělení z celého jednání podvýboru, uzavřela Klasnová.

  Kateřina Veselá, as. Kateřiny Klasnové, předsedkyně Poslaneckého klubu VV

  ///

  Více na i-DN:

  Jan Burian předložil ministerstvu osm podmínek

  Uchlácholit se nenecháme…

  Jan Burian opět ředitelem ND

  Dopis ministrovi Jiřímu Balvínovi

  Vyjádření ND moravskoslezského k odvolání Jana Buriana

  Několik slov k odvolání Jana Buriana

  Stanovisko výboru Jednoty hudebního divadla Praha k odvolání Jana Buriana

  Názor expertní komise na odvolání Jana Buriana

  Prohlášení vedení opery ND k odvolání ředitele

  Jan Burian si ani nevybalil svačinu

  Ředitelem ND jeden den


  Komentáře k článku: Nevylučuji, že proces transformace Národního divadla ukončím, řekl Balvín

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,