Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jan Burian si ani nevybalil svačinu

  Vláda dosazená prezidentem Zemanem postupuje podle staré válečnické taktiky – obsadit dobyté území svými vojáky a osvobodit své příznivce. Je jedno, jestli se to někomu líbí nebo nelíbí, pokud není síla, která by vojáky zastavila, a taková tu prozatím není – stačilo vyložit si fachidiotsky ústavu. Situaci připravovaly politické reprezentace napříč politickým spektrem dvacet let, závěr vlády Petra Nečase už byla jen ta poslední kapka. Opět si, bohužel, tentokrát nikoli z historie, ale na vlastní oči, ověřujeme prostou pravdu: politikaření a mocenské boje vedou do banánové republiky, k moderní občanské společnosti lze dospět jen transparentní správou věcí veřejných. A jde o to, kam chceme dojít.

  Ilustrařní snímek z projektu Rozrazil FOTO archiv DHnP

  Ilustrační snímek z projektu Rozrazil 5/2013 – O naší nynější krizi. FOTO ARCHIV DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU

  Odvolání Jana Buriana v den nástupu do zaměstnání je v logice obsazování dobytého území. Ministr Jiří Balvín nemůže věcně udržet ani jeden ze dvou uvedených důvodů:

  1. Podle ministra Burian neprošel otevřeným konkursem, jenže otevřený konkurs pro instituce typu Národního divadla nebývá ve světě běžný, spíš se v takových případech využívá tzv. uzavřený konkurs, jímž byl vybrán i Burian. Ostatně k uzavřenému výběrovému řízení se došlo po neúspěchu řízení otevřených, nakonec pomohlo uvolnit i dlouho neřešitelnou situaci v Národním divadle v Brně.

  2. V Národním divadle stále pokračuje stávková pohotovost opery, kterou odboráři po odvolání Buriana prý zruší. Skoro člověka napadá, jestli to nebylo dopředu domluvené, když odbory Zemanovu vládu podporují a jejich špičky v minulosti podpořily právě odboráře Státní opery Praha.

  Snad si konečně uvědomíme, že kýženého odpolitizování řízení divadel nelze dosáhnout žádnými politickými dohodami, žádnými vyleštěnými klikami, ale jen změnou právního prostředí:

  1. divadlo nemá být příspěvkovou organizací, do které vrchnost jmenuje kohokoli podle svého uvážení, žádné výběrové řízení se tu nevyžaduje, ale má být veřejnoprávní institucí řízenou správní radou,

  2. ředitel má být angažován na dobu určitou a má pracovat na základě řádné manažerské smlouvy, která jediná má jistou sílu ochránit instituci i ředitele.

  Nyní jde o to, kam chce tato společnost, včetně umělců, dojít. Zda k zářným včerejškům, nebo ke skutečné občanské společnosti, které jsme se zatím sotva dotkli. Odvolání Jana Buriana je pouze částečkou v tomto procesu.


  Komentáře k článku: Jan Burian si ani nevybalil svačinu

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Josefe,
   je to prostinké. Naši politici přece všude chtějí mít lidi, kteří jsou kdykoli odvolatelní a nahraditelní. Proto dodnes nemáme zákon o státní službě. Proč by právě divadlo (nebo státní zastupitelství) mělo být výjimkou?

   02.08.2013 (0.09), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,